Zapraszamy wszystkie dzieci na wyjątkowe spotkania z pisarzami #CzytanieRządzi o Poranku w Domu Literatury.
W programie rozmowy z autorami książek dziecięcych, bliskie spotkania z ulubionymi bohaterami literackimi, wspólne czytanie, zabawy plastyczne, autografy i zdjęcia.
Miejsce Spotkania:
Dom Literatury w Warszawie, Krakowskie Przedmieście 87/89
Wstęp wolny!
Z uwagi na organiczoną liczbę miejsc prosimy o wcześniejsze zgłoszenie na adres [email protected]
Ruszamy w sobotę 7 października o godzinie 11.00 spotkaniem z Grzegorzem Kasdepke autorem bestsellerowej serii Detektyw Pozytywka
Czytanie jest czynnością społeczną. Przebywanie wśród osób czytających jest pierwszych krokiem do tego, aby czytanie mogło spełnić swoją rolę wyrównywania szans.
Badania wykazują, że dzieci, które zostaną nauczone czytania dla przyjemności osiągają lepsze wyniki w nauce, niezależnie od zamożności czy wykształcenia swoich rodziców. To z kolei jest zapowiedzią ich przyszłych sukcesów szkolnych i zawodowych.
Celem cyklu jest zaprzyjaźnienie dzieci z książką i czytaniem, poprzez spotkania z autorami w przyjaznej atmosferze, czytanie fragmentów i zabawy plastyczne wokół książek, bohaterów literackich.
Grzegorz Kasdepke - Jeden z najpoczytniejszych i najbardziej cenionych współczesnych polskich autorów książek dziecięcych i młodzieżowych. Laureat licznych nagród literackich i dziennikarskich, m.in. Książka Roku 2001 polskiej sekcji IBBY (2001), Nagroda Literacka im. Kornela Makuszyńskiego (2002), Nagroda Edukacja XXI (2003, 2004), Najlepsza Książka Roku w kategorii „literatura dla dzieci” plebiscytu Wirtualnej Polski (2006).
Współpracuje z takimi wydawnictwami, jak: Literatura, Nasza Księgarnia, Egmont, Wydawnictwo Dwie Siostry, Wydawnictwo Literackie, Tamaryn, Agora i Muza. Jest laureatem wielu nagród. Przez wiele lat był redaktorem naczelnym popularnego magazynu dla dzieci „Świerszczyk”.
Justyna Bednarek – polska dziennikarka oraz autorka bestsellerowych, docenionych przez krytyków literackich powieści dla dzieci. Jej Książki były wielokrotnie wyróżniane, uzyskały m.in. Nagrodę Literacką Miasta Stołecznego Warszawy, czy Nagrodą Koziołka Matołka. Najsłynniejszą powieścią autorki jest książka zatytułowana „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek”, które weszła do kanonu lektur szkolnych. Łącznie napisała ponad 50 książek. Cechą charakterystyczną książek autorki są z pewnością niesamowite ilustracje pobudzające dziecięcą wyobraźnię. Pisarka dokłada wszelkich starań, aby maluchy nie mogły oderwać się od jej bajek i z chęcią do nich wracały.
Zofia Stanecka – polska pisarka dziecięca, autorka książek o przygodach Basi. Do tej pory wydanych zostało kilkanaście publikacji z tej serii. Oprócz tego jest autorką takich tytułów jak: „Samodzielny. Wstaje sam”, „Baśń o świętym spokoju” czy „Księga Ludensona”. Wszystkie wymienione tytuły dedykowane są najmłodszym czytelnikom. Książki pt. „Świat według dziadka” i „Domino i Muki. Po drugiej stronie czasu” otrzymały specjalne wyróżnienie i znalazły się na Liście Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej.
Joanna Jagiełło – autorka książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych odbiorców, a także poetka. Wielokrotnie nagradzana, m.in. w Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren i przez Polską Sekcję IBBY. Jej debiut literacki to opublikowany w 1997 roku tom poetycki „Moje wiersze donikąd". Związana była z Grupą Literacko-Arystyczną KORALE. Powieść młodzieżowa „Kawa z kardamonem" napisała na konkurs, jednak jury nie nagrodziło go. Niedługo później książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Literatura, zaś w 2011 roku otrzymała nominację do Nagrody Donga i nagrody literackiej polskiej sekcji IBBY Książka Roku 2011. Powieść przetłumaczono na język ukraiński i rosyjski, na Ukrainie jest szkolną lekturą. Członkini warszawskiego oddziału Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.
Wojciech Widłak - polski pisarz tworzący książki dla dzieci, wieloletni członek redakcji miesięcznika „Dziecko”, w którym zadebiutował jako autor opowiadań dla dzieci. Znany szczególnie dzięki serii o Panu Kuleczce (z ilustracjami Elżbiety Wasiuczyńskiej) oraz o Wesołym Ryjku (we współpracy z ilustratorką Agnieszką Żelewską). W 2012 roku za przejmującą opowieść o chorobie dziecka „Dwa serca anioła” (z ilustracjami Pawła Pawlaka) otrzymał nagrodę Dużego Donga (przyznawaną przez Polską Sekcję IBBY). Laureat m.in. Nagrody Literackiej „Srebrny Kałamarz” im. Hermenegildy Kociubińskiej (2008) oraz nagród Guliwer w krainie Liliputów (2013) i PEGAZIK (2016).
Barbara Supeł - polska tłumaczka i pisarka książek dla dzieci, znana przede wszystkim z serii o Stasiu i Jadzi Pętelce. Autorka serii „Rodzina” - wierszowanych portretów osób najbliższych każdemu dziecku: Mamy, Taty, Babci, Dziadka, Siostry i Brata. Przełożyła na język polski wierszowane książeczki Rachel Bright, takie jak „Koala, który się trzymał” czy „Wiewiórki, które nie chciały się dzielić”, „Mysz, która chciała być lwem” czy „Przytulozaur”. Współpracuje z polskim wydawnictwem Zielona Sowa oraz Storyside.