Chcielibyśmy, by czytelnictwo w Polsce osiągnęło poziom jaki osiąga w wielu krajach europejskich: około 70%.
Dziś jedynie 40% naszej populacji czyta.
Przeprowadzenie tej zmiany to jedno z najważniejszych i zarazem najtrudniejszych wyzwań współczesnej Polski.
Wymaga wspólnej wytężonej pracy bardzo wielu sił i potężnych inwestycji – a przyszły rozwój naszego kraju będzie od tego zależał.
Zwiększenie populacji czytających jest dziś polską racją stanu.
Od początku swojego istnienia Fundacja Powszechnego Czytania współpracuje z instytucjami i ludźmi, którzy chcą przyczyniać się do osiągnięcia tego celu.
Środowisko, w którym prowadzimy rozmowy i wymianę myśli na temat czytelnictwa obejmuje szerokie grono fundacji (m.in. Fundacja Czas Dzieci, Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, Zaczytani.org, Fundacja Olgi Tokarczuk, Centrum Edukacji Obywatelskiej, Szkoła Edukacji, Fundacja Rozwoju Dzieci, Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich), przedstawicieli stowarzyszeń biznesowych (Konfederacja Lewiatan, Polska Izba Książki), wiele wydawnictw (m.in. firmy zrzeszone w Radzie Fundacji), instytucji centralnych i samorządowych (m. in. Biblioteka Narodowa, Instytut Książki, KBF, Wrocławski Dom Literatury, Ministerstwo Edukacji, Unia Metropolii Polskich).
Dążymy do wprowadzenia czytelnictwa na listę priorytetów decydentów wysokiego szczebla. Poprosiliśmy o rozmowę i wsparcie dla tematu Małżonkę Prezydenta RP, udzieliliśmy konsultacji w zakresie budowania czytelnictwa do strategii dla edukacji przygotowanej przez Strategie Polska 2050, opracowaliśmy materiały merytoryczne dla samorządowców Unii Metropolii Polskich.
Dzielimy się wiedzą ekspercką, pomagamy wypracowywać strategie, udostępniamy materiały instruktażowe, zapraszamy do współpracy!
Fundacja działająca od ponad trzydziestu lat w USA, która jako pierwsza przeprowadziła program upowszechniania czytania poprzez lekarzy pediatrów. Fundator i założyciel ROR dr Barry Zuckerman był autorem pomysłu, żeby zapisywać czytanie dzieciom na "recepcie". ROR jest międzynarodowym partnerem Fundacji Powszechnego Czytania.
Chcemy, żeby nasze projekty były oparte o badania naukowe, a dzięki Bibliotece Narodowej mamy dostęp do najnowszych badań, prowadzonych przez profesjonalistów. Konsultujemy nasze pomysły na działania projektowe z pracownikami naukowymi BN.
Bardzo się cieszymy z podjętej przez Instytut Książki akcji „Mała książka, wielki człowiek”. Polecamy książkę przygotowaną przez IK w naszej akcji „Książka na receptę. Recepta na sukces”.
BookTrust to organizacja pozarządowa, odpowiedzialna za programy upowszechniania czytania w Wielkiej Brytanii. Z ich doświadczeń, zdobytych przez wiele lat prowadzenia akcji rozdawania książek dzieciom zaraz po narodzinach oraz później: w przedszkolu i szkole (Bookstart) korzystają chętnie inne organizacje proczytelnicze z Europy. Także Fundacja Powszechnego Czytania pozostaje w kontakcie z BookTrust, które chętnie dzieli się doświadczeniem.
EUread to instytucja zrzeszająca europejskie organizacje upowszechniające czytanie. Prezes EuRead Joerg F. Maas przekazał nam wyrazy poparcia i dla projektu "Książka na receptę" oraz zachętę do dalszych działań.
Fundacja Metropolia Dzieci od kilku lat organizuje z sukcesem akcje pro czytelnicze skierowane do dzieci. Ewelina Ewertowska i Agnieszka Błażewicz zainicjowały akcję „Z książką na start”. Z radością wspieramy ich akcję, jednocześnie planując wspólnie kolejny projekt „Książka na receptę”. Doświadczenie i pasja Eweliny i Agnieszki są dla nas bardzo cenne.
Zaczytani to przede wszystkim społecznicy przez duże „s”. Od kilku lat Fundacja Zaczytani.org organizuje ogólnopolskie zbiórki książek, aby udostępnić je potem na zasadzie bookcrossingu w swoich biblioteczkach w szpitalach. Trwają rozmowy o wspólnych działaniach naszych fundacji wokół biblioteczek dla przychodni zdrowia i innych pomysłów.
Od ponad 15 lat fundacja ABCXXI Cała Polska Czyta Dzieciom prowadzi kampanię „Czytaj dziecku 20 minut dziennie. Codziennie.” Przez te lata w akcję zaangażowały się tysiące bibliotekarzy, nauczycieli, wychowawców i rodziców. Determinacja pań Ireny Koźmińskiej, Elżbiety Olszewskiej i ich zespołu spowodowała, że dziś hasło fundacji jest znane i rozpoznawalne przez większość Polaków. Było dla nas ważne, aby nasza Fundacja mogła korzystać z tego właśnie hasła w swoich projektach. Wspieranie się nawzajem w działaniach wzmocni przekazy obu fundacji.
Z Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego współpracujemy przy projekcie "Para-Buch! Książka w ruch!", Który promuje literaturę popularnonaukową wśród dzieci. Więcej informacji na stronie projektu: parabuch.org
Szkoła Edukacji to wspólne przedsięwzięcie Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności i Uniwersytetu Warszawskiego. Jej głównym celem jest poprawa jakości edukacji w Polsce. SE jest w naturalny sposób zaangażowana w sprawy czytelnictwa, dlatego wspomogła nas przy organizacji wizyty prof. Zuckermana w Polsce.
Dzięki uprzejmości WUM zorganizowaliśmy pod honorowym patronatem JM Rektora prof. dr hab. n. med. Mirosława Wielgosia spotkanie i dyskusję załozyciela Reach Out and Read prof. Barrego Zuckermana z polskimi lekarzami, specjalistami pediatrii i neonatologii.
Nawiązaliśmy współpracę z Centrum Edukacji Obywatelskiej w ramach projektu Noc Bibliotek. Ważne jest dla nas, że projekt skupia się na promocji bibliotek także pośród ludzi, którzy zwyczajowo jej nie odwiedzają i często nie czytają książek z dziećmi.