KTO
Jesteśmy nieformalną koalicją osób, instytucji i firm, które łączy świadomość, że przyszłość Polski zależy od tego, na ile uda się nam podnieść poziom czytelnictwa.
MARZENIE
Chcemy, by każde dziecko (a następnie dorosły) w Polsce mogło realizować swój pełny potencjał. Liczne badania potwierdzają, że prywatna czynność jaką jest czytanie książek przekłada się na polepszenie szans życiowych jednostki i – co za tym idzie – olbrzymie korzyści społeczne: zwiększenie liczby obywateli uczestniczących w życiu społecznym i gospodarczym, wzrost potencjału naukowego, ekonomicznego i innowacyjnego kraju.
DZIAŁANIE
Od 2021 roku pracujemy razem, warsztatowo, z nastawieniem na uwzględnienie głosów z różnych stron Polski, sektorów i poziomów hierarchii naszych organizacji. Opracowujemy pomysły na działania, których wprowadzenie będzie skutkowało pożądaną zmianą, czyli przyczyni się do upowszechnienia czytania. Pracujemy nad strategią dla powszechnego czytania; pomysłami na funkcjonowanie książki w szkole, w gminie, w firmie.
PROFESJONALIZM
Wierzymy, że zmiana jest możliwa. Wiemy, że wymaga szerokiej współpracy, mądrego namysłu i efektywności operacyjnej. Dlatego prowadzimy rozmowy w sposób zorganizowany i konstruktywny. Szukamy rozwiązań merytorycznie uzasadnionych i takich, które będą miały największy wpływ, bo realizują wpływ u źródła problemu.
EFEKTY
Nasze wspólne prace i wysiłki przynoszą efekty.
W marcu 2024 roku została podpisana w naszej obecności „Deklaracja zabrzańska”, w której Zabrze jako pierwsze miasto w Polsce zobowiązało się do prawdziwie holistycznej pracy na rzecz czytelnictwa: we wszystkich wydziałach miasta, z uwzględnieniem szkoleń i warsztatów czytelniczych dla pracowników urzędu. To jest dokładnie to, o czym rozmawiamy i do czego dążymy. Dziękujemy Miastu Zabrze za zrozumienie i wprowadzenie takiej bezprecedensowej zmiany w podejściu. Zapraszamy kolejne samorządy do współpracy.
Publikacje z serii „Supermoc Książek”, wokół których nasza Koalicja powstała, stały się wehikułem budowania sieci współpracy bardzo wielu organizacji: dużych i małych, instytucjonalnych, pozarządowych i biznesowych. Najświeższa z nich to „Supermoc Książek #TataTeżCzyta” (www.tatatezczyta.pl).
Każde nasze spotkanie, to kolejna dawka inspiracji i wiedzy, która przekłada się na przeróżne punktowe działania jak choćby aktywizacja lekarzy na rzecz czytelnictwa w Choszcznie czy miejski piknik dla rodzin pod hasłem #TataTeżCzyta w Zakopanem.
W lutym 2024 roku Sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu powołała Podkomisję stałą ds. Czytelnictwa i Prawa Autorskiego. Cieszymy się z tej decyzji, Koalicja „Czytająca Polska” ma nadzieję wspierać prace Podkomisji swoją wiedzą i wypracowanymi pomysłami na rzecz rozwoju czytelnictwa w Polsce.
Instytucje: Biblioteka Narodowa, Narodowe Centrum Kultury, Instytut Książki, Ministerstwo Edukacji Narodowej – operatorzy Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0, Gdyńskie Centrum Kultury, Wrocławski Dom Literatury, Krakowskie Biuro Festiwalowe, Goyki 3 Art Inkubator;
Samorządy i organizacje samorządowe: Gdańsk, Kraków, Strumień, Warszawa, Wrocław, Zabrze, Zakopane, Unia Metropolii Polskich, Rozczytana aglomeracja;
Wojewódzkie i Miejskie Biblioteki Publiczne: WBP Olsztyn, MBP Zabrze, MBP Wrocław, MBP Choszczno, MBP Dąbrowa Górnicza; MBP Zakopane
Biznes: Wydawnictwo Mamania, Wydawnictwo Nowa Era, Księgarnia Mamy To, Legimi, Lubimyczytac.pl, OSDW Azymut, Międzynarodowe Targi Poznańskie
Fundacje i Stowarzyszenia: Fundacja Powszechnego Czytania, CzasDzieci, Edico, Centrum Edukacji Obywatelskiej, Festiwal Stolica Języka Polskiego, Szkoła Edukacji UW i PAFW, Polska Izba Książki, Stowarzyszenie Tłumaczy Literatury;
Ośrodki Doskonalenia Nauczycieli: Regionalny Ośrodek Metodyczno-Edukacyjny Metis, Psychologia Edukacyjna, Szkoła Podstawowa nr 33 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stanisława Ligonia w Katowicach, Liceum ogólnokształcące nr VII we Wrocławiu
Prace inicjatywy „Czytająca Polska” koordynują: Fundacja Powszechnego Czytania, Biuro Prezydenta ds. Kultury Miasta Gdańsk, Polska Izba Książki, Wrocławski Dom Literatury | Wrocław Miasto Literatury UNESCO i KBF | Kraków Miasto Literatury UNESCO.
Czytająca szkoła warunkiem równych szans dla każdego dziecka to tytuł publikacji eksperckiej napisanej przez niecodzienny zespół autorski: wykładowcy akademiccy, i przedstawicielki biznesu, nauczycielki i przedstawiciele organizacji pozarządowych oraz instytucji kultury stworzyli wspólnie i spisali wizję szkoły wychowującej dzieci w ekosystemie czytelniczym. Czytająca szkoła to pierwszy materiał ekspercki nieformalnej koalicji Czytająca Polska i to z niej pochodzi zespół autorski.
Czytająca Szkoła