Rok 2024 w Fundacji Powszechnego Czytania był czasem intensywnych działań na rzecz czytelnictwa w Polsce, realizacji licznych projektów. Obfitował w owocne współprace, partnerstwa, projekty. W minionym roku FPC skończyła 6 lat. Podsumowując ubiegłe 12 miesięcy Fundacja Powszechnego Czytania dziękuje wszystkim Darczyńcom, Partnerom, Przyjaciołom, Firmom, Instytucjom i pozostałym osobom, które angażują się na rzecz promocji czytania i wspierają jej działania. Oto przegląd najważniejszych wydarzeń roku 2024 w FPC.
Czytanie Rządzi w Domu Literatury to projekt, który rozpoczęliśmy dzięki współpracy z Dz. Śródmieście m.st. Warszawy jesienią 2023 roku. Spotkania gromadzą regularnie szerokie grono zainteresowanych młodych czytelników. W ubiegłym roku zorganizowaliśmy 25 spotkań z autorami i ilustratorami książek dla dzieci i młodzieży. Partnerem całego cyklu jest Magazyn Świerszczyk Dla Dzieci. Już teraz możemy zdradzić, że cykl Czytanie Rządzi w Domu literatury będzie kontynuowany w 2025 roku.
W kwietniu w ramach programu Książka na Receptę odbyło się kolejne szkolenie dla środowiska medycznego połączone z praktycznymi warsztatami. W 2024 roku inicjatywę wsparła też Polpharma, a idea programu została przedstawiona podczas organizowanych przez nią konferencji. Pomysł zdobywał coraz większe zainteresowanie praktyków oraz zaangażowanie ambasadorów. Jesienią wraz z Instytutem Książki, w ramach programu Mała Książka Wielki Człowiek, stworzyliśmy program szkoleniowy dla pielęgniarek i położnych, pn. „Siła głośnego czytania. Wpływ wczesnej interwencji czytelniczej na zdrowie i rozwój dzieci”, w którym wzięło udział ponad 1000 osób. Zespół Federation of European Publishers umożliwił nam wydrukowanie 60 tysięcy dwujęzycznych książek: obecnie przekazujemy je przychodniom, które rozdają je dzieciom. Otrzymają je także uczestnicy najbliższego szkolenia, które już w kwietniu odbędzie się w Bibliotece Narodowej.
Program Ratownicy Czytelnictwa zrzesza już tysiące liderów – bibliotekarzy, nauczycieli, ekspertów, którzy wspierają siebie nawzajem, uczniów i rodziców. W ubiegłym roku przyznaliśmy kilkaset certyfikatów dla uczestników, którzy działali w wielu obszarach upowszechniania czytania. Obecnie trwa już 4 edycja programu, pod hasłem: Radość Płynie z Czytania, a jej partnerem jest marka Lajkonik, która mocno włącza się w upowszechnianie czytania. Aktualnie prowadzi cykl postów polecających książki, pod hasłem: Lektury idealne do schrupania.
Jesienią 2024 roku razem z HarperKids Polska, HarperCollins Polska oraz wydawnictwem Nowa Era zorganizowaliśmy konkurs #CzytamSobiezRadością dla klas pierwszych, w którym wzięły udział setki szkół, tysiące książek trafiły do klasowych biblioteczek, odbyło się wiele czytelniczych aktywności, angażujących dzieci w całej Polsce.
Ogólnopolska kampania #TataTeżCzyta2024 skierowana do ojców osiągnęła aż 100 MILIONÓW wyświetleń. Był to ogromnym sukcesem, możliwy dzięki współpracy, wielkiemu zaangażowaniu i działaniom czytelniczym z wielu stron. Razem z Wydawnictwem Tatarak po raz drugi zachęcaliśmy Panów do czytania. Cieszyliśmy się także z zaangażowania setek szkół, przedszkoli, bibliotek i innych instytucji, do których docierały nasze materiały i wszystkich, którzy działali pod hasłem #TataTeżCzyta! Logo kampanii pojawiło się także na stoisku oraz spotkaniu podczas Targów Książki w Krakowie. Przed nami edycja 2025!
W minionym roku Fundacja Powszechnego Czytania otrzymała nominację do Astrid Lindgren Memorial Award #ALMA2025! Dla Fundacji to wielki zaszczyt znaleźć się wśród nominowanych z całego świata, najlepszych promotorów czytania i ogromna radość z tego, że działania na rzecz idei powszechności czytania, walki z wykluczeniem czytelniczym i włączania wszystkich do kultury książki zostały docenione.
W 2024 roku Fundacja Powszechnego Czytania została pierwszą polską organizacją nagrodzoną Nagrodą Biblioteki Kongresu USA: The Library of Congress Literacy Award 2024. Nagroda jest wyrazem uznania dla osiągnięć organizacji na polu promocji czytelnictwa, rozwoju innowacyjnych metod i praktyk w tej dziedzinie. W szczególności docenione zostały działania FPC w obszarze zwiększania czytelnictwa wśród wspólnot uchodźczych, rodzin o niższym statusie ekonomicznym i o niższych kompetencjach czytelniczych i dostarczania tym wspólnotom działań i materiałów odpowiednich dla ich potrzeb.
Jesienią nasz kraj nawiedziły tragiczne w skutkach powodzie. Dlatego podjęliśmy działania na rzecz poszkodowanych placówek oraz odbudowy ich zbiorów, w ramach akcji #KsiążkaChroni. W ciągu ostatnim miesięcy pozyskaliśmy już 3000 książek dla dzieci i dorosłych, które przekazaliśmy do kilkudziesięciu placówek. To pomaga odbudowywać poczucie stabilności i powrót do normalności.
W 2024 roku Fundacja Powszechnego Czytania zorganizowała drugą międzynarodową konferencję wiążącą temat czytelnictwa i demokracji. Tym razem pod hasłem: #LiteracyForDemocracyAndBusiness odbyła się seria spotkań poświęconych wymianie myśli na temat znaczenia czytania dla biznesu, gospodarki, rozwoju firm, państw i obywateli.
W ramach konferencji odbyły się dwa panele podczas Europejskiego Forum Nowych Idei #EFNI, na które FPC została zaproszona dzięki otwartości Konfederacja Lewiatan. Wzięli w nich udział naukowcy, przedstawiciele biznesu, przywódcy zagranicznych organizacji pozarządowych, reprezentacja Komisji Europejskiej. Temat wykorzystywania czytelnictwa do budowania sukcesu firmy poruszono także szerzej w poszerzonej rozmowie podczas spotkania zorganizowanego przez FPC w sopockim Goyki 3 Art Inkubator. Wydarzenie odbyło się dzięki wsparciu SAiW oraz Narodowe Centrum Kultury.
#PodajPomocnąKsiążkę to hasło, które w wyjątkowym czasie końca roku połączyło wiele osób w pomaganiu potrzebującym. W ramach świątecznej kampanii udało się zrobić dużo dobrego i zwrócić uwagę na potrzebę zwiększania dostępu do książek oraz ich terapeutyczną rolę. Jeszcze przed Świętami przygotowaliśmy 450 książek, które trafiły do OSP w Kłodzku i stały się częścią paczek prezentowych w Akcji Podaruj Gwiazdkę. Następne 500 egzemplarzy przekażemy jeszcze w tym miesiącu do kolejnych Ośrodków Pomocy Społecznej.
W 2024 roku Bibliotekarze i Samorządowczynie z Zabrza podpisali razem z nami bezprecedensową Deklarację Zabrzańską – zobowiązanie do pracy na rzecz czytelnictwa we wszystkich wydziałach miasta.
Zespół Warszawskiego Obserwatorium Kultury, we współpracy z Wydziałem Kultury, zaproponował Fundacji Powszechnego Czytania przeprowadzenie głębokich, trzyetapowych szkoleń dla pracowników kultury Warszawy.
W grudniu 2024 Profesjonalny zespół Meissner&Partners oraz Pałacu Rzeczypospolitej pomógł nam zorganizować drugą aukcję charytatywną „Sztuka przeciw wykluczeniu”. Z tej okazji blisko 20 artystów ofiarowało nam swoje prace, a hojni licytujący wylicytowali dzieła za blisko 140 tysięcy złotych.
Uczestniczki i uczestnicy warsztatów #CzytającaPolska stworzyli pierwszą publikację ekspercką naszej Koalicji: tak powstała „Czytająca szkoła. Refleksje na temat funkcjonowania książki w szkole”.
Liderki Wojewódzkich Bibliotek w Olsztynie i Poznaniu nawiązały pierwsze partnerstwa regionalne FPC. To ważne partnerstwa, które jest wynikiem kilkuletnich starań na rzecz wypracowywania strategii upowszechniania czytania. Pokazuje, że wielkie instytucje chcą przekładać je na lokalne i regionalne działania.
Marcin Kuchciński, Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego stał się pierwszym włodarzem, który we współpracy z FPC zainwestował w holistyczną strategię podniesienia poziomu czytelnictwa w swoim województwie.
W 2024 drukarnia Abedik rozpoczęła akcję „Książkogrosze dla czytelnictwa”, w której zaprosiła wydawców do przekazywania jednego grosza na rzecz FPC, z każdego drukowanego egzemplarza, do którego firma sama dokładała kolejny grosz. W inicjatywie wzięło udział 20 wydawnictw, które tym samym wsparły działania na rzecz czytelnictwa.
W pomoc Fundacji włączyło się także wydawnictwo Dwukropek, przekazują 1% dochodów ze sprzedaży dwóch tytułów z serii ToSięCzyta. W ten sposób działania FPC wsparła także firma Nad Wyraz, która stworzyła kolekcję gadżetów #TataTeżCzyta.
Fundacja Powszechnego Czytania dziękuje wszystkim za wspaniały rok intensywnej pracy, który nie byłby możliwy bez wspierających. 2025 będzie rokiem kolejnych wyzwań i nieustającej pracy dla przyszłości naszego kraju i jego obywateli.