Sztuka przeciw wykluczeniu – to hasło pierwszej charytatywnej aukcji, zorganizowanej prze Fundację Powszechnego Czytania. Wydarzenie odbyło się 14 grudnia, w Domu Literatury w Warszawie.  

Czytanie książek jest bardzo istotną formą kontaktu ze sztuką, a jej obecność w życiu człowieka daje moc przełamywania barier, na co w swojej działalności zwraca uwagę Fundacja, powtarzając hasło: nieczytanie wyklucza.

Podczas aukcji wylicytowanych zostało 16 dzieł sztuki, m.in. fotografie Edwarda Hartwiga, Chrisa Niedenthala, obrazy Rafała Olbińskiego, Sławomira Ratajskiego, a także Elżbiety Radziwiłł, który to obraz powstał specjalnie na aukcję Fundacji.

Misją FPC jest upowszechnianie czytania i docieranie przede wszystkim do osób nieczytających. „Marzymy o tym, aby miał dostęp do książek i kontaktu ze sztuką, aby w relacji z drugim człowiekiem rozwijać swój pełen potencjał.” – mówi Maria Deskur, prezeska FPC. Pomysł organizacji charytatywnej aukcji, która połączyła temat czytania i sztuki, powstał z myślą o realizacji programu „Książka chroni”, na który przeznaczone zostaną wszystkie zebrane tego wieczoru fundusze.
W ramach programu Fundacja dostarcza książki osobom narażonym na wykluczenie i utrudniony dostęp do kultury – przede wszystkim osobom z doświadczeniem uchodźczym, dzieciom w domach dziecka, rodzinom będącym pod opieką ośrodków pomocy społecznej i podopiecznych świetlic środowiskowych.

Fundacja Powszechnego Czytania dziękuje wszystkim artystom i artystkom, którzy w szczytnym celu ofiarowali swoje dzieła, a za wybitne prowadzenie świątecznej aukcji – Andrzejowi Slaskiemu oraz Mai Meissner za pomoc w organizacji wydarzenia.

Specjalne podziękowania Fundacja kieruje do:
Bogdana Szymanika (Wydawnictwo Bosz) za kontakty z Twórcami oraz książkę;
Beaty Sokół (Artur Sokół) za wsparcie cateringowe;
Za pomoc w stworzeniu świątecznej atmosfery i aranżacji wnętrz – do firmy Choinka.online oraz Wojciecha Grąbczewskiego (Grąbczewscy) oraz Witolda Dobrosza (Imawex);
Za pomoc scenograficzną do Doroty Bieniek-Kaski i zespołu Love Brands Events;
Stowarzyszenia Pisarzy Polskich oraz Fundacji Domu Literatury i Środowisk Twórczych, gospodarzy FPC w Domu Literatury;
Wydawnictwa Czarna Owca za wsparcie w sfinansowaniu wydarzenia;
Łukasza Wąwoźnego (Drukarnia Sowa) za druk katalogu, 
Doroty Nowackiej za projekt graficzny; 
Agnieszki Betlejewskiej za redakcję i korektę katalogu;
Darii Szadkowskiej za zdjęcia obiektów. 

 

fb-share-icon