Wojna trwa i nie wiadomo kiedy się skończy. Ale Świat jest nadal piękny i trzeba o tym rozmawiać, z dziećmi szczególnie. W pierwszą rocznicę wybuchu wojny Fundacja Powszechnego Czytania publikuje ukraińskie wydanie książki „Świat jest piękny. Książka przeciw wojnie” – z myślą o ukraińskich dzieciach, ich mamach, rodzinach i opiekunach.

Na książkę składa się trzydzieści osiem opowiadań i wierszyków, bardzo różnie zilustrowanych, w części inspirowanych wojną, a częściowo zupełnie nie. Ideą przewodnią jest przekazanie dziecku, że świat pozostaje piękny, ptaki śpiewają i można, a właściwie nawet trzeba dalej się bawić  – bo właśnie dzięki temu zło nie zwycięża. Jeśli dostrzegamy piękno i dobro pomimo szalejącego okrucieństwa.

Premierze wydania ukraińskiego towarzyszy publikacja scenariusza zajęć zatytułowanego „Rozpraszamy mrok”, który można pobrać na stronie fundacji, wraz z kilkoma opowiadaniami,  TUTAJ 

Książka przeznaczona jest dla dzieci przedszkolnych i wczesnoszkolnych. Całe dochody Fundacji z tytułu sprzedaży książki przeznaczone będą na dalszą pomoc uchodźcom.

Premierze wydania ukraińskiego towarzyszy premiera filmów z wypowiedziami wielu z artystów, którzy książkę stworzyli, do obejrzenia TUTAJ.

Książka powstała w trakcie zeszłorocznego bezprecedensowego zrywu pomocowego: artyści zaczęli pytać jak mogą się zaangażować i zaproponowaliśmy wspólną książkę-cegiełkę. Od początku chcieliśmy wydać także wersję ukraińską i cieszę się, że dzięki wsparciu ze strony ZAIKS-u udało się to. Wolelibyśmy wydawać ją już po wojnie, a nie nadal w jej trakcie ale cieszymy się, że wychodzi –  mówi Maria Deskur, szefowa Fundacji Powszechnego Czytania.

Chciałam udzielić wsparcia ludziom, którzy uciekają przed wojną. Pomyślałam, że zrobię to co najlepiej mi się udaje, czyli podaruję im opowieść. Myślę, ze opowieści mogą być naprawdę pomocne i w trudnych momentach mogą dawać wsparcie. – powiedziała Dorota Suwalska, współtwórczyni.

Dla mnie ten projekt był szalenie ważny dlatego, że dotyka on jądra tego czym jest praca artysty. Świat wyobraźni, przepuszczony przez wrażliwość twórców ma moc zmieniania rzeczywistości. Ta książka nie zakończy wojny ale myślę, że może uczynić świat nieco znośniejszym. – podkreśliła Marianna Oklejak.

Było dla mnie ważne, że zostałam poproszona, by wziąć udział w tym projekcie i stworzyć alternatywny, dobry świat; by pokazać dzieciom i dorosłym, że wojna jest złem strasznym ale wokół niej tworzą się dobre, piękne braterskie zachowania. – powiedziała Małgorzata Cichocka.

Opowieść od najdawniejszych czasów pomagała w oswojeniu się z trudną rzeczywistością. Tu w dodatku chodzi o dzieci, to bardzo ważne. Mam nadzieję, że ta książka pomoże dzieciom nie tylko bezpośrednio ale i pośrednio doświadczonym przez wojnę. – powiedziała Joanna Jagiełło.

Praca nad tą książką była dla mnie bardzo ważnym doświadczeniem. Nie miałam możliwości, by udzielić mieszkania uchodźcom, dołożenie „cegiełki” w postaci pracy do tej publikacji dało mi poczucie uczestnictwa w ważnym ruchu pomocowym.-  powiedziała Dorota Nowacka.

Czytanie jest ważne. Jest ważne w czasach pokoju i jest wyjątkowo ważne w czasie wojny. Ja w domu miałam Wowę, czytaliśmy z Wową książki i widziałam jak on odpoczywa przy tym. Jest po prostu bardzo istotne, żeby dzieci miały odskocznię od tego co się dzieje, żeby naprawdę stworzyć im świat gdzie odpoczywają – powiedziała Monika Kowaleczko-Szumowska.

Schronienie można znaleźć w książce, w wyobraźni, która zawsze będzie azylem wolności, niezależnie od tego co się dzieje wokół nas. Myślę, że ta książka jest po prostu potrzebna.- powiedziała Dorota Łoskot-Cichocka.4

Zależało nam, by nauczyciele dostali nie tylko książkę ale też narzędzia do pracy z nią. Dlatego o napisanie scenariusza zajęć poprosiliśmy Krystynę Rózgę, doświadczoną polonistkę i pedagoga. Mamy nadzieję, że nauczyciele i opiekunowie będą korzystali z tej pomocy i że przyniesie ona ulgę dzieciom- zarówno ukraińskim jak i polskim. –  spuentowała Katarzyna Konopka, kierownik projektu „KsiążkaChroni” Fundacji Powszechnego Czytania.

fb-share-icon