uzasadnienie
Bankwiedzy
BADANIA CZYTELNICTWA
Aktualna sytuacja
Z badań przeprowadzonych przez Bibliotekę Narodową wynika, że odsetek dorosłych Polaków, którzy nie czytają książek ani żadnych dłuższych tekstów, w ostatnich latach stale rośnie. Dane są alarmujące. Prawie 60% osób nie sięga nigdy po książkę (ani w formie papierowej, ani elektronicznej).
Nieczytający rodzice stają się wzorem dla swoich dzieci, przez co całe rodziny zostają wykluczone z kultury pisma. Doświadczenia innych państw pokazują, że odwrócenie tej tendencji jest możliwe, ale wymaga dobrze zorganizowanej, długotrwałej pracy. Potrzebne są projekty, które pomogą dotrzeć z ideą czytania do rodzin i środowisk, które na co dzień nie mają do czynienia z kulturą pisaną.
Niezależnie od siebie, różne prowadzone badania naukowe są zgodne co do tego, że czytanie ze zrozumieniem i przyjemnością jest dla dzieci kluczem do sukcesu we współczesnym świecie, dla edukacji udowodnionym sposobem na wyrównanie szans, dla społeczeństw zaś nadzieją na bardziej świadomych obywateli w przyszłości.
W Polsce:
Badania Biblioteki Narodowej aktualny stan badań
Badania Zofii Zasackiej Czytelnictwo dzieci i młodzieży pobierz plik
Wpływ czytania z zaangażowaniem na osiągnięcia szkolne gimnazjalistów pobierz plik
Badania Polskiej Izby Książki Kierunki i formy transformacji czytelnictwa w Polsce – analiza i kontynuacja, 2015 r. pobierz plik
Prezentacja Polskiej Izby Książki na podstawie badań CBOS pobierz plik
Ogólnopolski projekty badawczy. Droga do czytelnika. Diagnoza potrzeb dziecięcego odbiorcy wydarzeń kulturalnych, ze szczególnym uwzględenieniem promocji czytelnictwa. Agnieszka Karp-Szymańska, 2024 pobierz plik
Na świecie:
Stanowisko Amerykańskiej Akademii Pediatrycznej pobierz plik
Badania australijskie A Survey of Australian Reading Habits pobierz plik, Kids & Family Reading Report pobierz plik
Badania PISA Reading for Change pobierz plik oraz Reading for Pleasure pobierz plik
dowiedz się więcej
Badania na świecie
Badania czytelnictwa prowadzone są przez różne instytucje na całym świecie. Z wynikami można zapoznać się na stronach internetowych.
Działania wspierające czytelnictwo
Wspieranie czytelnictwa jest bardzo potrzebnym społeczeństwu działaniem. Na szczęście wiele organizacji, instytucji i osób prywatnych angażuje się w akcje, kampanie i wydarzenia promujące czytanie książek.