O PROJEKCIE

Spotkania dla dzieci #CzytanieRządzi

Zapraszamy wszystkie dzieci na wyjątkowe spotkania czytelnicze #CzytanieRządzi w Domu Literatury.

W programie rozmowy z autorami książek dziecięcych, bliskie spotkania z ulubionymi bohaterami literackimi, wspólne czytanie, zabawy plastyczne, autografy i zdjęcia.

Spotkania odbywają się dwa razy w miesiącu - w sobotę #CzytanieRządzi o Poranku (otwarte spotkania dla dzieci i rodziców) oraz we wtorek #CzytanieRządzi Po Południu (spotkania dla grup zorganizowanych i wychowawców).

Najbliższe spotkania już 27 i 30 kwietnia z udziałem Marianny Oklejak!

Miejsce: Dom Literatury w Warszawie, Krakowskie Przedmieście 87/89

Zgłoszenia udziału w spotkaniach: [email protected]

Projekt realizujemy we współpracy z Dzielnicą Śródmieście m.st. Warszawy oraz Domem Literatury.

CZYTANIE RZĄDZI

Cykl jest kontynuacją pracy samorządów na rzecz upowszechniania czytania, do którego mocnym impulsem było wspaniałe zaangażowanie prezydentów metropolii polskich w kampanię #CzytanieRządzi, którą w 2022 roku rozpoczęliśmy we współpracy z Unią Metropolii Polskich. Więcej na www.czytanierzadzi.pl.

Zobacz więcej

Czytanie jest czynnością społeczną. Przebywanie wśród osób czytających jest pierwszych krokiem do tego, aby czytanie mogło spełnić swoją rolę wyrównywania szans. Badania wykazują, że dzieci, które zostaną nauczone czytania dla przyjemności osiągają lepsze wyniki w nauce, niezależnie od zamożności czy wykształcenia swoich rodziców. To z kolei jest zapowiedzią ich przyszłych sukcesów szkolnych i zawodowych.

Celem cyklu jest zaprzyjaźnienie dzieci z książką i czytaniem, poprzez spotkania z autorami w przyjaznej atmosferze, czytanie fragmentów i zabawy plastyczne wokół książek, bohaterów literackich.

Naszym marzeniem jest, aby każde dziecko w Polsce miało dostęp do kultury książki. Dlatego organizujemy spotkania otwarte dla dzieci i rodziców, ale także dla grup zorganizowanych wraz z opiekunami, przede wszystkim zależy nam na zaproszeniu dzieci i wychowawców ze świetlic środowiskowych.

Cykl jest kontynuacją pracy samorządów na rzecz upowszechniania czytania, do którego mocnym impulsem było wspaniałe zaangażowanie prezydentów metropolii polskich w kampanię #CzytanieRządzi, którą w 2022 roku rozpoczęliśmy we współpracy z Unią Metropolii Polskich. Więcej na www.czytanierzadzi.pl.

Terminy spotkań:

Najbliższe spotkania z udziałem:

Elizy Piotrowskiej

wtorek 23 lipca 11:00-13:00

środa 24 lipca 11:00-13:00

Zgłoszenia udziału: [email protected]

Sara Lundberg

Sara Lundberg to jedna z najbardziej cenionych szwedzkich ilustratorek i autorek książek dla dzieci. Za swoją twórczość nominowana była do nagrody literackiej Rady Nordyckiej, otrzymała Nagrodę Augusta i wiele innych ważnych nagród i wyróżnień.

Książki Sary Lundberg wydane w Polsce to: „Ten ptak, co mieszka we mnie, leci, dokąd chce”, opowieść o młodej dziewczynie, która wbrew protestom otoczenia ma odwagę i gotowość do ponoszenia konsekwencji podążania własną drogą, książka obrazkowa „Ja i inni”, z tekstem Ylvy Karlsson, w której w dziesięciu scenach poznajemy historię dziesięciorga dzieci, ich myśli i emocje, oraz książka „Spacer z kotem”, która jest uniwersalną opowieścią o relacjach, nie tylko dla kociarzy.

Zobacz relację

Dotychczasowe spotkania i goście:

Agata Romaniuk

Pisarka, reporterka, socjolożka z doktoratem z Polskiej Akademii Nauk. Absolwentka Polskiej Szkoły Reportażu i założycielka Grupy Reporterskiej Głośniej.

Autorka książek dla dzieci i dorosłych. W 2021 ukazała się pierwsza część serii detektywistycznej dla dzieci “Kocia Szajka”. Jest również autorką dwujęzycznej książki dla dzieci pt. „Bal u lamorożca. Polsko-ukraińskie bajki o przyjaźni”

Zobacz relację
AKTORKA

Edyta Jungowska

Edyta Jungowska jest założycielką wydawnictwa Jung-Off-Ska. Zafascynowana twórczością Astrid Lindgren, postanowiła wydać najważniejsze dzieła szwedzkiej pisarki w formie książek do słuchania. W ten sposób w 2010 roku powstało z jej inicjatywy Wydawnictwo Jung-Off-Ska oraz serie audiobooków z przygodami Pippi, Dzieci z Bullerbyn, Karlssona z Dachu, Braci Lwie Serce, Emila ze Smalandii i innych.

Do tej pory na rynku ukazało się już ponad 40 tytułów Astrid Lindgren, a także pojawiają się kolejni znakomici autorzy i ich książki wydane w formie audiobooków, m.in. tytuły Ericha Kästnera, Hugh Loftinga, Mary Norton i Michaela Ende.

Zobacz relację
AUTOR

Grzegorz Kasdepke

Grzegorz Kasdepke - Jeden z najpoczytniejszych i najbardziej cenionych współczesnych polskich autorów książek dziecięcych i młodzieżowych. Laureat licznych nagród literackich i dziennikarskich, m.in. Książka Roku 2001 polskiej sekcji IBBY (2001), Nagroda Literacka im. Kornela Makuszyńskiego (2002), Nagroda Edukacja XXI (2003, 2004), Najlepsza Książka Roku w kategorii „literatura dla dzieci” plebiscytu Wirtualnej Polski (2006).
Współpracuje z takimi wydawnictwami, jak: Literatura, Nasza Księgarnia, Egmont, Wydawnictwo Dwie Siostry, Wydawnictwo Literackie, Tamaryn, Agora i Muza. Jest laureatem wielu nagród. Przez wiele lat był redaktorem naczelnym popularnego magazynu dla dzieci „Świerszczyk”.

Zobacz relację
AUTORKA

Justyna Bednarek

Justyna Bednarek – polska dziennikarka oraz autorka bestsellerowych, docenionych przez krytyków literackich powieści dla dzieci. Jej Książki były wielokrotnie wyróżniane, uzyskały m.in. Nagrodę Literacką Miasta Stołecznego Warszawy, czy Nagrodą Koziołka Matołka. Najsłynniejszą powieścią autorki jest książka zatytułowana „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek”, które weszła do kanonu lektur szkolnych. Łącznie napisała ponad 50 książek. Cechą charakterystyczną książek autorki są z pewnością niesamowite ilustracje pobudzające dziecięcą wyobraźnię. Pisarka dokłada wszelkich starań, aby maluchy nie mogły oderwać się od jej bajek i z chęcią do nich wracały.

Zobacz relację
AUTORKA

Zofia Stanecka

Zofia Stanecka – polska pisarka dziecięca, autorka książek o przygodach Basi. Do tej pory wydanych zostało kilkanaście publikacji z tej serii. Oprócz tego jest autorką takich tytułów jak: „Samodzielny. Wstaje sam”, „Baśń o świętym spokoju” czy „Księga Ludensona”. Wszystkie wymienione tytuły dedykowane są najmłodszym czytelnikom. Książki pt. „Świat według dziadka” i „Domino i Muki. Po drugiej stronie czasu” otrzymały specjalne wyróżnienie i znalazły się na Liście Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej.

Zobacz relację
AUTORKA

Joanna Jagiełło

Joanna Jagiełło – autorka książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych odbiorców, a także poetka. Wielokrotnie nagradzana, m.in. w Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren i przez Polską Sekcję IBBY. Jej debiut literacki to opublikowany w 1997 roku tom poetycki „Moje wiersze donikąd". Związana była z Grupą Literacko-Arystyczną KORALE. Powieść młodzieżowa „Kawa z kardamonem" napisała na konkurs, jednak jury nie nagrodziło go. Niedługo później książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Literatura, zaś w 2011 roku otrzymała nominację do Nagrody Donga i nagrody literackiej polskiej sekcji IBBY Książka Roku 2011. Powieść przetłumaczono na język ukraiński i rosyjski, na Ukrainie jest szkolną lekturą. Członkini warszawskiego oddziału Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

Zobacz relację
AUTOR

Wojciech Widłak

Wojciech Widłak - polski pisarz tworzący książki dla dzieci, wieloletni członek redakcji miesięcznika „Dziecko”, w którym zadebiutował jako autor opowiadań dla dzieci. Znany szczególnie dzięki serii o Panu Kuleczce (z ilustracjami Elżbiety Wasiuczyńskiej) oraz o Wesołym Ryjku (we współpracy z ilustratorką Agnieszką Żelewską). W 2012 roku za przejmującą opowieść o chorobie dziecka „Dwa serca anioła” (z ilustracjami Pawła Pawlaka) otrzymał nagrodę Dużego Donga (przyznawaną przez Polską Sekcję IBBY). Laureat m.in. Nagrody Literackiej „Srebrny Kałamarz” im. Hermenegildy Kociubińskiej (2008) oraz nagród Guliwer w krainie Liliputów (2013) i PEGAZIK (2016).

Zobacz relację
AUTORKA

Barbara Supeł

Barbara Supeł - polska tłumaczka i pisarka książek dla dzieci, znana przede wszystkim z serii o Stasiu i Jadzi Pętelce. Autorka serii „Rodzina” - wierszowanych portretów osób najbliższych każdemu dziecku: Mamy, Taty, Babci, Dziadka, Siostry i Brata. Przełożyła na język polski wierszowane książeczki Rachel Bright, takie jak „Koala, który się trzymał” czy „Wiewiórki, które nie chciały się dzielić”, „Mysz, która chciała być lwem” czy „Przytulozaur”. Współpracuje z polskim wydawnictwem Zielona Sowa oraz Storyside.

Zobacz relację
Share

Subscribe to our newsletter