Wizja

Czytanie wyrównuje szanse.

Ratownicy czytelnictwa, to wspólnota edukatorów-liderów, którzy pracują razem, wspierając się wzajemnie, na rzecz upowszechnienia czytania wśród dzieci.

Naszą wizją jest, by uczniowie i nauczyciele rozwijali się wszechstronnie, troszczyli się o siebie nawzajem, dbali o otaczający świat, potrafili rozmawiać ze sobą rozumiejąc się i szanując wzajemnie. Czytanie książek buduje takie społeczności.

Dołącz do nas! Zostań Ratownikiem czytelnictwa!

Znajdziesz się w środowisku eksperckim, w którym wspieramy się w przywództwie, wymieniamy doświadczeniem i wiedzą, pomagamy w realizacji podstawy programowej, i zwiększaniu szans dzieci na sukces.

Przyłącz się do akcji!

Ratownicy czytelnictwa

Jak dołączyć?

Do udziału w programie zapraszamy szkoły, przedszkola i biblioteki publiczne. Zgłoszenia do akcji Ratownicy czytelnictwa dokonuje  Koordynator projektu.

Zadaniem Koordynatora projektu będzie inspirowanie swojego środowiska do działań na rzecz czytelnictwa, informowanie o rodzajach wsparcia w ramach programu (np. szkoleniach online) oraz monitorowanie działań podejmowanych przez szkołę w poszczególnych obszarach.

Koordynator projektu będzie również odpowiedzialny za kontakt z organizatorami akcji i dzielenie się swoimi doświadczeniami w podejmowanych działaniach.

Zgłoś swój udział za pomocą formularza. Podejmij wybrane działania w 4 z 5 głównych obszarów do końca maja 2022 r.

Zaangażowanie środowiska szkolnego w co najmniej jedną aktywność w każdym z obszarów 1 - 4 uprawnia do otrzymania Certyfikatu Szkoły Ratowników Czytelnictwa. To szkoła wybiera aktywności, w które się zaangażuje, zgodnie z potrzebami i możliwościami jej społeczności. Można skorzystać z naszego banku pomysłów lub podzielić się działaniami własnego autorstwa.

Koordynatorzy, którzy wezmą udział w co najmniej czterech przygotowanych przez nas bezpłatnych webinariach, otrzymają zaświadczenia o ukończeniu szkolenia w akredytowanych placówkach doskonalenia nauczycieli. Ponadto zyskają możliwość otrzymania Certyfikatu Ratownika Czytelnictwa. Kliknij i pobierz szczegółowy opis programu. 

Formularz zgłoszeniowy

Jakie dajemy wsparcie?

Zapraszamy do udziału w bezpłatnych webinariach organizowanych przy współpracy z Wydawnictwem Nowa Era

Dlaczego opłaca się nam, nauczycielom i rodzicom, aby dzieci czytały

Zabierz książkę na lekcję, czyli jak zachęcić uczniów do czytania

 

Zachęcamy do pobrania i wydrukowania materiałów graficznych.

Plakat 1 - informacyjny

Plakat 2 - do wypełnienia

Logo akcji

Wszystkie aktualności znajdziecie na naszym fanpage’u. Będziemy zapraszać na webinary, ogłaszać informacje o spotkaniach Ratowników, minikonkursach i innych aktywnościach!

 

Odwiedź Ratowników na FB

Harmonogram

Zgłoszenie szkoły – do 15 listopada 2021 r.

Organizacja działań – w ciągu roku

Zgłoszenie wykonanych akcji – do 31 maja

Przyznanie certyfikatów - czerwiec

Ambasadorowie

Zespół koordynujący

Małgorzata Chojecka

Wieloletnia koordynatorka kursów online i trenerka Fundacji „ABCXXI-Cała Polska czyta dzieciom”, uczestnicząca m.in. w tworzeniu i ewaluacji projektu Mądrzy Cyfrowi, który wykorzystuje literaturę, nowoczesne technologie i myślenie projektowe. W ramach współpracy z Fundacją Edukacji Międzykulturowej opracowała i koordynowała projekty edukacyjno-rozwojowe. Jako członkini Polskiej Sekcji Ibby jest odpowiedzialna za organizację Dyskusyjnych Klubów Książki dla dorosłych wielbicieli literatury dziecięcej i młodzieżowej oraz cyklicznego Forum IBBY.

Ukończyła filologię mongolską i studia podyplomowe Literatura dla dzieci i młodzieży wobec wyzwań nowoczesności na Uniwersytecie Warszawskim oraz kulturoznawstwo o specjalizacji menedżer – producent - agent na Uniwersytecie SWPS.

Prywatnie - żona, mama 26-letniego Piotrka i 21-letniej Doroty oraz opiekunka 5-letniej suczki Qiry, ale przede wszystkim zapalona ekolożka, która zbiera deszczówkę, usiłuje wyhodować kwietną łąkę oraz walczy o lasy i zieleń w mieście.

Karina Mucha

Psycholog i wykładowca akademicki, autorka podręczników i programów nauczania do edukacji wczesnoszkolnej i przedszkolnej, popularyzatorka czytania.

Jest absolwentką Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Warszawskiego. Pracuje ze studentami na UJ i na Uniwersytecie SWPS, prowadzi wykłady dla nauczycieli i dyrektorów szkół. Jest koordynatorem wojewódzkim Fundacji ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom oraz członkiem Stowarzyszenia Przyjaciół Książki dla Młodych – Polskiej Sekcji IBBY. Współorganizatorka Ogólnopolskiego Konkursu Promującego Czytanie „CzytaMY”. Właścicielka firmy Psychologia edukacyjna. Za popularyzację czytania wśród dzieci i nauczycieli otrzymała od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznakę „Zasłużony dla kultury polskiej”.

Prywatnie - mieszka na Śląsku w domu z dużym ogrodem i jeszcze większą biblioteką, gdzie zaprasza swoich przyjaciół. Lubi spędzać czas na rozmowach z ludźmi, uwielbia czytać książki i podróżować po świecie. Szczególnie ukochała sobie Chorwację, Finlandię i Sri Lankę.

Krystyna Rózga

Wychowawczyni i nauczycielka języka polskiego w Szkole Podstawowej Montessori im. św. Urszuli Ledóchowskiej w Warszawie. Wieloletnia instruktorka harcerska, promotorka książek i organizatorka spotkań autorskich i warsztatów literackich.

Absolwentka Wydziału Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego. Ukończyła studia podyplomowe w SWPR – Edukacja wczesnoszkolna z pedagogiką Montessori oraz polonistykę na UW. Współautorka „Zintegrowanego programu nauczania wg. pedagogiki Montessori w klasach IV-VI”.

Prywatnie lubi czytać na głos swoim własnym dzieciom i podróżować po Polsce – pieszo po górach lub kajakiem. Proces nauczania rozumie jako przygodę, w trakcie której zdobywa się wiedzę i rozwija pasje, doświadczając świat na wszelkie możliwe sposoby.

Katarzyna Wilk

Zawodowo – trener i metodyk zdalnego nauczania. Projektuje i prowadzi różne formy kształcenia na odległość: kursy e-learningowe, webinary, szkolenia mieszane. Opracowuje scenariusze i projektuje e-szkolenia dla różnych odbiorców – dla szkół i biznesu. Interesuje się aspektem społecznościowym uczenia się, zajmuje się propagowaniem idei wolnych licencji i otwartych zasobów edukacyjnych w szkole. Wspiera wdrażanie design thinking w edukacji oraz promuje zwinne zarządzanie projektami.

Prywatnie – kociara i tajny współpracownik różnych inicjatyw okołorowerowych. Prowadzi siedzący tryb życia – albo przy komputerze, albo na rowerze (próbowała łączyć te dwa tryby… bez sukcesu, jak dotąd). Ulubione trasy rowerowe: długie, dużo pod górkę, najlepiej w nieznane i najchętniej nocą przez las.

facebook.com/wilk.katarzyna

linkedin.com/in/katarzynawilk/

wakelet.com/@wilka

Teresa Liburska - Łój

Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 33 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stanisława Ligonia w Katowicach. Menadżerka oświaty, promotorka sportu i zdrowego stylu życia oraz edukacji regionalnej. Nauczycielka i pasjonatka matematyki.  

 Absolwentka Wydziału Mechaniczno –Hutniczego Politechniki Śląskiej. Ukończyła studia podyplomowe: „Nauczanie matematyki w szkołach”na Politechnice Śląskiej oraz „Organizacja i Zarządzanie Oświatą”na Uniwersytecie Śląskim. Absolwentka Akademii Menadżera Oświaty, Koordynatorka Śląskiej Szkoły Ćwiczeń. Współorganizatorka Ogólnopolskiego Konkursu Promującego Czytanie
„CzytaMY”.

Współautorka publikacji: „Monografia Szkoły Podstawowej nr 33 im. Stanisława Ligonia w Katowicach (1957 – 2017)". Wieloletni Prezes i założycielka Uczniowskiego Klubu Sportowego „Karlik”. Laureatka nagród Prezydenta Miasta Katowic i Śląskiego Kuratora Oświaty, odznaczona srebrną Odznaką za Zasługi dla Województwa Śląskiego.

Poza murami szkoły wielką radość przynosi jej praca w ogrodzie oraz spacery po lesie. Uwielbia spędzać czas z wnuczkami, które ukazują zupełnie nową perspektywę patrzenia na świat, dzieląc się na każdym kroku wielką energią, radością i optymizmem.

 

Izabela Kamińska

Wicedyrektor, nauczycielka języka polskiego w Szkole Podstawowej nr 33 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stanisława Ligonia w Katowicach.

Absolwentka Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Uczestniczka projektów służących rozwojowi oświaty m.in: „Śląska Szkoła Ćwiczeń” oraz „Przywództwo – opracowanie modeli kształcenia i wspierania kadry kierowniczej systemu oświaty”. Współorganizatorka Ogólnopolskiego Konkursu Promującego Czytanie „CzytaMY”. Laureatka Nagrody Prezydenta Miasta Katowice dla pracowników oświaty.

Prywatnie miłośniczka literatury, będącej podstawą do rozmowy z drugim człowiekiem. Dba o to, aby podróż w świat kultury była niezwykła, nie tylko na lekcjach…Cały czas poszukuje nowatorskich rozwiązań w pracy z dziećmi  i młodzieżą.

Joanna Rzyska

Pedagog, tłumaczka, wydawca. Jedna z założycielek Wydawnictwa Dwie Siostry. Promotorka czytelnictwa. Absolwentka Filologii Romańskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Współtwórczyni Europejskiego Portfolio Językowego dla Przedszkoli. Jest założycielką i współwłaścicielką przedszkola i szkoły polsko – francuskiej Trampoline.

Uczestniczka projektów:

Konkurs ilustratorski i literacki „Jasnowidze”,

Jurorka w konkursie Instytutu Książki TRZY/MAM/KSIĄŻKI

Jurorka w jury międzynarodowym konkursie książkowym Sasek Foundation

 

Współautorka:

"Europejskiego Portfolio Językowego dla dzieci w wieku przedszkolnym” Wyd.ORE

„AUTO” il.Jan Bajtlik Wyd.Dwie Siostry

Autorka „Wszyscy świętują” Wyd.Druganoga, il.Agata Dudek, Małgosia Nowak

 

Prywatnie mama Antosi i Julki. Miłośniczka kultury francuskiej

Maria Deskur

Wydawca, ekspert upowszechniania czytania. 

Absolwentka UJ, Sorbony oraz Université Lumière w Lyonie. Współzałożycielka wydawnictwa Muchomor, współtwórczyni serii ‘Basia’ i ‘Czytam sobie’, wieloletnia dyrektor zarządzająca Książek Egmontu, współfundatorka i prezeska Fundacji Powszechnego Czytania. Zwyciężczyni konkursu Zwyrtała 2019 na najlepszy pomysł na promocję czytelnictwa za akcję „Książka na receptę. Recepta na sukces”, autorka poradnika upowszechniania czytania „Supermoc książek”. Szefowa wydawnictwa Słowne i Kolekcji w Burda Media Polska. 

Prywatnie – mama czwórki dzieci, rowerzystka

https://www.facebook.com/marynia.deskur/

https://www.linkedin.com/in/maria-deskur-729468a7/

Hanna Buchner

Współtwórczyni firmy edukacyjnej STYKI. Prowadzi warsztaty dla rad pedagogicznych, grup nauczycieli, oraz rodziców. Autorka materiałów dydaktycznych: programów, scenariuszy, pomocy naukowych i artykułów publikowanych w czasopismach dla nauczycieli.  Nauczycielka historii w Szkole Montessori im. Św. Urszuli Ledóchowskiej w Warszawie.  Posiada wieloletnie doświadczenie w dziedzinie edukacji pozaformalnej  zdobyte w różnych instytucjach kultury. 

Magister historii Uniwersytetu Warszawskiego ze specjalizacją nauczycielską, absolwentka kursu przedsiębiorczości w Akademii Leona Koźmińskiego, kursu nauczycielskiego Szkoły Edukacji oraz kursu dla dyrektorów szkół w Akademii Przywództwa Liderów Oświaty.

Prywatnie szczęśliwa mama czterech córek i właścicielka psicy Fali.

Organizatorzy

Partnerzy edukacyjni

Partnerzy medialni

Darczyńcy

Aktualności

#PolskaCzytająca

Za nami warsztat #PolskaCzytająca. Omawialiśmy strategie podniesienia czytelnictwa w Polsce wraz z przedstawicielami instytucji centralnych, samorządowych, organizacji pozarządowych oraz biznesu. Wypracowaliśmy cele cząstkowe, które poszczególne grupy będą dalej wypracowywać. A…

Fundacja Powszechnego Czytania – zostań naszym patronem, wspieraj czytelnictwo

Od blisko trzech lat Fundacja Powszechnego Czytania stara się odpowiadać na pytanie: Dlaczego czytanie jest ważne? Wspólnoty ludzi czytających tworzą silniejsze gospodarki i społeczeństwa obywatelskie, które z kolei aktywnie kreują…

Share

Subscribe to our newsletter