Wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego otwieramy kolejną edycję programu Ratownicy Czytelnictwa. Sympatycy Ratowników przekonali nas, żeby rozwinąć skrzydła szerzej niż podczas poprzedniej edycji. Dlatego w tym roku działamy pod hasłem "Wszystkie ręce na pokład". Do zaangażowania się na rzecz powszechnego czytania ponownie zapraszamy przedszkola, szkoły i placówki oświatowe oraz biblioteki publiczne i pedagogiczne. Z otwartymi ramionami czekamy również na promotorów czytelnictwa (firmy, instytucje, osoby prywatne), którzy uaktywniają supermoc książek w swoich lokalnych społecznościach.
Formularz zgłoszenia do programu udostępnimy na naszej stronie internetowej 15 września, ale już dziś zapraszamy do zapoznania się z regulaminem programu
Niezdecydowanych i tych, którzy czytają o programie po raz pierwszy, zapraszamy do poszukania inspiracji w naszym Banku Pomysłów oraz w grupie naszej ratowniczej społeczności na Facebooku
Zapisz się newsletterZapraszamy do udziału w bezpłatnych szkoleniach, które wskazują skuteczne metody i narzędzia pracy służące upowszechnianiu czytania.
Oferujemy materiały graficzne, które można wykorzystać podczas organizowania działań w wybranych obszarach.
Polecamy dobre książki, które mogą stać się ważną lekturą nie tylko dla uczniów.
Zachęcamy do zapoznania się z najnowszymi badaniami czytelnictwa i działaniami służącymi upowszechnianiu czytania wśród dzieci.
Czytanie wyrównuje szanse.
Ratownicy czytelnictwa, to wspólnota edukatorów-liderów, którzy pracują razem, wspierając się wzajemnie, na rzecz upowszechnienia czytania wśród dzieci.
Naszą wizją jest, by uczniowie i nauczyciele rozwijali się wszechstronnie, troszczyli się o siebie nawzajem, dbali o otaczający świat, potrafili rozmawiać ze sobą rozumiejąc się i szanując wzajemnie. Czytanie książek buduje takie społeczności.
Dołącz do nas! Zostań Ratownikiem czytelnictwa!
Znajdziesz się w środowisku eksperckim, w którym wspieramy się w przywództwie, wymieniamy doświadczeniem i wiedzą, pomagamy w realizacji podstawy programowej, i zwiększaniu szans dzieci na sukces.
Do udziału w programie zapraszamy szkoły, przedszkola i biblioteki publiczne. Zgłoszenia do akcji Ratownicy czytelnictwa dokonuje Koordynator projektu.
Zadaniem Koordynatora projektu będzie inspirowanie swojego środowiska do działań na rzecz czytelnictwa, informowanie o rodzajach wsparcia w ramach programu (np. szkoleniach online) oraz monitorowanie działań podejmowanych przez szkołę w poszczególnych obszarach.
Koordynator projektu będzie również odpowiedzialny za kontakt z organizatorami akcji i dzielenie się swoimi doświadczeniami w podejmowanych działaniach.
Zaangażowanie środowiska szkolnego w co najmniej jedną aktywność w każdym z obszarów 1 - 4 uprawnia do otrzymania Certyfikatu Szkoły Ratowników Czytelnictwa. To szkoła wybiera aktywności, w które się zaangażuje, zgodnie z potrzebami i możliwościami jej społeczności. Można skorzystać z naszego banku pomysłów lub podzielić się działaniami własnego autorstwa.
Koordynatorzy, którzy wezmą udział w co najmniej czterech przygotowanych przez nas bezpłatnych webinariach, otrzymają zaświadczenia o ukończeniu szkolenia w akredytowanych placówkach doskonalenia nauczycieli. Ponadto zyskają możliwość otrzymania Certyfikatu Ratownika Czytelnictwa. Kliknij i pobierz szczegółowy opis programu.
Zgłoszenie szkoły – od 15 września do 31 października 2022r.
Organizacja działań – od 1 września do 31 maja 2023r.
Zgłoszenie wykonanych akcji – od 31 maja do 14 czerwca 2023r.
Przyznanie certyfikatów - do końca roku szkolnego 2022/2023r.
Dzięki temu otrzymasz dostęp do aktualnych badań, informacje na temat wydarzeń, zaproszenia na szkolenia oraz specjalnie dedykowane materiały przydatne w prowadzeniu działań wspierających czytelnictwo.
NewsletterZakończyła się właśnie dystrybucja blisko 65 000 książek w języku angielskim i ukraińskim, które trafiły do polskich szkół i bibliotek w ramach akcji #KsiążkaChroni. Fundacja Powszechnego Czytania dzięki współpracy z…
Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich ogłasza 15. edycję konkursu Mistrz Promocji Czytelnictwa. Celem konkursu jest popularyzacja działań bibliotek na rzecz upowszechniania czytelnictwa. Uczestnikami konkursu mogą być biblioteki publiczne, szkolne, naukowe, specjalistyczne, pedagogiczne, które chcą się…
Do Rady Powierniczej Fundacji Powszechnego Czytania dołączyło dwoje ekspertów Emily Cunningham Doświadczona nauczycielka, wydawczyni, doradczyni. Członkini Rady Nadzorczej Teach for Poland. Amerykanka z Polskim pochodzeniem, w latach 1989-1992 mieszkała w…
11-13 marca w stolicy Wielkopolski spotkają się wydawcy z całego kraju, znani pisarze, ilustratorzy i pasjonaci książek. Program Poznańskich Targów Książki zawiera rozbudowaną ofertę warsztatów dla dzieci. Na najmłodszych czytelnikach…
18 i 19 marca Warszawa stanie się polską stolicą książki ilustrowanej. W Festiwalu i targach wydawnictw dla dzieci i młodzieży Mały Koneser weźmie udział 23 wyjątkowych polskich wydawców. Spotkamy się…
Ratownicy Czytelnictwa zapraszają wszystkich nauczycieli i bibliotekarzy do wysłuchania rozmowy z Iwoną Pietrzak-Płachtą, Nauczycielką Roku 2022 Jaka może być szkolna biblioteka jutra? Jak stworzyć przestrzeń, która zachęci dzieci do czytania?…
Wydawnictwo Nowa Era zaprasza uczniów szkół podstawowych do udziału w konkursie literackim Popisz się talentem. Tym razem młodzi adepci pióra zmierzą się z tematem podróży w czasie. Regulamin oraz szczegółowy…
W lutowym numerze Biblioteki Analiz ukazał się rozmowa z Marią Deskur, prezeską zarządu, Katarzyną Konopką, kierownikiem projektów, i Grzegorzem Majerowiczem, członkiem zarządu Fundacji Powszechnego Czytania. Poruszamy w nim tematy dotyczące…
Redakcja „Magazynu Literackiego KSIĄŻKI” już po raz 21 przyznała Nagrody i Wyróżnienia za osiągnięcia na rynku książki. Nagrodę: Wydarzenie roku 2022 otrzymała Fundacja Powszechnego Czytania Ogrom podjętych działań w minionym roku,…
Do Rady Powierniczej Fundacji Powszechnego Czytania dołączyło dwoje prawników. Elżbieta Barembruch i Paweł Bryndal z kancelarii BAREMBRUCH I WSPÓLNICY wspierają pro bono Fundację od samego początku jej istnienia. Łączą precyzję…
Wojna trwa i nie wiadomo kiedy się skończy. Ale Świat jest nadal piękny i trzeba o tym rozmawiać, z dziećmi szczególnie. W pierwszą rocznicę wybuchu wojny Fundacja Powszechnego Czytania publikuje…
Fundacja Powszechnego Czytania przygotowuje polsko-ukraińską konferencję #LiteracyForDemocracy. W tym celu w Warszawie podpisano porozumienie z Ivanem Stepurinem z Hromadskiej Rady Kultury, Młodzieży i Sportu i Dmytro Drozdovskyim, redaktorem naczelnym magazyny…
Fundacja Powszechnego Czytania otrzymała Nagrodę Główną w konkursie Świat Przyjazny Dziecku w kategorii Książki dla dzieci w wieku 0-7 lat, za publikację: "Świat jest piękny. Książka przeciw wojnie". Nagrodzona książka,…
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa, którego celem jest rozwój czytelnictwa w Polsce oraz wzmocnienie roli bibliotek publicznych, zaprasza do aktywnego działania nauczycieli, bibliotekarzy i rodziców. Na stronie nprcz.pl dostępne są materiały,…
Zapraszamy szkoły, biblioteki i ośrodki pomocy, gdzie przebywają dzieci uchodźców z Ukrainy, do zgłaszania się po bezpłatne książki. Każdy pakiet zawiera 50 książek używanych w języku angielskim, 10 książek po…
Zapraszamy do udziału w styczniowej Biesiadzie Literackiej. której gośćmi będą: Krzysztof Rudowski z którym o jego nowych książkach będzie rozmawiał Piotr Müldner Nieckowski Maria Deskur prezes Fundacji Powszechnego Czytania, z…
Ponad 54 000 książek podarowanych przez amerykańską organizację International Book Project trafia do ukraińskich i polskich dzieci w ramach projektu #KsiążkaChroni, prowadzonego przez Fundację Powszechnego Czytania. Przygotowania trwały wiele miesięcy:…
Świat jest piękny. Książka przeciw wojnie została nominowana w plebiscycie blogerów książkowych Lokomotywa. W uzasadnieniu nominacji czytamy: "Świat jest piękny. Książka przeciw wojnie” powstała z odruchu serc polskich Artystów, ich…
Ratownicy Czytelnictwa zapraszają nauczycieli i bibliotekarzy do udziału w konkursie. Liczy się nieszablonowe myślenie i pomysłowość jak dotrzeć do nietypowych czytelników. Zadaniem konkursowym jest przygotowanie rekomendacji 3 książek. Co dla…
Zapraszamy do zapoznania się z artykułem, który ukazał się na stronach Washington Post, na temat projektu #KsiążkaChroni. Prezes Fundacji Maria Deskur wskazuje w nim, że "Rosjanie zbombardowali i spalili już…
Jak (i co) mówić, żeby rodzice słuchali? W obliczu licznych zagrożeń jakie dotykają dzieci i młodzież we współczesnym świecie, komunikacja z rodzicami to sprawa kluczowa. Rodzice potrzebują wsparcia wobec różnych…
Kim jest sieciowy pirat i czy wydawcy stoją w tej konfrontacji na straconej pozycji? Jak wykorzystać siłę #BookTok dla promocji książek? Czy to prawda, że młodzież wreszcie zaczęła czytać książki?…
Czytanie jako niezbędny czynnik rozwoju – w takim duchu odbyły się kolejne warsztaty „Polska czytająca – uruchamiamy Supermoc książek”. Samorządowcy i przedstawiciele instytucji centralnych, bibliotekarze i edukatorzy, aktywiści i ludzie…
Bardzo miło nam poinformować, że Fundacja Powszechnego Czytania została nominowana do nagrody Polskiej Sekcji @IBBY w kategorii: Upowszechnianie czytelnictwa. Nominację dostaliśmy za: • tworzenie i realizację wielu projektów podejmujących trud…
„Uwolnij Supermoc Dobra – podaruj książkę!”, to hasło pod jakim Fundacja Powszechnego Czytania zbiera fundusze na ofiarowywanie książek do domów dziecka, ośrodków pomocy społecznej i przede wszystkim dla uchodźców. Książka…
Grono autorytetów z różnych środowisk połączyło czytanie: włączają się w akcję zainicjowaną przez Fundację Powszechnego Czytania i Unię Metropolii Polskich w czerwcu b.r. Nagrania pokazujące, dlaczego #CzytanieRządzi przygotowały osoby i…
Ruszyła 4 edycja Świątecznych Targów Książki w Rzeszowie. Zapraszamy na panel samorządowy Unii Metropolii Polskich i Fundacji Powszechnego Czytania dotyczący projektu #CzytanieRządzi. W rozmowie o roli czytelnictwa w życiu społecznym…
Festival Conrada i Fundacja Powszechnego Czytania zapraszają na debatę o dalszej pomocy dla ukraińskich wydawców, księgarzy, twórców, bibliotek i czytelników. Wojna w Ukrainie sprawiła, że do Polski napłynęła spora grupa…
Zapraszamy na debatę, która odbędzie się w ramach Festiwalu Conrada, podczas Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie. Uczestnicy spotkania odpowiedzą na pytanie: "Po co nam lektury obowiązkowe?" Rozmawiać będą @Katarzyna Łakomik…
Zapraszamy na debatę o przyszłości czytelnictwa, która odbędzie się w ramach Festiwalu Nowe Oświecenie!Dyskusję o przyszłości czytelnictwa dzieci i młodzieży z udziałem dr Zofii Zasackiej z Biblioteki Narodowej, Marii Deskur…
W ramach akcji "Książka chroni" Fundacja Powszechnego Czytania przygotowała pakiety książek w języku polskim, ukraińskim i angielskim, które trafią do rodzin objętych opieką Ośrodka Pomocy Społecznej dzielnicy Białołęka. Podczas spotkania…
Jakie wyzwania stoją przed oświatą w nowym, trudnym roku szkolnym i jak sobie z nimi poradzić? –wokół tego kluczowego zagadnienia będzie koncentrować się IX Kongres Edukacja i Rozwój, który odbędzie…
W ramach akcji Ratownicy Czytelnictwa ogłoszono II edycję Konkursu Promującego Czytanie "CzytaMy". Organizatorem jest Śląska Szkoła Ćwiczeń i Szkoła Podstawowa nr 33 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stanisława Ligonia w Katowicach.…
7 października odbędzie się czwarta edycja Nocy Księgarń. 150 księgarń z ponad 50 miejscowości zaprosi czytelników na kiermasze i wydarzenia po zmroku. Organizatorem festiwalu jest dystrybutor książek OSDW Azymut (Grupa…
„Świat jest piękny. Książka przeciw wojnie” to wyjątkowa publikacja, która powstał dzięki zaangażowaniu Fundacja Powszechnego Czytania i 59 twórców. Książka ukazuje się dokładnie w 7 miesięcy po wybuchu wojny w…
Fundacja Powszechnego Czytania po raz drugi przyznała Kariatydy Czytelnictwa. Jest to wyróżnienie i wyraz ogromnej wdzięczności dla ludzi, instytucji, firm, które działają na rzecz upowszechniania czytania i w znaczący sposób…
Wieczór przyjaciół Fundacji Powszechnego Czytania w Bibliotece Narodowej zgromadził zaskakująco różnorodnych gości: dyrektor Biblioteki Narodowej i aktorka Anna Mucha, prezydent Białegostoku i szefowa marketingu Green Caffe Nero – każdy inaczej…
Trwa ogólnopolskie badanie wśród dyrektorów szkół i przedszkoli pt. „LEXOMETR Oświatowy 2022 – wyzwania dyrektorów szkół i przedszkoli w roku szkolnym 2022/2023”. Jego celem jest poznanie kondycji oświaty w dobie…
Ruszył projekt Ballady i romanse Adama Mickiewicza w formie gry karcianej wraz z internetową platformą wiedzy www.mickiewicz.promocjaksiazki.pl Głównym celem projektu jest popularyzacja i chęć zainteresowania utworami Adama Mickiewicza osób, które na co…
Trudno w to uwierzyć, ale wojna w Ukrainie trwa już blisko pół roku. Fundacja Powszechnego Czytania zaangażowała się w pomoc Ukraińcom od samego początku. Udało się dużo, ale ogrom potrzeb…
Bardzo dziękujemy Festiwalowi Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie za zaproszenie do Sporu o czytelnictwie. Fundację Powszechnego Czytania reprezentowała Maria Deskur, dyskutantami byli także Magdalena Kłos-Podsiadło, Ryszard Koziołek i Joanna Olech.…
Lato to czas wypoczynku i #CzasNaCzytanie! Statystyki wskazują na obniżenie poziomu kompetencji czytelniczych dzieci, które w wakacje nie mają styczności z książką. We wrześniu czeka ich trudniejszy start, a zatem…
Nowy charytatywny projekt książkowy Wydawnictwa Agora W wyniku wojny na Ukrainie wiele rodzin zostało zmuszonych do szukania bezpiecznego miejsca do życia w Polsce. Po wielu traumatycznych przejściach ukraińskie dzieci powoli…
Organizator konkursu – Wydawnictwo Books4YA – wraz z partnerami: Legimi S.A. oraz serwisem Lubimyczytać.pl zaprasza do wzięcia udziału w wyjątkowym projekcie, z którego całkowity dochód zostanie przekazany Fundacji Powszechnego Czytania!…
Olga Tokarczuk powiedziała, że pisze dla ludzi, którzy ją zrozumieją. Posypały się gromy, że to koszmarny elitaryzm. PROTESTUJĘ GORĄCO! To nie jest elitaryzm, tylko prawda, z której wynikają wnioski będące…
Zakończyła się pierwsza edycja programu Ratownicy Czytelnictwa, zorganizowanego przez Fundację Powszechnego Czytania we współpracy z Polską Sekcją IBBY, Regionalnym Ośrodkiem Metodyczno-Edukacyjnym Metis, Firmą Psychologia Edukacyjna, Pedagogiczną Biblioteką Wojewódzką w Bielsku…
Fundacja Powszechnego Czytania przeprowadziła warsztaty „Innowacyjne metody współdziałania księgarzy z lokalnym środowiskiem na rzecz czytania”, zorganizowane przez Polską Izbę Książki przy wsparciu MKiDN. Celem projektu było rozwinięcie umiejętności innowacyjnej, skutecznej…
Fundacja Powszechnego Czytania wzięła udział w konsultacjach programu edukacyjnego w Sejmie RP przez ugrupowanie Strategie 2050. Maria Deskur, prezes zarządu FPC, podkreśliła rolę czytania jako fundamentu edukacji i zgłosiła potrzebę…
Dziękujemy za zaproszenie do panelu Dlaczego czytam? Po co i dla kogo Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa? , który odbył się w ramach Jarmarku Książki - festiwalu literacko-muzycznego, zorganizowanego przez Instytut…
W zeszłym tygodniu wzięliśmy udział w warsztacie Polska czytająca – uruchamiamy Supermoc książek, który udało się zorganizować dzięki współpracy z Wrocławskim Domem Literatury, KBF oraz Polską Izbą Książki. Dziękujemy wszystkim,…
Nasza prezes, Maria Deskur, wygłosiła wykład zatytułowany „Książka – lekarstwo na traumę?” w czasie seminarium „Siła lektury w czasie zagrożenia” organizowanego przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Bardzo dziękujemy za zaproszenie!
Unia Metropolii Polskich, czyli 12 największych polskich miast i Fundacja Powszechnego Czytania pokazują, dlaczego czytanie ma moc polepszania świata. #CzytanieRządzi: jest wysiłkiem, który kochamy, pomaga człowiekowi w rozwoju, wciąga. Jak…
Fundacja Powszechnego Czytania wypłaca granty ponad pięćdziesięciu wydawcom ukraińskim w konkursie pod patronatem honorowym Małżonki Prezydenta RP. System grantowy ogłoszony został 3 maja b.r. na stronie Fundacji Powszechnego Czytania. Partnerami…
Ponad 10 000 książek podarowanych przez brytyjskich wydawców trafi do Fundacji Powszechnego Czytania dla ukraińskich dzieci w ramach projektu #KsiążkaChroni. 10 070 książek dla dzieci podarowanych przez wydawców jest już…
Fundacja Powszechnego Czytania ogłosiła granty dla wydawców ukraińskich. Konkurs objęty jest patronatem honorowym Małżonki Prezydenta RP. 150 tysięcy dolarów zostanie przekazane wydawcom ukraińskim w ramach subwencji pomocowych. System grantowy ogłoszony…
"Dylan's Birthday Present" to piękna angielsko-ukraińska książka, która wkrótce trafi do rąk dzieci z Ukrainy, które w wyniku wojny znalazły się w Polsce. Darczyńcą jest Victor D.O. Santos i firma…
Co się musi wydarzyć, żebyśmy jako społeczeństwo zrozumieli, że czytelnictwo jest problemem i dotyczy nas wszystkich, że to nie jest wyłącznie temat dla ludzi od kultury i edukacji? – pyta…
Dziękujemy ogromnie Pani Prezydentowej Agacie Kornhauser-Dudzie i Panu Ministrowi Adamowi Kwiatkowskiemu za dogłębną, ważną rozmowę o czytelnictwie w Polsce. Z wizytą w Pałacu Prezydenckim byli Maria Deskur, prezes FPC i…
Czytelnictwo w Polsce po kilku latach delikatnych wzrostów znowu spadło – o 4 punkty procentowe w stosunku do poprzedniego roku. Zaledwie 38% dorosłych Polaków przeczytało choć jedną książkę w 2021…
Od 1995 r. w ponad 100 krajach na całym świecie obchodzone jest święto książek i literatury - Międzynarodowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Został on ustanowiony przez organizację ONZ UNESCO…
Rusza akcja „Kawa za książkę” w Green Caffè Nero. Znana sieć kawiarni zachęca do skorzystania z oferty – w zamian za przekazanie przeczytanej książki można otrzymać dowolną kawę. Akcja „Kawa…
Firma Druk Intro w ramach projektu „NOWY POCZĄTEK – Druk-Intro dla Ukrainy” przekazała zestawy książek, kolorowanek i maskotek dla dzieci z Ukrainy. Dzięki zaangażowaniu pracowników firmy udało się zebrać maskotki.…
Fundacja Powszechnego Czytania objęła patronat nad literackim konkursem dla dzieci „Popisz się talentem”. Inicjatywa zachęca młodych ludzi ze szkół podstawowych do rozwijania literackich talentów poprzez stworzenie opowiadania na zadany temat.…
Blisko piętnaście tysięcy nowych książek dla dzieci od ośmiu ukraińskich wydawców dotarło do Polski. Fundacja Powszechnego Czytania zaczęła zbiórkę dzień po wybuchu wojny. Zaczęliśmy dostawać fundusze, ale także książki obrazkowe…
Do zbiórki funduszy na zakup książek dla uchodźców z Ukrainy włączyło się wielu darczyńców z zagranicy. O akcji #KsiążkaChroni pisze m.in. The Christian Science Monitor Daily Dzięki temu akcja ma…
O akcji #KsiążkaChroni, a także o tym, jak ważną rolę pełnią książki i czytanie w odbudowaniu poczucia bezpieczeństwa wśród dzieci uchodźców z Ukrainy piszą polskie media Zapraszamy do zapoznania sią…
Dzięki przedstawicielom Wydawnictwa Nowa Era książki ze zbiórki organizowanej przez Fundację Powszechnego Czytania zostały przekazane do punktu recepcyjnego dla obywateli Ukrainy znajdującego się w Przystanku Pruszków – budynek dworca PKP.…
Niemiecki magazyn branży wydawniczej Börsenblatt opisał akcje organizowane przez wydawców i księgarzy na rzecz uchodźców z Ukrainy. Wśród inicjatyw jest wymieniana zbiórka prowadzona przez Fundację Powszechnego Czytania. Z materiałem można…
Dzięki książkom budujemy relacje. Między czytającym dorosłym, a słuchającym go dzieckiem tworzy się więź, która pomaga szczególnie gdy doświadczamy rzeczy trudnych. W porannej audycji TVP3 Poznań ukazał się wywiad z…
Książki są wspaniałym pomostem. Dzięki wspólnemu czytaniu budowane są więzi i nawiązywane porozumienie. Dlatego wielu wydawców decyduje się na wydanie książek dla dzieci w dwóch językach po polsku i po…
Materiał o zbiórce książek dla dzieci z Ukrainy ukazał się na antenie Telewizji Polskiej w programie Teleexpress extra. Książki dla dzieci z Ukrainy - Teleekspress TVP Książki to szansa na…
Pierwsza edycja święta książki ilustrowanej z najwyższej półki odbędzie się w dniach 9-10 kwietnia, a udział w niej weźmie 21 najlepszych polskich wydawców książek dziecięcych i młodzieżowych. Festiwal Mały Koneser…
Na stronach greckiego dziennika "Kathimerini" ukazał się artykuł opisujący zbiórkę funduszy na zakup książek dla dzieci uchodźców z Ukrainy. W swoje wypowiedzi udzielonej dziennikowi, Maria Deskur Prezes Fundacji Powszechnego Czytania…
Książki dają namiastkę spokoju. Radosna chwila dzielenia się książką i rozmowy z bliską osobą jest fundamentalnym momentem bezpieczeństwa, który buduje podstawy naszych kompetencji społecznych, poczucia własnej wartości i dobrostanu psychicznego.…
Informacja o działaniach Fundacji Powszechnego Czytania, na rzecz dzieci z Ukrainy, ukazała się na portalu tvn24.pl W materiale zwrócono uwagę na różne inicjatywy pomocowe, które przekazują książki i udostępniają darmowe…
Zapraszamy do lektury artykułu, który ukazał się w amerykańskim Washington Post. Dzięki publikacji, amerykańska opinia publiczna mogła dowiedzieć się o obecnej sytuacji uchodźców z Ukrainy, których już ponad milion przebywa…
Dzięki zaangażowaniu ludzi dobrej woli oraz hojności darczyńców z całego świata, udało się zorganizować wsparcie dla wydawców ukraińskich i transport książek dla dzieci uchodźców. Działamy wspólnie z Instytutem Książki oraz…
Fundacja Powszechnego Czytania uruchomiła zbiórkę książek i funduszy na zakup ukraińskiej literatury dla dzieci uchodźców z Ukrainy. Swoje wsparcie i zaangażowanie okazały międzynarodowe organizacje, które działają na rzecz upowszechniania czytania…
Zbiórkę funduszy na zakup książek dla dzieci z Ukrainy, wsparli znani ilustratorzy i autorzy książek dziecięcych. Swoje ilustracje przekazały: Ewa Beniak-Haremska, Sophie Blackall, Joanna Gniady, Diana Karpowicz, Ewa Kozieł Nowak,…
W amerykańskim czasopiśmie Publishers Weekly ukazał się artykuł opisujący zaangażowanie Fundacji Powszechnego Czytania w działania pomocowe dla ukraińskich dzieci. W wywiadzie udzielonym magazynowi Maria Deskur, prezes Fundacji Powszechnego Czytania wskazała…
Lubimyczytać.pl zaprasza na Wielką Wymianę Książek, która odbędzie się w sobotę 12 marca w Starym Browarze w Poznaniu. Od godziny 12.00 można będzie upolować nowości przekazywane przez współpracujące z lubimyczytać.pl…
Fundacja Powszechnego Czytania uruchamia zbiórkę funduszy na zakup książek dla dzieci uchodźców z Ukrainy, które w najbliższych tygodniach przybędą do Polski. Chcemy im zaoferować namiastkę normalności, ciepła, bliskości i spokoju…
Akcja #DobraKsiążkaDobryPrezent cieszy się ogromnym powodzenie. Fundacja Powszechnego Czytania stale zachęca do czytania i obdarowywania się książkami. Każda okazja jest dobra. Tym razem książka może być idealnym dodatkiem do życzeń…
Ruszyła akcja „Supermoc książek w domu”! Zachęcamy przedszkola i rodziców do rozwijania kompetencji przyszłości dzieci. Z dziećmi należy czytać od pierwszego roku ich życia – to prawda powszechnie znana. Ale…
Już wkrótce kolejna okazja do obdarowywania swoich bliskich. 14 lutego obchodzimy Walentynki. Dlaczego książka to dobry prezent by wyrazić swoje uczucia przeczytasz na stronie #DobraKsiążkaDobryPrezent
Zapraszamy do udziału w bezpłatnych szkoleniach online, organizowanych przy współpracy z wydawnictwem Wolters Kluwer Polska. Pierwsze spotkanie na temat edukacji włączającej, oceny funkcjonalnej oraz rozpoznawania potrzeb psychofizycznych uczniów odbędzie się…
Jak co roku 21 i 22 stycznia będziemy świętować Dzień Babci i Dziadka. Książka to świetny prezent! O tym dlaczego dowiesz się na #DobraKsiążkaDobryPrezent
Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia życzymy wszystkim zdrowia, szczęścia, pomyślności i sukcesów w upowszechnianiu czytania. Niech Nowy Rok 2022 przyniesie nam wspaniałe książkowe odkrycia. Zespół Fundacji Powszechnego Czytania
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021–2025 jest kolejną edycją wieloletniego programu, nakierowanego na wzmocnienie czytelnictwa w Polsce oraz modernizację bibliotek. Właśnie ruszyła nowa strona internetowa programu. Można na…
Zapraszamy na debatę w ramach Book Forum - wirtualnej konferencji branży książkowej. Supermoc książek. Czy czytanie ma znaczenie dla gospodarki i rozwoju? Gospodarka: czy naprawdę czytanie może mieć na nią…
Rusza akcja #DobraKsiążka_DobryPrezent. Książki w domu to najbardziej udowodniony predyktor dobrego wykształcenia i sukcesu zawodowego. Dane z badań przeprowadzonych na 160 tysiącach osób z 31 krajów udowodniły szereg zależności. Po…
Do rąk czytelników właśnie trafiła książka Bilet do wyobraźni. Przewodnik po współczesnej polskiej literaturze dziecięcej po roku 2000. Jest to doskonały przewodnik po współczesnej literaturze dziecięcej. Zawarto w nim rekomendacje…
Publikacja Supermoc książek w przedszkolu. Jak rozwijać zainteresowania czytelnicze dzieci? dociera do coraz szerszego grona odbiorców. Dziękujemy za wspaniałe przyjęcie projektu i zaangażowanie wszystkich nauczycieli przedszkolnych w promocję czytelnictwa. Wersję…
Fundacja Powszechnego Czytania kolejny raz poszerza grono. Do Rady FPC dołączają cztery kolejne firmy: wydawnictwa PWN i Mamania, dystrybutor Motyle książkowe oraz platforma Legimi. „FPC powołaliśmy do życia trzy lata…
Zapraszamy do udziału w ósmej edycji Festiwalu Literatury dla Dzieci, która odbędzie się w Krakowie w dniach od 1 do 5 grudnia. Festiwal to doskonała okazja by spotkać ulubionych autorów…
Firma C&A opublikowała na swoich stronach poradnik dla rodziców, w którym można przeczytać w jaki sposób rozwijać kompetencje czytelnicze u dzieci. Cały projekt został opracowany w 6 językach. Oprócz tych…
Zapraszamy na debatę, która odbędzie się w ramach Gdańskich Targów Książki . Tematem spotkania będzie stan czytelnictwa i wpływ pandemii na zainteresowanie książką. Udział w dyskusji wezmą: Maria Deskur –…
W programie Anny Niczyperowicz Wywiad Gospodarczy Maria Deskur, prezeska Fundacji Powszechnego Czytania odpowiadała na pytania na temat czytelnictwa w Polsce. Zapraszamy do zapoznania się z wywiadem [embed]https://www.youtube.com/watch?v=eUOeNAWNl34[/embed]