WSPÓLNIE ZROBIMY WIĘCEJ

Współpracujemy

Reach Out & Read
Reach Out & Read

Fundacja działająca od ponad trzydziestu lat w USA, która jako pierwsza przeprowadziła program upowszechniania czytania poprzez lekarzy pediatrów. Fundator i założyciel ROR dr Barry Zuckerman był autorem pomysłu, żeby zapisywać czytanie dzieciom na "recepcie". ROR jest międzynarodowym partnerem Fundacji Powszechnego Czytania.

Biblioteka Narodowa
Biblioteka Narodowa

Chcemy, żeby nasze projekty były oparte o badania naukowe, a dzięki Bibliotece Narodowej mamy dostęp do najnowszych badań, prowadzonych przez profesjonalistów. Konsultujemy nasze pomysły na działania projektowe z pracownikami naukowymi BN.

Instytut Książki
Instytut Książki

Bardzo się cieszymy z podjętej przez Instytut Książki akcji „Mała książka, wielki człowiek”. Polecamy książkę przygotowaną przez IK w naszej akcji „Książka na receptę. Recepta na sukces”.

Booktrust
Booktrust

BookTrust to organizacja pozarządowa, odpowiedzialna za programy upowszechniania czytania w Wielkiej Brytanii. Z ich doświadczeń, zdobytych przez wiele lat prowadzenia akcji rozdawania książek dzieciom zaraz po narodzinach oraz później: w przedszkolu i szkole (Bookstart) korzystają chętnie inne organizacje proczytelnicze z Europy. Także Fundacja Powszechnego Czytania pozostaje w kontakcie z BookTrust, które chętnie dzieli się doświadczeniem.

EURread
EURread

EUread to instytucja zrzeszająca europejskie organizacje upowszechniające czytanie. Prezes EuRead Joerg F. Maas przekazał nam wyrazy poparcia i dla projektu "Książka na receptę" oraz zachętę do dalszych działań.

Metropolia Dzieci
Metropolia Dzieci

Fundacja Metropolia Dzieci od kilku lat organizuje z sukcesem akcje pro czytelnicze skierowane do dzieci. Ewelina Ewertowska i Agnieszka Błażewicz zainicjowały akcję „Z książką na start”. Z radością wspieramy ich akcję, jednocześnie planując wspólnie kolejny projekt „Książka na receptę”. Doświadczenie i pasja Eweliny i Agnieszki są dla nas bardzo cenne.

Zaczytani.org
Zaczytani.org

Zaczytani to przede wszystkim społecznicy przez duże „s”. Od kilku lat Fundacja Zaczytani.org  organizuje ogólnopolskie zbiórki książek, aby udostępnić je potem na zasadzie bookcrossingu w swoich biblioteczkach w szpitalach. Trwają rozmowy o wspólnych działaniach naszych fundacji wokół biblioteczek dla przychodni zdrowia i innych pomysłów.

Cała Polska Czyta Dzieciom
Cała Polska Czyta Dzieciom

Od ponad 15 lat fundacja ABCXXI Cała Polska Czyta Dzieciom prowadzi kampanię „Czytaj dziecku 20 minut dziennie. Codziennie.” Przez te lata w akcję zaangażowały się tysiące bibliotekarzy, nauczycieli, wychowawców i rodziców. Determinacja pań Ireny Koźmińskiej, Elżbiety Olszewskiej i ich zespołu spowodowała, że dziś hasło fundacji jest znane i rozpoznawalne przez większość Polaków. Było dla nas ważne, aby nasza Fundacja mogła korzystać z tego właśnie hasła w swoich projektach. Wspieranie się nawzajem w działaniach wzmocni przekazy obu fundacji.

FRSI
FRSI

Z Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego współpracujemy przy projekcie "Para-Buch! Książka w ruch!", Który promuje literaturę popularnonaukową wśród dzieci. Więcej informacji na stronie projektu: parabuch.org

Szkoła Edukacji
Szkoła Edukacji

Szkoła Edukacji to wspólne przedsięwzięcie Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności i Uniwersytetu Warszawskiego. Jej głównym celem jest poprawa jakości edukacji w Polsce. SE jest w naturalny sposób zaangażowana w sprawy czytelnictwa, dlatego wspomogła nas przy organizacji wizyty prof. Zuckermana w Polsce.

Warszawski Uniwersytet Medyczny
Warszawski Uniwersytet Medyczny

Dzięki uprzejmości WUM zorganizowaliśmy pod honorowym patronatem JM Rektora prof. dr hab. n. med. Mirosława Wielgosia spotkanie i dyskusję załozyciela Reach Out and Read prof. Barrego Zuckermana z polskimi lekarzami, specjalistami pediatrii i neonatologii.

Centrum Edukacji Obywatelskiej
Centrum Edukacji Obywatelskiej

Nawiązaliśmy współpracę z Centrum Edukacji Obywatelskiej w ramach projektu Noc Bibliotek. Ważne jest dla nas, że projekt skupia się na promocji bibliotek także pośród ludzi, którzy zwyczajowo jej nie odwiedzają i często nie czytają książek z dziećmi. 

Share

Subscribe to our newsletter