Dowiedz się Co? Jak? i Dlaczego? warto czytać z dzieckiem

Dzieci, którym rodzice regularnie czytają, już w wieku 3 lat rozumieją
dwa razy więcej słów niż ich rówieśnicy! Czytanie wpływa na rozwój,
stymuluje życiowe sukcesy. Pozwala zrozumieć siebie i innych;
zdystansować się wobec trudów dorastania. Daje wiedzę, która idzie
w parze ze sprawczością. Pobierz e-booka Supermoc książek #TataTeżCzyta

BIBLIOGRAFIA

pobierz publikację

Akcję #TataTeżCzyta polecają

Marcin Perfuński
dziennikarz radiowy, redaktor, autor bloga supertata.tv

To nieważne, że np. macie nastolatki w domu, które książkę wzięły ostatnio do ręki wtedy, gdy trzeba było coś podłożyć pod krzywą nogę od stołu, na którym stoi komputer. Okazuje się, że nawet im warto czytać, bo to procentuje w rodzinnych relacjach. Info potwierdzone naukowo!

Robert Halik
redaktor naczelny miesięcznika Bliżej Przedszkola

Czytałem (mam już nastoletnio-dorosłe dzieci) książki swoim dzieciom tuż przed zaśnięciem. Uwielbiałem ten rytuał – jestem przekonany, że dzieci też. Bliskość, czułość, przytulenie… Chwila rozmowy, pytań, czasem całkiem nieoczekiwanych, czasem trudnych. I wiecie co? Chciałbym wrócić do tych chwil, chciałbym, żeby było ich więcej, dłużej… To bezcenne chwile!

Krystian Karcz
tata, autor profilu "Uczę filozofować"

Wspólne czytanie, refleksja, stawianie pytań, dociekanie z dziećmi to idealny sposób na budowanie dobrych relacji z rodzicem oraz stwarzanie dobrych warunków do rozwoju emocjonalnego, intelektualnego i poznawczego. Każdy kochający rodzic życzy tego swojemu dziecku. Ja czytam swoim dzieciom codziennie. Chciałbym, aby dzieci dzięki wspólnemu czytaniu zbudowały głębokie relacje z rodzicami.

Łukasz Jurkowski
komentator i dziennikarz sportowy, zawodnik taekwondo i MMA

Moja córka ma 13 lat i na szczęście sama lubi czytać. Myślę, że ogromną wartością czytania małym dzieciom jest między innymi to, że one później same chętniej czytają. Zamiast usypiania dzieci bajką na telefonie lepiej poświęcić chwilę na przeczytanie tej bajki. Po pierwsze spędzamy z dzieckiem czas, jeżeli z tego zrezygnujemy to później nigdy tego czasu nie nadrobimy, a po drugie „zarażamy” dzieci czytaniem książek i to procentuje w przyszłości.

dr Kamil Janowicz
psycholog, pracownik naukowy, autor bloga Father_ing

Na wakacjach często całą rodziną po prostu leżeliśmy sobie na tarasie albo hamaku i każdy czytał swoje książki. A podczas wycieczek objazdowych każde z nas zabierało po kilka sztuk, żeby mieć co czytać w autobusie.
Dziś często przy okazji spotkań Tata mi mówi „Czytałem ostatnio taką dobrą książkę… Polecam Ci bardzo!”. Na Majówkę pożyczyłem od niego na przykład „Grę w Kości” od Elżbiety Cherezińskiej i miałem z tej lektury dużą przyjemność.
Książki (bardzo różne) towarzyszyły mi i towarzyszą od wielu lat. Ogrom mojej pracy naukowej i zawodowej to czytanie. Z Synkiem też czytam bardzo dużo. Uwielbia to i często sam mi przynosi książki, mówiąc „Tata, czyta!”

Łukasz Dominiak
Tata-instagramer "Who’s Your Daddy"

Bardzo się cieszę, że biorę udział w akcji #TataTeżCzyta, bo książka to ważna sprawa. Sam pochodzę z małej miejscowości, więc książki to było dla mnie okno na świat. Książka jest też opowieścią, czuję po każdej przeczytanej, że coś nowego wniosła do mojego życia i to jest super. Myślę, że czytanie dzieciom to też sposób na budowanie autorytetu w tym dobrym znaczeniu: Tata czyta, tata wie, tata jest osobą, którą widziałem, że czyta jak dorastałem. Poza tym, że czytanie rozbudza wyobraźnię, to daje przyczynek do wielu dyskusji z dziećmi i budowania bliskości.

 

*Zdjęcia dzięki uprzejmości Big Book Cafe

Wiesław Nowobilski
szef ekipy remontowej programu "Nasz nowy dom"

Kiedy byłem mały, książki nie były tak kolorowe jak teraz i nie tak łatwo było je kupić, ale pamiętam intrygujący zapach księgarni i nowych książek. U nas w domu czytała nam głównie mama, bardzo lubiłem te wspólne chwile i myślę, że to wspaniały sposób na nawiązanie relacji z dzieckiem, też przez ojców czy dziadków. Sam z przyjemnością czytam wnukom kiedy tylko czas mi na to pozwala. Lubię to i serdecznie polecam wszystkim!

*Zdjęcia dzięki uprzejmości Big Book Cafe

arrow-left
arrow-right

Książki polecane przez wydawców

Mój tata, mój świat
Victor D. O. Santos

Grupa wiekowa 3+ Olivier nigdy nie poznał swojego dziadka. Ale gdyby choć raz go spotkał, o czym mógłby z nim porozmawiać? Chłopiec uznaje, że najlepsza na taką okazję byłaby opowieść o wspaniałym człowieku — tacie, który zawsze jest blisko. Dziadek na pewno byłby dumny z syna!
Chwytająca za serce, pięknie zilustrowana książka o ojcostwie — i wspólnym poznawaniu świata. Pokazuje, jak pełna miłości i zaangażowania relacja z dzieckiem buduje jego poczucie własnej wartości i pozwala mu rozwinąć skrzydła.
Idealna do rodzinnego głośnego czytania

Tata Tosi jest feministą
Megan Walker Rhonda Leet

Grupa wiekowa 5+ Tata Tosi jest feministą – to bardzo proste. Tata Tosi wie, że dziewczynki mogą robić to samo co chłopcy, mają takie same prawa i możliwości i w ten sposób wychowuje swoją córkę. Ta prosta opowieść ukazuje związek córki i taty, który nie boi się łamać zasad społecznych i genderowych, aby jego córka wyrosła na mądrą, pewną siebie i niezależną osobę. Tata uczy Tosię naprawiać rower, zachęca ją, aby bawiła się w błocie i zapisuje na lekcje baletu. To nie wszystko! Wspiera mamę w jej karierze zawodowej. Tata Tosi jest najlepszym przykładem, że mężczyźni też są feministami i udowadnia, jak męski feminizm odgrywa kluczową rolę w wychowaniu dziewczynek i wspieraniu młodych kobiet.

Gwiazdka z nieba. Czytanki
Autorzy zebrani

Grupa wiekowa 5+

Wspieraj naukę czytania, rozwój wyobraźni i logicznego myślenia u swojego przedszkolaka! Odkryj klasykę literatury dziecięcej!

Publikacja zawiera: Specjalne teksty do czytania przez dziecko złożone z 24 podstawowych liter alfabetu, 16 utworów klasyki literatury dziecięcej w wersji audio (pod kodami QR) w interpretacji Katarzyny Dowbor, Lidii Sadowej, Wiktora Zborowskiego, Jarosława Boberka. Ponadto ćwiczenia sprawdzające rozumienie czytanego tekstu, nawiązujące do treści utworów, innowacyjne skrzydełka okładek, umożliwiające sprawdzenie odpowiedzi do ćwiczenia, 6 stron naklejek.

Utwory klasyki literatury dziecięcej: Baśń o dwunastu miesiącach, Chory kotek, Cztery pory roku, Czy to bajka…, Dziesięć bałwanków, Katar, Królowa Śniegu, Mała syrenka, Na straganie, Okulary, Pan Maluśkiewicz i wieloryb, Ptasie radio, Spóźniony słowik, Tomcio Paluszek, Tydzień, Żabi król.

 

Amelia i Kuba. Stuoki Potwór
Rafał Kosik

Grupa wiekowa 9+

Zabawna i niezwykle dynamiczna akcja pokazuje dzieciom zagrożenia wynikające z korzystania z mediów społecznościowych i braku prywatności.
Amelia wrzuca do internetu śmieszne zdjęcie koleżanki, nie zastanawiając się nad konsekwencjami. Kuba konstruuje NPK (Niepodsłuchiwalne Połączenie Kablowe), Albert obserwuje świat i doradza dopiero, kiedy ktoś go o to poprosi. Mi kontynuuje poszukiwania futrzastego zwierzątka.
Co robimy, kiedy nam się wydaje, że nikt nie patrzy? Sprawdzą to mieszkańcy „Oak Residence” – zainstalowano tam właśnie monitoring obywatelski. I wszyscy się podglądają, ale nikt, poza dziećmi, nie widzi Stuokiego Potwora!

NA ŁĄCE. MŁODZI PRZYRODNICY
Anne-Kathrin Behl

Grupa wiekowa 0-3

Nowa, sztywnostronnicowa odsłona bestsellerowej serii! „Młodzi Przyrodnicy. Na łące” to połączenie mnóstwa przyrodniczej wiedzy i świetnej zabawy, która ćwiczy drobną motorykę. Przesuwając ruchome elementy, dzieci odkrywają kryjące się w książce niespodzianki oraz dowiadują się, jakie zwierzęta i rośliny można zobaczyć na łące. Poznawaj łąkową przyrodę ze swoją pierwszą książką dla małych odkrywców.

Kiełbaska nie chce jeść kolacji
Autor: Oliver Zahle Ilustracje: Siri Melchior

Grupa wiekowa 3+

Jest wiele rzeczy, których Kiełbaska nie chce zrobić, a tata niezupełnie umie się w tym połapać. Za to Kiełbaska tak.
Woli słodycze od kolacji. Tata mówi, że to w porządku, ale pod jednym warunkiem: Kiełbaska przez resztę weekendu nie może jeść nic innego niż słodycze. Kiełbaska uważa, że wygląda to na całkiem dobry układ. Ale czy naprawdę tak jest?
Poznajcie uroczą i zabawną dziewczynkę oraz jej pełnego szalonych pomysłów tatę, który pieszczotliwie nazywa swoją córkę Kiełbaską gdyż twierdzi, że jest do schrupania. Ich codzienność składa się z niekiedy pokręconych sposobów dojścia do kompromisu. Dajcie się urzec wyjątkowemu duetowi i rozpoznajcie w nich siebie!
Barwnie zilustrowana przez Siri Melchior duńska seria książek autorstwa Olivera Zahle’a z przymrużeniem oka pokazuje zawiłości rodzinnych negocjacji i czułe sposoby na pokojowe rozwiązania.

Kepler62. Część pierwsza: Zaproszenie
Bjorn Sortland Timo Parvela

Grupa wiekowa: 9+

Międzynarodowy bestseller! 

Ziemia ginie, ludziom grozi zagłada. 

Nastolatki na całym świecie grają w arcytrudną grę komputerową “Kepler62”. Wszyscy wiedzą, że na zwycięzców czeka coś wielkiego. Co? Nie wiadomo, bo nikt jeszcze nie dotarł do ostatniego poziomu… 

Trzynastoletni Ari i jego młodszy brat Joni, muszą radzić sobie sami, ich mama zniknęła w tajemniczych okolicznościach. Cudem zdobywają konsolę. Okazuje się, że Kepler62 to coś więcej niż tylko gra, to zaproszenie, które – o ile je zaakceptują – odmieni ich życie i będzie początkiem wielkiej przygody. Czy okaże się warta wysiłku?

WIELCY MYŚLICIELE I WIELKIE IDEE. WSCHODNIA I ZACHODNIA FILOZOFIA DLA DZIECI
Sharon Kaye

Grupa wiekowa: 9+

Przystępne, bogato ilustrowane wprowadzenie do filozofii dla dzieci w wieku szkolnym. W angażujący sposób uczy samodzielnego myślenia.

Autorka jasno omawia i pogłębia każde pytanie, ale unika podawania gotowych rozwiązań. Zamiast tego zwięźle podsumowuje odpowiedzi udzielone przez najważniejszych myślicieli w historii, czerpiąc z zadziwiająco szerokiego wachlarza postaci: od starożytnych mędrców chińskich i indyjskich, przez średniowiecznych uczonych arabskich, renesansowych astronomów i oświeceniowych naukowców europejskich, aż po współczesnych fizyków i matematyków – oraz, naturalnie, licznych filozofów. Dzięki temu książka stanowi małe kompendium wiedzy, które ukazuje ogromną różnorodność poglądów i uczy, że na wiele pytań może nie być jednej oczywistej odpowiedzi. Każdy rozdział kończy się częścią praktyczną z ćwiczeniami do samodzielnego wykonania i przemyślenia, co zachęca dzieci do aktywnego zmierzenia się z postawionym problemem i sformułowania własnych odpowiedzi.

Świetne ćwiczenie dla młodych umysłów oraz wspaniały punkt wyjścia do dalszej nauki!

TOPR. Tatrzańska przygoda Zosi i Franka
Beata Sabała-Zielińska

Grupa wiekowa: 9+

Zosia i Franek po raz pierwszy przyjeżdżają z rodzicami do Zakopanego. Dziewczynka ma dopiero siedem lat, ale wie, czego chce i jak postawić na swoim. Jej starszy o trzy lata brat jest bardziej nieśmiały. Ferie w Tatrach to dla nich wszystkich niezła lekcja. Los chce, że wynajmują pokoje w rodzinie ratowników TOPR-u. Gospodarz, pan Stanisław Gąsienica, jest już na emeryturze. Jego syn, Jędrzej, aktywnie działa w Pogotowiu. A wnuk, jedenastoletni Jaś, pójdzie pewnie kiedyś w ich ślady.

Rodzina z Warszawy niewiele wie o górach. Jednak jedenaście dni z ratownikami wiele zmieni. „Mieszczuchy” nauczą się na własnych błędach, jak bezpiecznie zdobywać Tatry, poznają prawdziwe akcje TOPR-u i historię Pogotowia. Dowiedzą się, co to są lawiny, dlaczego zimą, idąc w góry, warto mieć ze sobą detektor, sondę i… łopatkę. Jak pracują psy lawinowe. Jak chodzić po górach, żeby się nie męczyć. 

W tej książce znajdziecie niewiarygodne, zaskakujące, czasami smutne, lecz częściej dobrze kończące się historie, które – uwaga! – zdarzyły się naprawdę. Także te o niedźwiedziach, świstakach, kłusownikach i Janie Krzeptowskim Sabale, który potrafił oczarować swoimi opowieściami nawet wielkich pisarzy. 

Książkę wzbogacają zdjęcia, również z akcji ratowniczych, i krótkie filmy o TOPR-ze, do których odsyłają specjalne kody. 

Takiej książki o Tatrach, Zakopanem, ratownikach górskich i niesfornych turystach – dla czytelników od 9 do 100 lat – jeszcze dotąd nie było.

Inspektor Parma i spisek żywnościowy
Christopher Siemieński

CZY WIECIE, CO SIĘ KRYJE W WASZYM JEDZENIU?
Jest takie miasteczko, zupełnie niepodobne do innych, którego mieszkańcy bardzo dbają o to, by ich dieta była zdrowa i pożywna. Nie jest to wcale takie proste: sąsiednie miejscowości, Buły Wielkie i Parówy Niżne, dają zły przykład, a z ukrycia działają złowrogie siły…

Na szczęście Jagodno ma swoich obrońców. Przy Boczkowej 23 działa biuro detektywistyczne Parma i Partnerzy, w którym urzędują inspektor Parma i jej wierny pomocnik Szperek. Detektywi rozpoczynają śledztwo i ruszają na pomoc mieszkańcom miasteczka, którym zagraża podejrzana substancja. Jaką rolę w tej historii odgrywa demoniczny doktor Truj i jakimi motywami kierują się przestępcy?
Dzięki śledztwu dowiemy się, co to takiego sztuczne barwniki i aromaty, konserwanty, spulchniacze pieczywa oraz dlaczego jedzenie czasami tylko przypomina jedzenie…

Ilekroć czytam listę składników produktów żywnościowych, ogarnia mnie przerażenie. Brakuje mi kogoś, kto jak bohaterowie tej barwnej opowieści, stanąłby na straży mojego zdrowia i życia. Atmosfera ich zmagań ze „spiskiem żywnościowym” przypomina mi stare kryminały, tyle że to kryminał w krótkich spodenkach. I niech tak będzie. Inspektor Parmo – do dzieła!

Marcin Brykczyński

Sekrety pojazdów. Podróż do wnętrza maszyn
Pascale Hedelin

Grupa wiekowa: 9+

Ludzie od wieków budowali najróżniejsze pojazdy, aby poruszać się po ziemi, na wodzie i w powietrzu. Wszystkie one – zarówno te wspaniałe i olśniewające, jak i te bardziej zwyczajne – mają swoją historię i kryją tysiące sekretów  Książka odkrywa wnętrza szesnastu niezwykłych pojazdów i pokazuje ich najbardziej niedostępne miejsca. Duży format, precyzyjne ilustracje, dobrze udokumentowane opisy sprawiają, że książka „Sekrety pojazdów” są wspaniałą lekturą i dla dzieci, i dla ich rodziców.

Mury
Bogusław Janiszewski Max Skorwider

Grupa wiekowa: 9+

Pamiętajmy, że wszędzie tam, gdzie jest jakiś mur, ludzie próbują go zdobyć albo zza niego uciec. I to nie zmienia się od tysięcy lat. (Boguś Janiszewski „Mury”)

Trzeba wielkiego talentu, żeby napisać i zilustrować ciekawą książkę dla dzieci, którą chętnie przeczytają z nimi dorośli, na temat, który wydaje się mało zajmujący. Na każdej stronie oprócz ciekawych informacji dotyczących wybranych murów, znajdziemy zilustrowany mur, który jednocześnie jest swoistą łamigłówką dla dociekliwych. Na ilustracjach postaci z pierwszych stron gazet, politycy, pisarze, muzycy, współistnieją z bohaterami znanymi z literatury pięknej, kultowych filmów i komiksów. Czytelnika bez względu na wiek ucieszy każdy dobrze odczytany szczegół. Dziecko zobaczy potwora z Loch Ness, Batmana lub innego super bohatera  z komiksów Marvela, dorosły fragmenty murali Banksyego lub w najmniej oczekiwanym miejscu postać z powieści Orwella. Warto tę książkę czytać razem z dzieckiem!

Tolo i Bolo ratują Lisią Górkę
Agata Romaniuk Anna Oparkowska

Grupa wiekowa: 6+

Tolo i Bolo mieszkają z Mamisiem i psem Szprotką w bloku w wielkim mieście. Pewnego dnia dowiadują się że ich ukochana Lisia Górka, centrum życia towarzyskiego na osiedlu ma zostać zrównana z ziemią. Ale chłopcy łatwo jej nie oddadzą. To tutaj grają w piłkę, chodzą na spacery z psem i spotykają się z przyjaciółmi. Razem z siostrami Owocówkami i ekipą z podwórka organizują wielką akcję ratunkową. Guma balonowa naprzeciw koparkom i strajk na trawie – to musi się udać! 

 

Bella i Sebastian
Nicolas Vanier

Grupa wiekowa: 8+

Wzruszająca opowieść o prawdziwej przyjaźni, wierności, odwadze i miłości.

Jest rok 1943. Mieszkańcy spokojnej alpejskiej wioski cierpią pod niemiecką okupacją. Jakby tego było mało, w okolicy pojawia się groźne zwierzę, które porywa owce z ich stad. Górale organizują polowanie na Bestię.
Podczas wędrówki w górach samotny, wychowywany przez dziadka chłopiec spotyka zdziczałego psa. Czy to właśnie on dziesiątkuje stada? Czy opuszczony chłopiec i skrzywdzone zwierzę będą potrafili sobie zaufać? W jaki sposób Bella i Sebastian staną się wojennymi bohaterami?
Książka Nicolasa Vaniera to opowieść o pięknie życia w zgodzie z dziką przyrodą i możliwości zachowania człowieczeństwa w okrutnych czasach wojny.
Nowa adaptacja literacka i filmowa

Anna na tropie tygrysa
Bartłomiej Świderski

Grupa wiekowa: 8+

Anna ma wielką wrażliwość i nieposkromioną wyobraźnię, i tatę, który twardo stąpa po ziemi. Na ogół trudno im się dogadać – gdy ona z wypiekami na twarzy czyta „Władcę pierścieni”, on podsuwa jej do studiowania encyklopedię. I nagle do ich uporządkowanego życia wkracza wielka przygoda. W obliczu niebezpieczeństwa łączą siły i zaczynają działać. Okazuje się, że bujna fantazja i zimna logika świetnie się uzupełniają i razem mogą dokonywać rzeczy niezwykłych.

Jakie tajemnice skrywa w swym gąszczu las? Czy Anna i tata, zagubieni wśród drzew, pokonają swoje lęki i wytropią tygrysa?

Tajemnica, wartka akcja, nieoczekiwana pointa, a także ważne ekologiczne przesłanie – książka dla wszystkich, którzy kochają las i dzikie zwierzęta, a także dla tych, którzy się boją sami wejść w gęstwinę.

Operacja Tajemnica Zamku
Jorn Lier Horst

Grupa wiekowa: 6+

Doskonała propozycja dla młodych wielbicieli zagadek detektywistycznych!

Tiril i Oliver wybrali się z Ottonem pod namiot. Nagle w oknie starego zamczyska na Wyspie Żmij dostrzegają mrugające światło. Co takiego się tutaj dzieje?

Detektywi muszą poszukiwać śladów, rozwiązywać zagadki i łamać szyfry – w czym może im towarzyszyć czytelnik. Trzeba mieć oczy szeroko otwarte, bo rozwiązania kryją się w tekście i na ilustracjach – oraz na następnej stronie. Pościg prowadzi przez tajemne drzwi, wilgotne piwnice i ciemne przejścia wykute w skale.

Przygody rodziny mellopsów
Ungerer Tomi

Grupa wiekowa: 6+

Zachwycająca książka autorska, graficzny majstersztyk. Jest dziełem Tomiego Ungerera, giganta światowej ilustracji. W grubym tomie zawarto pięć obrazkowych historyjek, bohaterami których są Tata-świnka i jego czterech synów: Kazik, Izydor, Feliks i Ferdynand. Jakkolwiek Tata wygląda na nobliwego mieszczucha, żądza przygód pcha go nieustannie do podejmowania nowych wyzwań – buduje samolot, penetruje jaskinie i zatopione wraki, szuka złóż ropy… Na ryzykowne eskapady zabiera ze sobą całą męską progeniturę. Rzecz jasna, poszukiwacze przygód popadną w przykre tarapaty, ale z każdej opresji rodzina świnek wychodzi bez szwanku. 


Największym walorem książki, osobliwego „komiksu bez dymków”, są rewelacyjne ilustracje – świeże, pomysłowe, z mnóstwem kapitalnych detali, które można studiować godzinami. Tekstu niewiele, jest zwięzły i klarowny, nawet trzylatek da mu radę. Trudno uwierzyć, że minęło przeszło pół wieku od amerykańskiej premiery tej książki! No, może tylko dziwnie anachroniczna figura Mamy-świnki, której rola sprowadza się do machania chusteczką na pożegnanie i pieczenia tortu na powitanie piątki bohaterskich mężczyzn, zdradza wiek książeczki. Chwała wydawnictwu Format za odkurzenie Ungerera z pożytkiem dla nowych pokoleń. 
Joanna Olech, Łupy targowe, „Tygodnik Powszechny” 49/5 grudnia 2010 

Profesor Astrokot odkrywa kosmos
Dominic Walliman Ben Il Newman

Grupa wiekowa: 6+

Odkrywanie kosmosu jest pasjonujące, zwłaszcza jeśli naszym przewodnikiem jest profesor Astrokot! Jest on tak mądry, że ma stopień naukowy w niemal każdej dyscyplinie pod słońcem. A skoro mowa o Słońcu… profesor Astrokot jest specjalistą również w tej dziedzinie. W tej książce opowie wam o wielu fascynujących tajemnicach Wszechświata.

Duża dawka wiedzy z dziedziny astrofizyki podana w lekki, przystępny i zabawny sposób. 

Seria edukacyjna PROFESOR ASTROKOT to polecane przez rodziców wspaniale zilustrowane albumy do wspólnego rodzinnego czytania. 

Kopernik.Centrum wszechświata
Jordi Bayarri

Grupa wiekowa: 6+

Z okazji 550 rocznicy urodzin i 480 rocznicy śmierci wielkiego astronoma i ogłoszenia roku 2023 Rokiem Mikołaja Kopernika w serii „Najwybitniejsi Naukowcy” przedstawiamy komiksową opowieść o jego życiu i dokonaniach. 

Kopernik znany jest powszechnie jako ten, który „wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię”, niewiele osób jednak wie, że był również lekarzem, prawnikiem, dyplomatą, a nawet strategiem wojskowym. Komiks w przystępny sposób przedstawia jego życie, zainteresowania i drogę, która doprowadziła go do dokonania jednego z największych odkryć astronomicznych w dziejach. 

Na końcu albumu znajdują się krótkie biogramy najważniejszych postaci z otoczenia Kopernika, posłowie dr. Tomasza Rożka, przybliżające postać astronoma, oraz krótkie kalendarium jego życia. Twórcą serii jest hiszpański scenarzysta i rysownik Jordi Bayarri. 

Kolekcję poleca dr Tomasz Rożek i portal Nauka To Lubię Junior.

Prosialdo
Bjorn F. Rorvik

Grupa wiekowa: 6+

Szykujcie się na mecz piłki nożnej z udziałem Liska i Prosiaczka!
Lisek i Prosiaczek grają w piłkę na Lisiej Polanie. Ale kiedy Lisek prowadzi 5-0, Prosiaczek nie chce już grać. Ma dość goli Liska i jego buńczucznych komentarzy. Prosialdo kończy karierę!
Co ma więc zrobić Lisek, kiedy Panna Pudłońcówna zaprasza ich na mecz na Kartonowej Arenie – z trybunami, sędzią, nagrodami, a nawet z gwiazdą futbolu z zagranicy?
Opowieści o Lisku i Prosiaczku są pełne humoru, figli i szalonych postaci – polecamy te książki wszystkim, którzy lubią się śmiać!

Bajka o bąkach i jednym trzmielu
Marcin Kozioł

Grupa wiekowa: 6+

Napisana z biglem i humorem bajka ekologiczna o przygodach chmary dziarskich bąków, które – jak niegdyś Bąko Polo i Krzyś Kolumbąk – odważnie wyfruwają na koniec świata w poszukiwaniu nowego, bezpiecznego miejsca do życia dla siebie i swoich bliskich. Czy zamieszkają w Pupkowiźnie? Geniuszach lub Leniach Wielkich? A może we Wrotkach? Albo w Pszczółkach-Szerszeniach? Nie tylko z nazw będziecie pękać ze śmiechu! Aż trudno uwierzyć, ile zabawnych historii przyjdzie przeżyć tym małym bąkom (i jednemu trzmielowi)! Ilu oryginałów poznać, ile forteli wymyślić, jak wielu sojuszników zdobyć (bo stoczą nawet prawdziwą bitwę!).

 

Mam pomysł
Dagmara Sen

Grupa wiekowa: 5+

Jak wygląda pomysł i gdzie można go znaleźć? Co robią pomysły, zanim ktoś je wymyśli? Czy pomysły lubią się chować albo uciekać? Dlaczego tylko niektóre trafiają do realizacji? Pomysłowa bohaterka Jula zadaje setki pytań. I robi bardzo pomysłowe niespodzianki.  

„Mam Pomysł!” wprost roi się od pomysłów – tych genialnych i nie najlepszych, codziennych i niecodziennych, nieludzko wspaniałych i cudownie absurdalnych. To świetna inspiracja dla twojego dziecka, zaproszenie do nieskrępowanej twórczej zabawy. Idealna do rodzinnej lektury i wspólnego zastanawiania się nad istotą pomysłów!

„Tuki Tuki” to po bengalsku „A kuku!” Nowa seria wydawnictwa BUKA zabiera małych (i większych) czytelników do krainy dziecięcej wyobraźni i kreatywności, gdzie wszystko jest możliwe. Uwaga – spodziewane efekty uboczne! Odważna dziecięca kreacja nie zna granic!  

Dagmara Sen – ilustratorka i autorka, projektantka wzorów. Najchętniej tworzy dla dzieci i maluje motywy roślinne. Kawoszka, która uwielbia piec i dosłownie wszędzie znajduje czterolistne koniczyny. Prywatnie żona, mama córeczki i opiekunka psa wszystkich ras

Odwagi, Pinku! Książka o odporności psychicznej dla dzieci i rodziców trochę też
Agnieszka Waligóra

Grupa wiekowa: 4+

Pink to mały niebieski stwór, który jedno ucho ma okrągłe, a drugie trójkątne. Uwielbia swoich przyjaciół, babeczki bananowe i grę na ukulele. Nie lubi kożuchów na mleku i Fiszki, a także gdy ktoś go okłamuje. Nie lubi też występować publicznie, bo bardzo go to stresuje. Pink dowie się jednak, że to zupełnie normalne, że w życiu zdarzają się trudne momenty. Że na myśl o nadchodzących wyzwaniach czujemy obawę i boli nas brzuch. Że czasem jesteśmy smutni, a czasem wybuchamy złością jak wulkan. Na szczęście są sposoby, by sobie z tymi emocjami radzić – poznaj je razem z Pinkiem!

Mysz Tymoteusz i jeż Fryderyk. Na tropie złodziei obrazów
Dagmara Budzbon-Szymańska

Grupa wiekowa: 4+

Mysz Tymoteusz i jeż Fryderyk. Na tropie złodziei obrazów”, autorstwa Dagmary Budzbon-Szymańskiej, to opowieść sensacyjno-detektywistyczna dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Główni bohaterowie, ciekawski Tymoteusz i ospały Fryderyk, dowiadują się przypadkowo o planach kradzieży pewnego słynnego obrazu z jednego z londyńskich muzeów. Dzięki pomocy wuja Ignacego i szczura MacDonalda, emerytowanego szefa Tajnej Policji Zwierzęcej, rozszyfrowują, które dzieło sztuki ma zostać skradzione, po czym wszelkimi sposobami starają się przeszkodzić złoczyńcom w realizacji zadania. Fabułę pełną ciepłego humoru i zaskakujących zwrotów akcji znakomicie zilustrowała Joanna Gębal. Lektura nie tylko gwarantuje doskonałą rozrywkę całej rodzinie, lecz także umożliwia najmłodszym czytelnikom pierwsze spotkanie z reprodukcjami dzieł sztuki europejskiej.

Jak tata pokazał mi wszechświat
Eva Eriksson Ulf Stark

Grupa wiekowa: 4+

Jak tata pokazał mi wszechświat

Tata zabiera Ulfa na wieczorny spacer, by pokazać mu wszechświat. Idą na łąkę. Kiedy Ulf podziwia wszechświat, przyglądając się ślimakowi i źdźbłu trawy, tata irytuje się i każe mu patrzeć w górę. Tata pokazuje Ulfowi gwiazdy i nazywa je po imieniu. Ta wzniosła chwila kończy się jednak w dość nieoczekiwany sposób…

Przepiękna książka o rzeczach małych i wielkich, o rzeczach przyziemnych i niemal mistycznych. W prosty i niezwykle ujmujący sposób pokazuje przedszkolakowi otaczający go mikro- i makrokosmos, a rodzicom podpowiada, że dzieci rozumieją więcej, niż dorosłym mogłoby się wydawać.

Tato(wie)!
Leszek Talko

Grupa wiekowa: 4+

Opowieść o tym, że tatowie mogą wszystko… inaczej, co nie znaczy gorzej, ale z pewnością zabawniej!

Niestraszny im bałagan, znajdą coś dla osłody, z nimi jest i zabawa, i czas na przygody. Mają głowy pełne pomysłów i oryginalnych rozwiązań. Oto ojcowie do zadań specjalnych. Znają sposób na nudę, wiedzą, jak bawić się praniem, a codzienne sytuacje stanowią dla nich wyzwanie. Czy obiad, czy zakupy – jest niestandardowo, bo każdy tata sprawia, że zawsze jest wyjątkowo.

Nadchodzą tatusiowie do zadań specjalnych!

Flora i machina Lawina
Gabriela Rzepecka-Weiss

Grupa wiekowa: 4+

„Dziadek mógł wreszcie wkroczyć do pokoju. Wszedł, niosąc wielki rulon papieru, linijki, ekierki i ołówki i zamknął za sobą starannie drzwi. Potem wszyscy troje bardzo długo siedzieli zamknięci w pokoju i było tylko słychać skrobanie ołówków po papierze i jakieś stukoty. Co jakiś czas z pokoju wybiegała a to Flora po taśmę klejącą, a to Kacper po kubki papierowe, to znowu Flora po szufelkę i kalosze, to znów Kacper po sznurek i spinacze. Raz nawet wyszedł dziadek po….papier toaletowy, młotek i piłeczki do ping-ponga”

Podczas dobrej zabawy można zapomnieć o całym świecie i o… sprzątaniu. A od tego już tylko krok do KATASTROFY. Najpierw ślizg na szklanej kulce, potem ŁUPS! w kolejkę, piłka w doniczkę… stłuczony kubek, przewrócona wieża z klocków. Ojej! Ale bałagan. Jedno niefortunne wydarzenie powoduje kolejne. Istna machina-lawina. A gdyby tak zamiast uruchamiać tę katastrofalną machinę-lawinę opracować rewelacyjną machinę-lawinę, prawdziwą maszynę Goldberga? Czy Flora i Kacper, rodzeństwo znane z Magicznej podróży Flory, poradzi sobie z tym zadaniem?

Tata człowiek, mit, legenda
Mifflin Lowe

Grupa wiekowa: 3+

Bądź bohaterem dla swojego dziecka!

Silniejszy niż Wielka Stopa, potężniejszy niż Thor, mądrzejszy niż Einstein… Szast-prast i już – w mig robi najlepsze spaghetti z czekoladowymi drażami. Zmienia pieluchy, bo po prostu to lubi, potrafi też liczyć do nieskończoności. I to dwa razy!

Tata. Najwspanialszy człowiek pod słońcem!

Zabawna i niezwykle wzruszająca opowieść o miłości, która jest w stanie zmienić zwykłego rodzica w wielkiego bohatera.

FRAGMENT

„A gdy po kąpieli i umyciu zębów chcę się do niego przytulić w łóżku, tata zawsze się zgadza.
I wtedy, tuż przed zaśnięciem, mówi do mnie to, co lubię najbardziej:
– Śpij spokojnie, mały. I pamiętaj, żeby mieć wielkie marzenia, bo możesz osiągnąć wszystko.
Z takim tatą jak mój chyba naprawdę mogę.”

Jeremi Przybora. Małoletnim i stuletnim
Jeremi Przybora

Grupa wiekowa: 3+

Jeremi Przybora, współtwórca Kabaretu Starszych Panów, ze swadą i humorem reinterpretuje najsłynniejsze opowieści i baśnie świata, które w II poł. XX wieku poznawaliśmy na nowo dzięki kultowym animacjom studia Walta Disneya, i które do dziś zachwycają dzieci na całym świecie. W latach 90. Przybora napisał kilkanaście książek dla dzieci. Były to baśnie inspirowane starymi podaniami, czerpiące ze źródeł, takich jak Hans Christian Andersen, Charles Perrault, bracia Grimm, a także James Barrie, Lewis Carroll czy Mark Twain. Każdą z książek opatrzono ilustracjami najsłynniejszego studia filmowego na świecie. Piętnaście z tych opowieści ukazuje się właśnie w kolekcji „Jeremi Przybora małoletnim i stuletnim”.

To książka, którą zachwycą się i mali, i duzi czytelnicy. Jeremi Przybora patrzy na swoich bohaterów z czułością i życzliwością, a przy tym nie szczędzi żartów. Nadzwyczajna wrażliwość autora i jego niebywałe poczucie humoru spowodowały, że każdą z baśni, którą zrelacjonował w tym zbiorze, można czytać i czytać… bez końca.

Pszczelarz Józek
Simona Smatana

Grupa wiekowa: 3+

W pewnej dolinie mieszkał krecik Józek. Był trochę samotny i smutny – wokół jego domku panowała pustka: nie mieszkały tu żadne zwierzęta, nie rosły żadne rośliny. Krecik często rozmyślał o przeprowadzce w inne miejsce. Aż pewnego wiosennego poranka wydarzyło się coś niezwykłego. Wraz z przybyciem pszczół w życiu Józka pojawiły się nowe wyzwania, nowe zajęcia i… nowi przyjaciele.

W książce znajduje się kod QR z nagraniem. Czyta Mateusz Damięcki.

Jeszcze pięć minut
Marta Altes

Grupa wiekowa: 3+

Czas to taka dziwna rzecz. Tata dużo o nim mówi. Ale wydaje mi się, że znam się na czasie lepiej niż on.

Dlatego codziennie rano to ja mówię Tacie, kiedy…

…czas wstawać!

Oto dzień z życia lisiej rodziny. Zabiegany tata załatwia mnóstwo spraw, a jego dzieci podążają w ślad za nim, robiąc dokładnie to, czego chcą, bez względu na pośpiech. Pełna delikatnego humoru historia o tym, jak ważny jest czas spędzany w rodzinnym gronie.

Misiu, wróć
Anna Włodarkiewicz

Grupa wiekowa: 3+

Wyjątkowa, ciepła i urocza historia o misiu, który szuka swojego domu.

Jest ciepła i pachnąca od kwitnących lip noc. Na parkowym murku siedzi zagubiony miś. Ta noc okaże się dla niego wyjątkowa – ożywiony czarem wyruszy w pełną przygód podróż do domu pewnej dziewczynki, która bardzo za nim tęskni. Trudno jest wędrować na małych, pluszowych łapkach, ale miś poradzi sobie doskonale, zwłaszcza, że ma ze sobą niezwykłego towarzysza.

Relaksująca i wyciszająca opowieść autorstwa Anny Włodarkiewicz do czytania wspólnie z rodzicami przed snem. Idealna dla wszystkich właścicieli pluszowych misiów!

Traktorek jest dzielny
Natalie Quintart

Grupa wiekowa: 3+

Poznajcie przesympatycznego Traktorka, który wraz z przyjaciółmi mieszka w gospodarstwie Duży Dąb. Bohater serii podejmuje wyzwania i przeżywa emocje, z jakimi na co dzień mierzą się także dzieci w wieku przedszkolnym.

W towarzystwie silnego i odważnego taty Traktorek może nawet zdobyć się na superszybki zjazd ze stromej górki. Ale co, jeśli przez ulewę i błoto ekscytująca przygoda skończy się upadkiem? Czy po przykrych doświadczeniach Traktorek odważy się wyjechać ze stodoły w czasie deszczu, kiedy jego przyjaciółka przybędzie z pilną prośbą?

Ciepła opowieść o pokonywaniu lęków oraz o sile, jaką możemy w sobie odnaleźć, kiedy otaczają nas przyjaciele.

Moja mama mój tata
Małgorzata Swędrowska, Joanna Bartosik

Grupa wiekowa: 0-3

Tata lata, pociesza, przenosi góry…Mama goni, rozśmiesza, staje na rzęsach… Tak widzą nas, rodziców, dzieci: potrafimy zrobić niemal wszystko i niezależnie od tego, czy robimy coś lepiej, czy gorzej, to w oczach dziecka jesteśmy zawsze ważni, zawsze potrzebni. Jesteśmy ich całym światem.

Książka „Moja mama mój tata” ma dwie perspektywy. Pierwsza to punkt widzenia dziecka. Czytamy proste zdania, interpretujemy ilustracje i szukamy w nich szczegółów własnych doświadczeń. Druga perspektywa przeznaczona jest dla rodzica, który definiuje swoje rodzicielstwo we wszystkich odcieniach emocji. Podważa swoje kompetencje, cieszy się z sukcesów, dąży do doskonałości. Ta książka ma przynieść nam odpowiedź: tak, jesteś wystarczająco dobrym tatą! Zmieniaj, co można zmienić. Umacniaj, co można wzmocnić. Bądź dumny z siebie i rób wszystko, by być dla dziecka światem – złożoności, wieloznaczności, przeciwieństw, skrajności, dobra i prawdy.

Na farmie. Poznaję dotykiem. Akademia Mądrego Dziecka
Rebecca Weerasekera

Grupa wiekowa: 0-3

Książka dla najmłodszych powinna być przyjaźnie kolorowe, multisensoryczna, ale przede wszystkim bezpieczna. Takie właśnie są książeczki z serii „Akademia Mądrego Dziecka Poznaję dotykiem”. Filcowe, miękkie strony zapewniają bezpieczeństwo użytkowania dla niewprawnych rączek. Kolorowy filc sprawia, że książkę ogląda się z przyjemnością. Proste ilustracje utrzymane w przyjemnej kolorystyce ucieszą dzieci i dorosłych. W kartonie naklejonym na filc dodatkowo wycięte są otwory, by małe paluszki mogły dotknąć zmieniającej się struktury – papieru i filcu – a także wodzić po różnych kształtach. „Akademia Mądrego Dziecka. Poznaję dotykiem” to rozwój dziecka na wielu poziomach! Wspólne czytanie uczy i bawi, jest dobrym pomysłem na spędzenie razem czasu. Dodatkowo czytanie dziecku ćwiczy koncentrację i skupienie, barwne ilustracje stymulują zmysł wzroku. Książka posiada registry, na których znajdują się wizerunki zwierząt mieszkających w gospodarstwie. Dzięki nim w łatwy sposób dziecko może przewracać strony.

Łatwo być miłym
Francesca Pirrone

Grupa wiekowa: 0-3

Pokaż swojemu dziecku, że bycie miłym nie wymaga wysiłku i przynosi wiele radości! „Łatwo być miłym” to wspaniała historia uroczej świnki, która pokazuje przykłady zachowań wnoszących szczęście do codziennego życia.

Bycie miłym jest niezwykle proste. Wystarczy robić rzeczy, które nie wymagają od nas nadmiernego wysiłku, a jednocześnie ułatwiają życie innym osobom. Wszyscy czują się doskonale w towarzystwie miłych osób! A jest to aspekt, który we współczesnym świecie jest zbyt mocno zaniedbywany. Warto od najmłodszych lat uczyć dzieci właściwych zachowań, a dorośli również mogą na tym skorzystać.

Bohaterką książki jest urocza świnka, która postanowiła być życzliwa dla innych. W tym celu pomaga żółwiowi przejść przez ulicę na zielonym świetle, a z małą myszką dzieli się jedzeniem. Kiedy pojawiają się pierwsze przymrozki, próbuje pomóc również ptaszkom. Piękne budki zapewnią im odrobinę schronienia i będą miejscem pozyskiwania żywności. Ptaki odwdzięczą się wiosną i latem, kiedy będą chronić świnkę przed komarami. To wszystko są tak drobne gesty, które nic nie kosztują, a innym mogą sprawić radość na cały dzień!

Cześć i czołem
Agnieszka Elbanowska

Grupa wiekowa: 0-3

Cześć i czołem! Przywitaj się z naszym zwierzęcym zespołem!

Zrób z żółwiem żółwika, poskacz z małpką i pogłaszcz króliczka.

„Cześć i czołem” to brawurowo zrymowana i zilustrowana kartonowa seria książek dla najmłodszych, która zaprasza do wspólnej, aktywnej zabawy podczas czytania. Czas spędzony z „Cześć i czołem” to przy okazji wspaniała okazja na pokazanie dzieciom zabawnych gestów, którymi mogą przywitać się z przyjaciółmi i najbliższymi!

Charcie harce
Marta Lipczyńska-Gil

Grupa wiekowa: 3+

Ta wyliczanka jest wyrazem fascynacji wdziękiem oraz przekornym charakterem dwóch chartów, które żyją z nami od kilku lat.
Ilustracje Niki Jaworowskiej-Duchlińskiej są przekorne, dowcipne, z charcim pazurem. Świetnie oddają urodę i charakter tych psów.
Tłumaczenie Antoni Lloyd-Jones jest znakomite. Twórcze, zadziorne. Świetnie oddaje absurdalny charakter oraz rytm polskiego oryginału.
Mam nadzieję, że liczenie od 1 do 10 z chartami po polsku i angielsku będzie fajną zabawą! Marta Lipczyńska-Gil

Pupy, ogonki i kuperki
Mikołaj Golachowski

Grupa wiekowa: 6+

Poznaj zwierzątka od pupy strony!
Odkryj fascynujące tajemnice ukryte w pupach zwierząt! W tej książce znajdziesz 30 zabawnych, niezwykłych i rzetelnie napisanych historii o zadkach, ogonkach i kuperkach.

Czy hipopotam ma naprawdę tam helikopterek, a pingwin armatę? Dlaczego pawian ma czerwony zadek, a tasiemiec nie ma go wcale? Czemu psy stale się obwąchują, a koty ciągle się myją? I po co sarna pokazuje wszystkim biały talerz? Autor książki jest biologiem, polarnikiem i miłośnikiem przyrody.

arrow-left
arrow-right
polecaj książki

Zobacz jak działa supermoc książek. Przyłącz się do akcji #TataTeżCzyta

Zapraszamy wszystkich do włączenia się do akcji #TataTeżCzyta.
Pobierz materiały i podziel się tym co czytacie.
Polecaj książki, które zachęcą ojców, wujków, dziadków, nauczycieli i trenerów do czytania dzieciom.

pobierz materiały

#TataTeżCzyta w Bibliotece

Zapraszamy wszystkich bibliotekarzy i nauczycieli szkół podstawowych i przedszkoli do organizowania akcji #TataTeżCzyta
Na tej stronie znajdziecie scenariusze lekcji, plakaty, zakladki i zawieszki do wydruku.

czytaj więcej
Dom Literatury 24.05.2023 r

Premiera #TataTeżCzyta

Share

Subscribe to our newsletter