Targi Książki w Warszawie odbędą się w dniach od 23 do 26 maja br. w Pałacu Kultury i Nauki i na placu Defilad, od strony Kinoteki. W największym literackim wydarzeniu tego roku weźmie udział blisko 600 wystawców i wielu znakomitych twórców z Polski i 13 innych krajów: Austrii, Chin, Francji, Hiszpanii, Japonii, Korei Płd., Niemiec, Norwegii, Rumunii, Słowacji, Ukrainy, Wielkiej Brytanii, Wolnej Białorusi reprezentowanej przez niezależnych autorów i wydawców oraz Włoch, które są gościem honorowym tegorocznej edycji. W Targach weźmie udział prawie 1000 autorek i autorów, tłumaczy, ilustratorów i innych osób związanych z branżą wydawniczą, a także przedstawicieli świata kultury. Targowe wydarzenia, odbywać się będą na dwóch scenach, w sześciu salach, a także po raz pierwszy w Rotundzie u zbiegu Al. Jerozolimskich i ul. Marszałkowskiej, gdzie zaplanowano m.in. część spotkań Festiwalu Komiksowa Warszawa. Autorki i autorzy czekać będą na czytelników na stoiskach wydawców.

Wstęp na Targi Książki w Warszawie jest bezpłatny dla wszystkich zwiedzających, a część wydarzeń dostępna będzie za pośrednictwem mediów społecznościowych. Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Historia i Kultura.

Ci vuole un fiore (Potrzebny jest kwiat) – literacki program Włoch

Motto prezentujące włoskie wystąpienie na Targach brzmi „Ci vuole un fiore” (potrzebny jest kwiat) i pochodzi z tytułu słynnego wiersza Gianniego Rodariego, do którego muzykę napisał Sergio Endrigo. Oddaje ono głęboki i nierozerwalny związek między istotą ludzką, środowiskiem naturalnym i planetą. Są to kwestie, które w nadchodzących latach będą nabierać charakteru priorytetowego i bezwzględnego zobowiązania do zrównoważonego i sprawiedliwego rozwoju – mówi J.E. Luca Franchetti Pardo, Ambasador Włoch w Warszawie.

Do Warszawy przyjedzie ponad 20 autorek i autorów. Bogaty i różnorodny program spotkań promujących kulturę i literaturę włoską obejmie spotkania autorskie, dyskusje literackie i branżowe oraz tak lubiane sesje autografów. Spotkania z autorkami i autorami z Włoch (z tłumaczeniem na język polski) odbywać się będą w Pałacu Kultury i Nauki w salach: Goethego, Kijów i Kisielewskiego oraz na Scenie Głównej, w namiocie F, na pl. Defilad przed Kinoteką.

W ramach wystąpienia gościa honorowego, w foyer Sali Goethego Pałacu Kultury można będzie oglądać wystawę najpiękniejszych okładek książek „Włoskie historie. Włoska literatura piękna widziana oczami ilustratorów”. Jej celem jest zwrócenie uwagi na fakt, że włoska literatura piękna jest często powierzana interpretacji ilustratora, niezależnie od tego, czy chodzi o pisarzy uznanych za klasyków, czy o młodych obiecujących autorów. Wybrani ilustratorzy – Manuele Fior, Beppe Giacobbe, Andrea Serio, Mario Sughi, Elisa Talentino – należą do najbardziej lubianych i wyrazistych rysowników ostatnich lat. Wykorzystują bardzo różnorodne techniki, od akwareli po malarstwo cyfrowe, a ich styl sam w sobie jest rozpoznawalny. Wystawa powstała przy współpracy z Associazione Flangini, a jej kuratorem jest Melania Gazzotti.

W dniu otwarcia Targów, podczas Wieczoru Wystawców, zabrzmią „Piosenki odkrywające Włochy” – koncert ITALIA FOLKSONGS w wykonaniu Daniele Di Bonaventura Band’Union & Ilarii Pilar Patassini, który jest poruszającą podróżą muzyczną po prawdziwych dźwiękach Bel Paese. Tradycyjne melodie i dialekty powrócą w nowej, eleganckiej i pasjonującej formie, w kolorach jazzu i folku.

Premiery, nowości literackie i najciekawsze spotkania

Targi świetna okazja by w jednym miejscu spotkać wielu ulubionych autorów, kupić ich książki i zdobyć autografy. Takich okazji będzie mnóstwo. Z publicznością na scenach i w salach spotkają się m.in.: Janusz L. Wiśniewski, Michał Lubina, Robert Małecki, Maciej Siembieda, Michał Rusinek, Katarzyna Puzyńska, Radek Rak, Wit Szostak, Rafał Kosik, Anna Kańtoch, Joanna Laprus, Magda Stachula, Vincent V. Severski, Robert Michniewicz, Rafał Skąpski, Grzegorz Kapla, Małgorzata Czyńska, Konrad Piskała, Jędrzej Pasierski, Grzegorz Piątek, Magdalena Majcher, Aneta Korycińska, Katarzyna Berenika Miszczuk, Jagna Rolska, Anna Podsiadło, Joanna Chmura, Julia Łapińska, Elżbieta Łapczyńska, Magdalena Salik, Olaf Popkiewicz, Mikołaj Grynberg, Marcin Kruszewski.

Wśród gości zagranicznych, obok licznej grupy twórców z Włoch, będą m.in.: Norman Davies, Neal Shusterman, Chelsea G. Summers, Marco Gervasio, Bora Chung, Peter Balko, czy Øyvind Torseter, Switłana Taratorina, Hałyna Tkaczuk, Yaryna Tsymbal czy Jurij Wynnyczuk.

Również na stoiskach wystawców czekać będą na miłośników literatury tacy autorzy jak: Andrzej Stasiuk, Wojciech Tochman, Marta Kisiel, Jacek Dehnel, Magdalena Kordel, Natalia Sońska, Jacek Cygan, Katarzyna Zyskowska, NAVAL, Andrzej Pilipiuk, Anna Dziewit-Meller, Edyta Jungowska, Michał Gołkowski, Jakub Żulczyk, Mariusz Czubaj, Sylwia Chutnik, Andrzej Ziemiański, Edward Lutczyn, Bartosz Węglarczyk, Marta Guzowska, Zyta Rudzka, Izabela Kuna, Filip Springer, Hanna Krall czy Zygmunt Miłoszewski.

Targom towarzyszy wielowątkowy program dla miłośników literatury: festiwale i wydarzenia branżowe, m.in.: Festiwal Komiksowa Warszawa, Festiwal Kryminalna Warszawa, Dzień Reportażu z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego, Międzypokoleniowy Festiwal Literatury dla Dzieci „Ojce i dziatki”, „Spotkania z Nauką”, Salon Wydawców Ukraińskich, Salon Niezależnych Wydawców Białoruskich oraz nowość w naszym programie – panele i dyskusje z wiodącymi twórcami Bookmediów pod hasłem Literackie InfluSpace. Literackie InfluSpace to miejsce dla każdego, kto chciałby zostać twórcą literackim, pełne inspirujących rozmów o Bookmediach.

Dodatkowo zorganizowana zostanie STREFA AUTOGRAFÓW w ramach Festiwalu Literatury Young & New Adult, w której autorki najmłodszego pokolenia podpisywać będą swoje książki. Spotkamy tam m.in. Ludkę Skrzydlewską, Natalię Brożek, Irenę Małysę, Mańkę Smolarczyk, Martę Bijan Emilię Jachimczyk, Natalię Grzegrzółkę, Zuzannę Wólczyńską, Aleksandrę Muraszkę, Zuzę Bandosz, Angelikę Łabudę, Katarzynę Mak, FortunateEm, Izabellę Nowaczyk, Julię Kubicką, Katarzynę Wiśniewską, Natalię Sobocińską, Natalię Antczak, Aleksandrę Rudaś, Julię Rejent, Agatę Polte, Julię Brylewską, Nikolę Czerwińską, Aleksandrę Kondraciuk czy Joannę Balicką.

Cały program Targów oraz szczegóły wydarzeń dostępne na: https://targiksiazkiwarszawa.pl/

Wydarzenia, przez cztery dni Targów, odbywać się będą na dwóch scenach i w sześciu salach.

Wybrane punkty programu transmitowane będą w mediach społecznościowych Targów.

Organizatorem Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie jest Fundacja Historia i Kultura.

Wstęp na Targi i udział w wydarzeniach jest bezpłatny dla wszystkich zwiedzających.

Dni i godziny otwarcia:

23.05.2024 r. od godz. 10:00 do godz. 18:00

24.05.2024 r. od godz. 10:00 do godz. 19:00

25.05.2024 r. od godz. 10:00 do godz. 19:00

26.05.2024 r. od godz. 10:00 do godz. 17:00

Źródło: Międzynarodowe Targi Książki w Warszawie

fb-share-icon