Dowiedz się Co? Jak? i Dlaczego? warto czytać z dzieckiem

Dzieci, którym rodzice regularnie czytają, już w wieku 3 lat rozumieją
dwa razy więcej słów niż ich rówieśnicy! Czytanie wpływa na rozwój,
stymuluje życiowe sukcesy. Pozwala zrozumieć siebie i innych;
zdystansować się wobec trudów dorastania. Daje wiedzę, która idzie
w parze ze sprawczością. Pobierz e-booka Supermoc książek #TataTeżCzyta

BIBLIOGRAFIA

pobierz publikację

Akcję #TataTeżCzyta polecają

Marcin Perfuński
dziennikarz radiowy, redaktor, autor bloga supertata.tv

To nieważne, że np. macie nastolatki w domu, które książkę wzięły ostatnio do ręki wtedy, gdy trzeba było coś podłożyć pod krzywą nogę od stołu, na którym stoi komputer. Okazuje się, że nawet im warto czytać, bo to procentuje w rodzinnych relacjach. Info potwierdzone naukowo!

Robert Halik
redaktor naczelny miesięcznika Bliżej Przedszkola

Czytałem (mam już nastoletnio-dorosłe dzieci) książki swoim dzieciom tuż przed zaśnięciem. Uwielbiałem ten rytuał – jestem przekonany, że dzieci też. Bliskość, czułość, przytulenie… Chwila rozmowy, pytań, czasem całkiem nieoczekiwanych, czasem trudnych. I wiecie co? Chciałbym wrócić do tych chwil, chciałbym, żeby było ich więcej, dłużej… To bezcenne chwile!

Krystian Karcz
tata, autor profilu "Uczę filozofować"

Wspólne czytanie, refleksja, stawianie pytań, dociekanie z dziećmi to idealny sposób na budowanie dobrych relacji z rodzicem oraz stwarzanie dobrych warunków do rozwoju emocjonalnego, intelektualnego i poznawczego. Każdy kochający rodzic życzy tego swojemu dziecku. Ja czytam swoim dzieciom codziennie. Chciałbym, aby dzieci dzięki wspólnemu czytaniu zbudowały głębokie relacje z rodzicami.

Łukasz Jurkowski
komentator i dziennikarz sportowy, zawodnik taekwondo i MMA

Moja córka ma 13 lat i na szczęście sama lubi czytać. Myślę, że ogromną wartością czytania małym dzieciom jest między innymi to, że one później same chętniej czytają. Zamiast usypiania dzieci bajką na telefonie lepiej poświęcić chwilę na przeczytanie tej bajki. Po pierwsze spędzamy z dzieckiem czas, jeżeli z tego zrezygnujemy to później nigdy tego czasu nie nadrobimy, a po drugie „zarażamy” dzieci czytaniem książek i to procentuje w przyszłości.

dr Kamil Janowicz
psycholog, pracownik naukowy, autor bloga Father_ing

Na wakacjach często całą rodziną po prostu leżeliśmy sobie na tarasie albo hamaku i każdy czytał swoje książki. A podczas wycieczek objazdowych każde z nas zabierało po kilka sztuk, żeby mieć co czytać w autobusie.
Dziś często przy okazji spotkań Tata mi mówi „Czytałem ostatnio taką dobrą książkę… Polecam Ci bardzo!”. Na Majówkę pożyczyłem od niego na przykład „Grę w Kości” od Elżbiety Cherezińskiej i miałem z tej lektury dużą przyjemność.
Książki (bardzo różne) towarzyszyły mi i towarzyszą od wielu lat. Ogrom mojej pracy naukowej i zawodowej to czytanie. Z Synkiem też czytam bardzo dużo. Uwielbia to i często sam mi przynosi książki, mówiąc „Tata, czyta!”

Łukasz Dominiak
Tata-instagramer "Who’s Your Daddy"

Bardzo się cieszę, że biorę udział w akcji #TataTeżCzyta, bo książka to ważna sprawa. Sam pochodzę z małej miejscowości, więc książki to było dla mnie okno na świat. Książka jest też opowieścią, czuję po każdej przeczytanej, że coś nowego wniosła do mojego życia i to jest super. Myślę, że czytanie dzieciom to też sposób na budowanie autorytetu w tym dobrym znaczeniu: Tata czyta, tata wie, tata jest osobą, którą widziałem, że czyta jak dorastałem. Poza tym, że czytanie rozbudza wyobraźnię, to daje przyczynek do wielu dyskusji z dziećmi i budowania bliskości.

 

*Zdjęcia dzięki uprzejmości Big Book Cafe

Wiesław Nowobilski
szef ekipy remontowej programu "Nasz nowy dom"

Kiedy byłem mały, książki nie były tak kolorowe jak teraz i nie tak łatwo było je kupić, ale pamiętam intrygujący zapach księgarni i nowych książek. U nas w domu czytała nam głównie mama, bardzo lubiłem te wspólne chwile i myślę, że to wspaniały sposób na nawiązanie relacji z dzieckiem, też przez ojców czy dziadków. Sam z przyjemnością czytam wnukom kiedy tylko czas mi na to pozwala. Lubię to i serdecznie polecam wszystkim!

*Zdjęcia dzięki uprzejmości Big Book Cafe

arrow-left
arrow-right

Książki polecane przez wydawców

Co zrobi Frania? Samodzielność.
Barbara Supeł

Grupa wiekowa 3+

Wspólne czytanie z tatą może być pięknym rytuałem. Opowiadania o Frani mogą stać się jego niezastąpioną częścią!

 

Poznajcie zabawne historie małej dziewczynki, która jak każdy przedszkolak czasami nie wie, co zrobić. Grunt to wybrać odpowiednie wyjście z trudnej sytuacji. A jak wiadomo, tatowie są specjalistami od TRUDNYCH WYBORÓW. To oni z powodzeniem mogą wykorzystać część interaktywna książki i rozbawić całą rodzinę! Jej najmłodsi członkowie będę w tym czasie ochoczo szukać odpowiedzi na ważne pytanie: CO ZROBI FRANIA?

 

Wszystkim tatom polecamy wykorzystać „Porady Frani” do wspólnej rozmowy o ważnych umiejętnościach społecznych.

 

Wielcy myśliciele i wielkie idee
Sharon Kaye

Grupa wiekowa 9+

Dzieci są urodzonymi filozofami, bo zadają najciekawsze pytania.

Przystępne, bogato ilustrowane wprowadzenie do filozofii dla dzieci w wieku szkolnym. W angażujący sposób uczy samodzielnego myślenia poprzez eksplorację pytań, jakie ciekawskie dzieci same lubią zadawać.

Autorka jasno omawia i pogłębia każde pytanie, ale unika podawania gotowych rozwiązań. Zamiast tego zwięźle podsumowuje odpowiedzi udzielone przez najważniejszych myślicieli w historii, czerpiąc z zadziwiająco szerokiego wachlarza postaci: od starożytnych mędrców chińskich i indyjskich, przez średniowiecznych uczonych arabskich, renesansowych astronomów i oświeceniowych naukowców europejskich, aż po współczesnych fizyków i matematyków – oraz, naturalnie, licznych filozofów. Dzięki temu książka stanowi małe kompendium wiedzy, które ukazuje ogromną różnorodność poglądów i uczy, że na wiele pytań może nie być jednej oczywistej odpowiedzi. Każdy rozdział kończy się częścią praktyczną z ćwiczeniami do samodzielnego wykonania i przemyślenia, co zachęca dzieci do aktywnego zmierzenia się z postawionym problemem i sformułowania własnych odpowiedzi.

Świetne ćwiczenie dla młodych umysłów oraz wspaniały punkt wyjścia do dalszej nauki

Stefcia wybiera buty
ALEKSANDRA STRUSKA-MUSIAŁ

Grupa wiekowa 3+

„Stefcia” to seria dedykowana dzieciom w wieku przedszkolnym i trochę młodszym. W każdej części przedstawione są łatwe do rozpoznania sytuacje z codzienności maluchów i ich rodziców. Dzieci śledzą przygody sympatycznej bohaterki i odkrywają, jak radzić sobie z wyzwaniami typowymi dla tego wieku.

 

Tym razem Stefcia wybiera nowe buty. To dla niej trudne, bo bardzo lubi swoje czerwone lakierki,

z których wyrosła. Stefcia jest smutna i rozczarowana. Jak poradzi sobie w takiej sytuacji? Co pomoże jej uporać się z emocjami i cieszyć się z nowej pary butów?

 

Ciepła i przyjazna seria o Stefci, przygotowana we współpracy z doświadczoną psycholożką, przyciąga uwagę i wspiera dziecko w codziennym rozwoju:

  • prosty język
  • krótkie teksty
  • elementy aktywizujące
  • zabawa i humor
  • czytelne, wesołe ilustracje
  • szczegóły na obrazkach.

 

Na końcu każdej książki rodzice znajdą inspiracje i wskazówki wspierające ich w wychowawczej przygodzie.

 

 

 

Dni, tygodnie i miesiące z sową, jeżem i zającem
Adrian Markowski

 

Grupa wiekowa 3+ Łatwa nauka dni tygodnia, miesięcy i pór roku.

Niezależnie od tego, czy nazwy i kolejność dni tygodnia i miesięcy sprawiają kłopot twojemu dziecku, czy też nie, ta książka jest dla niego. Przecież każdy musi się nauczyć, że piątek jest po czwartku, a wrzesień po sierpniu, a najlepiej i najszybciej uczymy się wtedy, gdy sprawia nam to przyjemność.
Autor zawartych w książce zabawnych wierszyków nie tylko uczy dzieci, ale przede wszystkim pokazuje im świat pełen ciekawych bohaterów i zaskakujących zdarzeń. Łatwe do zapamiętania, błyskotliwe wierszyki, opowiadające o życiu zwierząt, kalendarzu oraz leśnej szkole, uczą i bawią, sprawiając, że nazwy dni tygodnia, miesięcy i pór roku same wchodzą do głowy.

Amelia i Kuba. Mgliste podejrzenia
Rafał Kosik

Grupa wiekowa 8+

Amelia, Kuba, Mi i Albert obserwują dziwne poczynania nowego sąsiada – rzeźbiarza. Z gęstej mgły, która zawisła nad ich podwórkiem, wyłoni się zupełnie nieoczekiwane rozwiązanie zagadki.

Autor pokazuje, jak w epoce błyskawicznie rozpowszechniających się plotek i nieprawdziwych informacji radzić sobie z tym, co niezrozumiałe. Warto uczyć małych czytelników, aby krytycznie podchodzili do sensacyjnych hipotez i poszukiwali zawsze racjonalnych wyjaśnień.

Raz tak, raz na opak
Julien HIRSINGER i Constance VERLUCA

 

Grupa wiekowa  5+ Czy pokój waszych dzieci wygląda jak z katalogu Ikea, czy raczej jak pole bitwy po przejściu wojsk napoleońskich? Czy wasze pociechy jedzą schludnie zdrowe śniadanie i zawsze sprzątają po sobie, czy raczej pochłaniają w pośpiechu byle co i zostawiają w kuchni rozgardiasz? A może jest raz tak, a raz odwrotnie.

Raz tak, raz na opak to przezabawna, znakomicie opowiedziana i narysowana historia o braciach bliźniakach, Rządku i Bałganie. Jeden robi wszystko porządnie, a drugi ma wokół siebie wieczny nieład. Jeden jest uważny i uprzejmy, a drugi roztrzepany i niesforny. A może to tylko złudzenie…

Przeczytajcie z dziećmi Raz tak, raz na opak i odkryjcie wspólnie sekret bohaterów. Może sami skądś to znacie.

Gdańsk dla młodych podróżników
Jacek Friedrich

Grupa wiekowa 7+

Książka „Gdańsk dla młodych podróżników” to rodzaj przewodnika turystycznego dla dzieci po mieście z tysiącletnią historią i licznymi zabytkowymi budynkami i miejscami. Jest źródłem informacji o historii Gdańska i miejscach, które warto zobaczyć. Co ważne, pokazuje Gdańsk nie tylko w perspektywie jego historii, ale także w jego współczesnym wymiarze. Przewodnik jest wyposażony w mapy i notatnik, dzięki którym zyskuje funkcję wygodnego narzędzia do zaplanowania wycieczek po Gdańsku.

Miś na czas
Jean-Luc Fromental 

Grupa celowa 5+

W pewnej rodzinie, takiej, jak wiele innych, pojawia się… niedźwiedź! Miś bardzo się stara dopasować do rytmu dnia mieszkańców, ale niestety, od rana do wieczora wszędzie się spóźnia: na śniadanie, do szkoły, na stołówkę… Nasz Miś sam już nie wie, któremu zegarowi zaufać i traci nadzieję na to, że kiedykolwiek zdąży na czas. Tata ma pomysł, w jaki sposób nauczyć Misia rozpoznawać godziny i w sprytny sposób przybliżyć mu zegar. Cała rodzina przykłada się sumiennie do zadania i wkrótce Miś chodzi… jak w zegarku. Co wydarzy się dalej? Sprawdźcie!

W książce niespodzianka – kod QR z nagraniem. Czyta Mateusz Damięcki

Kocia szajka i zaginione bajki
Agata Romaniuk

Grupa wiekowa 6+

Skok
Anna Augustyniak

Grupa wiekowa 5+

To książka o nadpobudliwym Domu, w którym ciągle coś spada na podłogę lub leży zupełnie nie tam, gdzie powinno, o dzieciach, które są tak skupione na swoich zabawach, że nie słyszą tego, co się do nich mówi, o nigdy niezrealizowanych planach punktualnego i spokojnego wyjścia z domu, o nerwowym odrabianiu lekcji na ostatnią chwilę i wreszcie o próbie usłyszenia emocji domowników oraz opowiedzenia o tym, co dzieje się w ich rodziców.

Ta książka jest dla dzieci, ale mówi też dużo o rodzicach. Chcielibyśmy, żeby była ona punktem wyjścia do rozmowy z dzieckiem o potrzebach. Często jesteśmy tak skupieni na innych, że zapominamy o tym, żeby zadbać również o siebie. Dzieci mają potrzeby, dorośli również. Czasem da się zadbać o każdego domownika, czasem nie. Ale zawsze warto rozmawiać. Wiedza o tym, co kryje się w sercach i głowach bliskich osób pozwoli tworzyć nowe plany w przypadku, gdy stare zmieniają się w katastrofę. Głośne czytanie dziecku pozwoli usłyszeć innych i być usłyszanym.  Pozwoli czasem odpuścić. Chcielibyśmy, żeby po przeczytaniu tej książki rodzic mógł powiedzieć do dziecka: wiesz, dziś czuję się jak mama/tata ze „Skoku”, kiedy plany się zawaliły. I mam nadzieję, że dziecko zrozumie to uczucie. A może to dziecko powie do rodzica: wiesz, dziś czuję się jak Filip/Luśka ze „Skoku”, nie rozumiem co się dzieje teraz i potrzebuję Twojej pomocy. Chcielibyśmy aby dorośli i dzieci nauczyli się ze sobą rozmawiać i mówić o swoich Kłopotach.  Ojcowie, dziadkowie, wujkowie i przyjaciele domu, mogą być bardzo pomocni w rozwiązaniu kłopotliwego problemy w skaczących domach!

Najlepszy Tata na świecie
Nathaniel H'Limi

Grupa wiekowa 0-3

Narodziny dziecka to dla każdego mężczyzny wyjątkowa chwila – staje się tatą odpowiedzialnym za nowe życie!

W tej wzruszającej książce poznajemy młodego ojca, który dzieli się z nami swoimi rozczulającymi, a niekiedy nawet bardzo śmiesznymi spostrzeżeniami. Dla niego narodziny dziecka to początek wspaniałej przygody pełnej wyzwań, sukcesów i wyrzeczeń, przeplatanej momentami szczęścia, smutku i radości. To początek zupełnie nowego życia!

Nie musisz być grzeczny
Aleksandra Srokowska-Ziółkowska

Grupa wiekowa 3+

Przenosząc się w czasie do lat dzieciństwa, spotkajcie kogoś, kto mówi, że nie musicie wszystkiego z talerza zjadać czy tolerować niechcianych buziaków. To prawdy poparte badaniami psychologicznymi. Autorka chce, by dzieci poczuły ulgę, że są akceptowane bezwarunkowo. Książka „Nie musisz być grzeczny” przekazuje piękną wiadomość: „Kocham cię bezwarunkowo, nie musisz zasługiwać na moją miłość.” Bajki wspierają dzieci w rozpoznawaniu swoich potrzeb i rozwijają wewnętrzną motywację. W centrum uwagi stoi godność dziecka i jego prawo do szacunku, co kształtuje zdolność do samoakceptacji i empatii. Bo tylko w zgodzie ze sobą, możemy być szczęśliwi wśród innych.

Inspektor Anton
Majda Koren

Grupa wiekowa 5+

„Inspektor Anton” to kolejny komiks z serii o Berecie i Kapocie, dwóch bardzo niesfornych prosiakach. Co tym razem przeskrobali? Okradli szkołę i cukiernię. Oskubali cudze drzewo owocowe i odjechali cudzym kamperem. Na szczęście za każdym razem lądowali w więzieniu. A to za sprawą inspektora Antona, rasowego funkcjonariusza policji. Czytać dzieciom o przestępcach? Tak! Zwłaszcza o takich, którym nic się nie udaje. „Inspektor Anton” to okazja do treningu poczucia humoru i zaproszenie do nauki czytania. To czysta zabawa, podczas której wzmacniamy relacje i poczucie wspólnoty.

 

Łoś i biblioteka na kółkach
Autor i Ilustracje: Inga Moore

Grupa wiekowa 3+

Przyjemnie jest słuchać dobrych opowieści. Ale co zrobić, kiedy ich zabraknie? Uroczo zilustrowana książka o radości ze wspólnego czytania.

Łoś każdego wieczoru siada ze swoją rodziną przy kominku i opowiada. Jest w tym naprawdę świetny! Jednak pewnego razu czuje, że nawet on nic nowego już nie wymyśli. I co teraz? Przydałaby się jakaś… książka!

„Łoś i biblioteka na kółkach” to pełna ciepła i humoru historia o tym, jak wielkim skarbem są książki i biblioteki.

 

 

 

Dzikość
Yuval Zommer

Grupa wiekowa: 4+

Dzikość przyrody jest darem, ale powinniśmy pamiętać, że brak szacunku dla natury niesie ze sobą nieodwracalne skutki.

Kiedy ludzkość zbyt mocno ingeruje w naturę i nadwyręża jej zasoby, ta zaczyna obumierać. Aby przyroda odżyła, potrzebny jest ktoś, kto odważnie stanie w jej obronie.

Dzikość to współczesna baśń z pełnym nadziei mocnym przesłaniem.

 

Kajko i Kokosz Nowe Przygody. Powrót Milusia
Autor: Maciej Kur Ilustrator: Sławomir Kiełbus

Grupa wiekowa: 8+

„Kajko i Kokosz” Janusza Christy (1934–2008) to jedna z najsławniejszych polskich serii komiksowych. W przezabawny sposób opowiada o przygodach dwóch słowiańskich wojów – mądrego i uczciwego Kajka oraz silnego i samolubnego Kokosza – służących kasztelanowi Mirmiłowi. Dwaj przyjaciele dzielnie bronią Mirmiłowa przed atakami niecnych zbójcerzy, raz po raz wpadając w tarapaty. „Kajko i Kokosz – Opowieści z Mirmiłowa” to oficjalna kontynuacja tej kultowej serii.

Czas na powrót ulubionego bohatera wielu fanów komiksów o Kajku i Kokoszu – smoka Milusia! W jakich okolicznościach dojdzie do ponownego spotkania Kajka i Kokosza z ich dawnym wychowankiem oraz jaka czeka ich przygoda, dowiemy się właśnie z tego tomu.

Kontynuacji kultowej serii Janusza Christy podjęli się – w swoim stylu, ale z wielkim szacunkiem dla ducha oryginału – znani polscy scenarzyści i rysownicy: Maciej Kur, Sławomir Kiełbus i Piotr Bednarczyk. Album jest trzecią, po „Królewskiej konnej” oraz „Zaćmieniu o zmierzchu”, pełnometrażową opowieścią z cyklu „Kajko i Kokosz – Nowe Przygody”.

 

 

Krzesiwo
Vojtěch Kubaštya

Najnowszy tytuł w bestsellerowej serii „Kolekcja Retro”!

Oto klasyka baśni z kultowej serii książek przestrzennych zaprojektowanych przez mistrza gatunku – Vojtěcha Kubaštę. Jego nowatorskie pop-upy wydane w blisko 40 językach do dziś inspirują architektów papieru na całym świecie.

Trójwymiarowa konstrukcja książki wzbogacona ruchomymi elementami zachęca do wspólnej lektury i zabawy w mini teatr. „Kolekcja Retro” Vojtěcha Kubašty to powrót do dzieciństwa i książki, które łączą pokolenia.

 

 

Antycyponek
Maciej Wojtyszko

Grupa wiekowa 2+

 

„Nie jest to jednak zbyt wielka sztuka.

Pragnę odmiennych rozwiązań szukać

i, miast borsuma lub sowowronka,

zamierzam stworzyć – ANTYCYPONKA!”

 

Nowe wydanie uwielbianego przez dzieci wiersza, który po raz pierwszy ukazał się w 1975 roku.

 

 

 

Mulanosaurus Rex
Øyvind Torseter

Grupa wiekowa: 6+

Kto nie marzył o spotkaniu prawdziwego dinozaura? W najnowszym komiksie Øyvinda Torsetera bohater rozpoczyna pracę w Muzeum Historii Naturalnej. Żeby przyciągnąć turystów, postanawia odnaleźć i zdobyć ostatniego żyjącego dinozaura. Na szaloną wyprawę rusza z nim sam prezydent; akcja szybko nabiera tempa, niczym w „Parku Jurajskim”.
By przedostać się na terytorium dinozaurów, trzeba płynąć przez stromy wodospad w dół rzeki, przedrzeć się przez dżunglę, gdzie srogo straszy…
Øyvind Torseter stworzył prawdziwy komiks przygodowy oparty na ulubionym temacie dzieci: na świecie dinozaurów. Mulanosaurusa Rexa i Dziurę (wyd. Format, 2020) łączy nie tylko bohater, ale cały zadziwiający i zabawny świat norweskiego autora, który pozwala nam spojrzeć na siebie i na nasze otoczenie świeżym okiem.

 

Genialni Odkrywcy
Autor i Ilustrator: Max Czornyj

Grupa wiekowa: 6+

„Genialni Odkrywcy” to nowa seria książek dla dzieci, w której poznajemy naukowców, wynalazców, podróżników. Wszystkie postacie, nie bez przeszkód, dokonały odkryć zmieniających świat, mających wpływ na naszą cywilizację.

W każdym tomie „Genialnych Odkrywców” bohater opowiada w pierwszej osobie o swoim niezwykłym życiu i wielkich odkryciach. Dzięki temu możecie dowiedzieć się, co każdy z nich myślał i czuł. Możecie przenieść się w czasie i przeżyć pasjonującą przygodę wspólnie z genialnym odkrywcą.

Pełna kolorowych ilustracji, historycznych smaczków, pasjonujących przygód i epokowych odkryć seria spodoba się wszystkim, którzy lubią wciągającą lekturę, a także wyjątkowe osobowości, niezłomnie walczące z przeciwnościami i dążące do realizacji marzeń.

Basia. Wielka księga psów i kotów
Autor: Zofia Stanecka Ilustracje: Marianna Oklejak

Grupa wiekowa: 6+

Basia to bohaterka bliska wszystkim przedszkolakom. Najbardziej na świecie kocha psy, ale jej domowym zwierzęciem jest żółw Kajetan. Anielka ma kudłatego Paszczaka, a przyjacielem Titiego jest kotek Totek. Z kolei w domu Marcela mieszkają psy, koty, chomik i gadający papug Eugeniusz. Życie w otoczeniu zwierząt jest radosne i wspaniałe. Opieka nad nimi bywa jednak wyzwaniem i wiąże się z dużą odpowiedzialnością.

W „Wielkiej księdze psów i kotów…” przeczytacie o niesamowitych przygodach zwierzęcych przyjaciół. Ta książka to również skarbnica wiedzy zarówno dla tych, którzy już mają własne zwierzątko, jak i tych, którzy dopiero marzą o futrzastym, śpiewającym czy pływającym przyjacielu. Dowiecie się z niej, jakie są zwyczaje różnych zwierzaków domowych, co jedzą, jak lubią się bawić i, co najważniejsze, jak się o nie troszczyć, żeby były z nami szczęśliwe. Bo zadbane i radosne zwierzę to prawdziwy skarb!

 

Chłopiec z ulicy Niepoprawnej i czarny kucyk
Sylwia Stano

Grupa wiekowa: 8+

Kucyk najczęściej kojarzy się z koniem, który występuje w cyrku albo ciężko pracuje, nosząc tabuny przedszkolnych dzieci na swoim grzbiecie w ramach atrakcji na Dzień Dziecka. Mały smutny koń, tak go do tej pory postrzegałam, aż zobaczyłam czarnego kucyka z białą plamką na czole, którym opiekuje się Sylwia Stano.

Zobaczyć konie w lesie, na wolności, bez siodła to jest inna bajka.

Kucyk Sylwii jest słodki, ale ma charakterek. Chodzi za nią krok w krok. Uwielbia jabłka i inne przysmaki.

Sylwia poświęciła kucykowi dużo czasu, żeby zdobyć jego zaufanie. Teraz, kiedy na nich patrzę, to myślę, że oddałby za nią wszystkie jabłka świata i poszedł za nią wszędzie. Piękna relacja człowieka i zwierzęcia.

W książce ważnym bohaterem jest też Janek, chłopiec, który mieszka przy ulicy Niepoprawnej. Uwielbia mówić. Mówi naprawdę dużo. I grać w szachy. Kiedy w domu pojawia się kucyk, Janek ma kompana do rozmów. I to są cudowne dialogi. Jest też Maja, nowa koleżanka Janka.

Opowiadania napisane są prosto, lekko, dowcipnie.

Czarno-białe ilustracje wykonała Patricjia Bliuj-Stodulska.  Patricija bardzo dobrze odnajduje się w rysowaniu flory i fauny. To jej konik.

Kucyk ma boczki jak należy a liście, trawy i ptaki, mimo że czarno-białe prawie, szumią i pachną.

Po przeczytaniu tych 12 opowiadań też będziecie chcieli mieć kucyka w domu.

 

Laboratorium smaków
Michał Rusinek

Grupa wiekowa: 9+

Czy ty też uważasz, że myślenie naukowe, w połączeniu z kreatywnością i wyobraźnią, ułatwia oraz ubarwia życie na co dzień? Czy ciasto nie będzie smakowało ci jeszcze bardziej, kiedy zrozumiesz, dlaczego wyrosło? I czy docenisz mikroorganizmy, kiedy się dowiesz, że dzięki nim możemy się zajadać pysznym chlebem, smakować kiszone ogórki i pić orzeźwiający jogurt?

Czy też uważasz, że małe pytania prowadzą do tych wielkich i że dzięki nim może kiedyś uda ci się rozwiązać zagadki wszechświata?…

Wspólnie czytajcie, gotujcie, eksperymentujcie w towarzystwie wyjątkowych wierszy i naukowych opowieści. Smakujcie tę książkę i faszerujcie się wiedzą!

Jano i Wito czytają
Wiola Wołoszyn

Grupa wiekowa: 0-3

Jano i Wito poznają świat książek: odwiedzają księgarnię, bibliotekę, poznają pracujące tam osoby i bogactwo świata literatury. W bibliotece biorą udział w warsztatach z ilustratorem, podczas których doskonale się bawią, odkrywając magiczną moc wyobraźni i opowieści zawartych w książkach.
To książka, dzięki której Twoje dziecko z radością i ciekawością będzie sięgać po kolejne książki z domowej biblioteczki, a wizyta w lokalnej bibliotece czy księgarni stanie się wyczekiwaną, fantastyczną przygodą.

Operacja Gra Pozorów
Jørn Lier Horst

Grupa wiekowa: 6+

Tiril i Oliver z Biura Detektywistycznego nr 2 powracają w dwudziestym pierwszym tomiku swoich przygód!

Elvestad kolejny raz staje się areną niecodziennych, tajemniczych zdarzeń. Pośrodku stromej górki z przyczepy spada opona samochodowa. Tiril i Oliverowi ledwie udaje się uniknąć zderzenia z oponą, która pędzi dalej ulicą. Podczas pogoni za nią detektywi natrafiają na trop… szajki wyjątkowo podstępnych złodziei, którzy kradną w ich miasteczku auta. Czy Tiril i Oliver zdemaskują przebiegłych przestępców?

 

Ulice
Skowrońska Anna Anina Mengerova

Grupa wiekowa: 9+

Na świecie są tysiące ulic. Codziennie nimi chodzimy lub stoimy w korkach. Czasem świętujemy albo protestujemy. Dzięki tej książce dołączysz do zabawy w Pampelunie i Nuuku albo przyjrzysz się protestom w Mińsku, Teheranie lub Indiach. Dowiesz się skąd pochodzą nazwy Broadway, Nowy Świat czy Safdarjung. Zobaczysz, dlaczego w niektórych miastach zmienia się patronów alei i bulwarów. Przeczytasz o akcji, która miała pokazać brak kobiet w nazwach paryskich ulic. Przeniesiesz się w przeszłość  do Babilonu lub na ulice żydowskiego Lublina. Książka jest idealnym punktem wyjścia do rozmów ojców z dziećmi. Mogą wspólnie odkryć rozmaite miejsca, zwyczaje, mieszkańców. A potem wyjść przed dom, by lepiej poznać własną ulicę!

 

arrow-left
arrow-right
polecaj książki

Zobacz jak działa supermoc książek. Przyłącz się do akcji #TataTeżCzyta

Zapraszamy wszystkich do włączenia się do akcji #TataTeżCzyta.
Pobierz materiały i podziel się tym co czytacie.
Polecaj książki, które zachęcą ojców, wujków, dziadków, nauczycieli i trenerów do czytania dzieciom.

pobierz materiały

#TataTeżCzyta w Bibliotece

Zapraszamy wszystkich bibliotekarzy i nauczycieli szkół podstawowych i przedszkoli do organizowania akcji #TataTeżCzyta
Na tej stronie znajdziecie scenariusze lekcji, plakaty, zakladki i zawieszki do wydruku.

czytaj więcej
Czytający Tata

Łukasz "Juras" Jurkowski - Ambasador kampanii #TataTeżCzyta

Share

Subscribe to our newsletter