Fundacja działająca od ponad trzydziestu lat w USA, która jako pierwsza przeprowadziła program upowszechniania czytania poprzez lekarzy pediatrów. Fundator i założyciel ROR dr Barry Zuckerman był autorem pomysłu, żeby zapisywać czytanie dzieciom na "recepcie". ROR jest międzynarodowym partnerem Fundacji Powszechnego Czytania.
Chcemy, żeby nasze projekty były oparte o badania naukowe, a dzięki Bibliotece Narodowej mamy dostęp do najnowszych badań, prowadzonych przez profesjonalistów. Konsultujemy nasze pomysły na działania projektowe z pracownikami naukowymi BN.
Bardzo się cieszymy z podjętej przez Instytut Książki akcji „Mała książka, wielki człowiek”. Polecamy książkę przygotowaną przez IK w naszej akcji „Książka na receptę. Recepta na sukces”.
BookTrust to organizacja pozarządowa, odpowiedzialna za programy upowszechniania czytania w Wielkiej Brytanii. Z ich doświadczeń, zdobytych przez wiele lat prowadzenia akcji rozdawania książek dzieciom zaraz po narodzinach oraz później: w przedszkolu i szkole (Bookstart) korzystają chętnie inne organizacje proczytelnicze z Europy. Także Fundacja Powszechnego Czytania pozostaje w kontakcie z BookTrust, które chętnie dzieli się doświadczeniem.
EUread to instytucja zrzeszająca europejskie organizacje upowszechniające czytanie. Prezes EuRead Joerg F. Maas przekazał nam wyrazy poparcia i dla projektu "Książka na receptę" oraz zachętę do dalszych działań.
Fundacja Metropolia Dzieci od kilku lat organizuje z sukcesem akcje pro czytelnicze skierowane do dzieci. Ewelina Ewertowska i Agnieszka Błażewicz zainicjowały akcję „Z książką na start”. Z radością wspieramy ich akcję, jednocześnie planując wspólnie kolejny projekt „Książka na receptę”. Doświadczenie i pasja Eweliny i Agnieszki są dla nas bardzo cenne.
Zaczytani to przede wszystkim społecznicy przez duże „s”. Od kilku lat Fundacja Zaczytani.org organizuje ogólnopolskie zbiórki książek, aby udostępnić je potem na zasadzie bookcrossingu w swoich biblioteczkach w szpitalach. Trwają rozmowy o wspólnych działaniach naszych fundacji wokół biblioteczek dla przychodni zdrowia i innych pomysłów.
Od ponad 15 lat fundacja ABCXXI Cała Polska Czyta Dzieciom prowadzi kampanię „Czytaj dziecku 20 minut dziennie. Codziennie.” Przez te lata w akcję zaangażowały się tysiące bibliotekarzy, nauczycieli, wychowawców i rodziców. Determinacja pań Ireny Koźmińskiej, Elżbiety Olszewskiej i ich zespołu spowodowała, że dziś hasło fundacji jest znane i rozpoznawalne przez większość Polaków. Było dla nas ważne, aby nasza Fundacja mogła korzystać z tego właśnie hasła w swoich projektach. Wspieranie się nawzajem w działaniach wzmocni przekazy obu fundacji.
Z Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego współpracujemy przy projekcie "Para-Buch! Książka w ruch!", Który promuje literaturę popularnonaukową wśród dzieci. Więcej informacji na stronie projektu: parabuch.org
Szkoła Edukacji to wspólne przedsięwzięcie Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności i Uniwersytetu Warszawskiego. Jej głównym celem jest poprawa jakości edukacji w Polsce. SE jest w naturalny sposób zaangażowana w sprawy czytelnictwa, dlatego wspomogła nas przy organizacji wizyty prof. Zuckermana w Polsce.
Dzięki uprzejmości WUM zorganizowaliśmy pod honorowym patronatem JM Rektora prof. dr hab. n. med. Mirosława Wielgosia spotkanie i dyskusję załozyciela Reach Out and Read prof. Barrego Zuckermana z polskimi lekarzami, specjalistami pediatrii i neonatologii.
Nawiązaliśmy współpracę z Centrum Edukacji Obywatelskiej w ramach projektu Noc Bibliotek. Ważne jest dla nas, że projekt skupia się na promocji bibliotek także pośród ludzi, którzy zwyczajowo jej nie odwiedzają i często nie czytają książek z dziećmi.