nasze projekty
#TataTeżCzyta
Dzieci, którym rodzice regularnie czytają, już w wieku 3 lat rozumieją dwa razy więcej słów niż ich rówieśnicy! Czytanie wpływa na rozwój, stymuluje życiowe sukcesy. Pozwala zrozumieć siebie i innych; zdystansować się wobec trudów dorastania. Daje wiedzę, która idzie w parze ze sprawczością. Pobierz e-booka Supermoc książek #TataTeżCzyta.
Dowiedz się co? jak? dlaczego?
Warto czytać z dzieckiem
Ambasadorzy #TataTeżCzyta
Katarzyna Zielińska
mama, aktorka
Czytanie jest bardzo ważną częścią mojego zawodu, niejako żyję tekstami. Ale widzę też jak bardzo one budują nasze kompetencje nawiązywania relacji, rozumienia ludzi. W dzisiejszym zabieganym świecie taki moment zatrzymania, z dzieckiem, na wspólnym czytaniu i rozmowie, powinien być dla każdego taty ważnym rytuałem. Popieram totalnie.
Jan Dąbrowski
tata, youtuber, influencer
Czytam swoim dzieciom, bo lubię spędzać z nimi czas i patrzeć jak działa wtedy ich wyobraźnia. Każdy rodzic powinien mieć taki nawyk - miłego wspólnego momentu wyciszenia, bliskości, który wcale nie wymaga od nas szczególnego wysiłku. Chodzi o bycie razem i zaangażowanie, które dzieci też odwzajemniają! Naprawdę warto - dla rozwoju dzieci, ale też umacniania naszych relacji. To obowiązek, ale też przyjemność.
Joanna Flis
mama, psycholożka, autorka podcastu "Madame Monday - po dorosłemu"
Wspólne czytanie z dzieckiem przez ojca czy dziadka i towarzyszącą temu rozmowa wokół opowieści, jest nie do przecenienia. Buduje więź, tworzy przestrzeń do dzielenia się emocjami i marzeniami, dostarcza wspólnych przeżyć. To również pole do rozpoczynania wielu ważnych rozmów na temat otaczającego dzieci świata. Trudno wyrazić jak fundamentalne może to mieć znaczenie dla całej przyszłości tej relacji.
Piotr Stramowski
tata, aktor
Jako ojciec wiem jak ważne jest spędzanie wartościowego czasu z dzieckiem. Jako aktor zaś wiem jaką siłę ma tekst i słowa. Wspólne czytanie to nie tylko historia i wiedza z książek. To też rozmowa, emocje, budowanie wrażliwości i silnej więzi z dzieckiem. Dla ojców to niezwykła szansa na udział w rozwoju dzieci.
Anna Czartoryska-Niemczycka
mama, aktorka, piosenkarka
Czytam swoim dzieciom, bo lubię spędzać z nimi czas i patrzeć jak działa wtedy ich wyobraźnia. Każdy rodzic powinien mieć taki nawyk - miłego wspólnego momentu wyciszenia, bliskości, który wcale nie wymaga od nas szczególnego wysiłku. Chodzi o bycie razem i zaangażowanie, które dzieci też odwzajemniają! Naprawdę warto - dla rozwoju dzieci, ale też umacniania naszych relacji. To obowiązek, ale też przyjemność.
Mateusz Banasiuk
tata, aktor
Praca z tekstem i czytanie to część mojej pracy jako aktora, ale to także coś, co robię dla przyjemności. Staram się być czytelniczym wzorem dla mojego syna, bo czytanie rozwija, otwiera na świat i ludzi, uwrażliwia, uczy empatii. To bardzo ważne w wychowaniu dzieci, w którym ojcowie powinni aktywnie uczestniczyć!
Maciej Pertkiewicz
tata, architekt, członek ekipy "Nasz nowy dom"
Czytanie jest bardzo ważne, bo rozwija wyobraźnię najmłodszych, dla której dzisiaj ogromnym zagrożeniem jest elektronika! Rola ojców jest tutaj bardzo istotna. Trzeba znajdować czas na czytanie dzieciakom i pokazywać im też świat inny niż ten, który znają z komputerów, tabletów i smartfonów. Zachęcam do tego ojców - ja staram się to robić codziennie, wystarczy chwila, a dzieciaki będą Wam bardzo wdzięczne!
Łukasz Jurkowski
komentator i dziennikarz sportowy, zawodnik taekwondo i MMA
Moja córka ma 13 lat i na szczęście sama lubi czytać. Myślę, że ogromną wartością czytania małym dzieciom jest między innymi to, że one później same chętniej czytają. Zamiast usypiania dzieci bajką na telefonie lepiej poświęcić chwilę na przeczytanie tej bajki. Po pierwsze spędzamy z dzieckiem czas, jeżeli z tego zrezygnujemy to później nigdy tego czasu nie nadrobimy, a po drugie „zarażamy” dzieci czytaniem książek i to procentuje w przyszłości.
Michał Pol
tata, dziennikarz i komentator sportowy
Wiem jak ważne jest czytanie książek dzieciom. Mi czytały babcie - to był bezcenny audiobook na żywo, wysłuchałem w ten sposób Trylogii i Mitów Greckich - fascynacja zwłaszcza tą lekturą wpłynęła mocno na moje dorosłe życie. Dzięki temu ja sam czytałem swoim dzieciom, z wielką przyjemnością - dla mnie i dla nich! Zachęcam wszystkich do czytania i z pełnym przekonaniem wspieram czytelnictwo! #TataTeżCzyta
Tomasz Majewski
tata, lekkoatleta, działacz sportowy
Sam jestem czytelnikiem i czytam też książki swoim synom - już od 11 lat. Wiem, jakie to ważne i fajne. Dlatego zachęcanie do tego innych jest dla mnie zupełnie naturalne i oczywiste. Z przyjemnością wspieram kampanię #TataTeżCzyta i zapraszam wszystkich do czytania - sobie i dzieciom!
Tomasz Smokowski
tata, dziennikarz i komentator sportowy
Czytałem swoim synom i na ich przykładzie widzę, że wspólna lektura z dziećmi wyrabia ich późniejsze czytelnicze nawyki. Dzięki temu jako nastolatkowie, a potem już dorośli, dużo chętniej sięgają po książki. Warto promować czytelnictwo, zachęcać innych do czytania i polecać wartościowe książki. Ja robię to z przyjemnością!
Adam Kotleszka
dziennikarz i komentator sportowy
Magda Kordaszewska
mama, terapeutka, twórczyni internetowa "Zabawkowicz"
Wspólne czytanie daje bliskość, otula dziecko miękkim głosem rodzica, a jednocześnie jest okazją, aby wiele się dowiedzieć. To bezcenny czas rozmowy na każdy temat. Mój syn egzekwuje codzienny rytuał czytania, dla niego to okazja do zadawania - nierzadko trudnych - pytań. To ważne i przyjemne - polecam wszystkim rodzicom!
Artur Kurasiński
przedsiębiorca, twórca, inwestor, obserwator i krytyk zjawisk związanych z technologią
Obserwując i tłumacząc od lat wpływ technologii na nasze życie, doceniam w nim rolę książek i czytania. Sam też jestem autorem i uważam, że oprócz tego, że sami powinniśmy być czytelnikami, to powinniśmy także wychowywać przyszłych czytelników. Liderzy, wiodący przedsiębiorcy, najbardziej pożądani pracownicy - muszą czytać! Czytam i myślę - taki mówił Warren Buffet. Zachęcam do tego jako ekspert, ale także jako tata dwóch córek.
Kamil Nowak
autor bloga BlogOjciec (blogojciec.pl), mąż, ojciec trojga dzieci i pedagog
Sam fakt zdobycia przez nasze dziecko umiejętności czytania, nie oznacza jeszcze, że będzie ono z tej umiejętności korzystało. Jeśli chcemy, aby nasze dzieci dostrzegły prawdziwą wartość ukrytą w książkach, to sami musimy im ją pokazać.
Marcin Perfuński
dziennikarz radiowy, redaktor, autor bloga supertata.tv
To nieważne, że np. macie nastolatki w domu, które książkę wzięły ostatnio do ręki wtedy, gdy trzeba było coś podłożyć pod krzywą nogę od stołu, na którym stoi komputer. Okazuje się, że nawet im warto czytać, bo to procentuje w rodzinnych relacjach. Info potwierdzone naukowo!
Robert Halik
redaktor naczelny miesięcznika Bliżej Przedszkola
Czytałem (mam już nastoletnio-dorosłe dzieci) książki swoim dzieciom tuż przed zaśnięciem. Uwielbiałem ten rytuał - jestem przekonany, że dzieci też. Bliskość, czułość, przytulenie… Chwila rozmowy, pytań, czasem całkiem nieoczekiwanych, czasem trudnych. I wiecie co? Chciałbym wrócić do tych chwil, chciałbym, żeby było ich więcej, dłużej… To bezcenne chwile!
Krystian Karcz
tata, autor profilu "Uczę filozofować"
Wspólne czytanie, refleksja, stawianie pytań, dociekanie z dziećmi to idealny sposób na budowanie dobrych relacji z rodzicem oraz stwarzanie dobrych warunków do rozwoju emocjonalnego, intelektualnego i poznawczego. Każdy kochający rodzic życzy tego swojemu dziecku. Ja czytam swoim dzieciom codziennie. Chciałbym, aby dzieci dzięki wspólnemu czytaniu zbudowały głębokie relacje z rodzicami.
dr Kamil Janowicz
psycholog, pracownik naukowy, autor bloga Father_ing
Na wakacjach często całą rodziną po prostu leżeliśmy sobie na tarasie albo hamaku i każdy czytał swoje książki. A podczas wycieczek objazdowych każde z nas zabierało po kilka sztuk, żeby mieć co czytać w autobusie. Dziś często przy okazji spotkań Tata mi mówi „Czytałem ostatnio taką dobrą książkę… Polecam Ci bardzo!”. Na Majówkę pożyczyłem od niego na przykład „Grę w Kości” od Elżbiety Cherezińskiej i miałem z tej lektury dużą przyjemność. Książki (bardzo różne) towarzyszyły mi i towarzyszą od wielu lat. Ogrom mojej pracy naukowej i zawodowej to czytanie. Z Synkiem też czytam bardzo dużo. Uwielbia to i często sam mi przynosi książki, mówiąc „Tata, czyta!”
Wiesław Nowobilski
szef ekipy remontowej programu "Nasz nowy dom"
Kiedy byłem mały, książki nie były tak kolorowe jak teraz i nie tak łatwo było je kupić, ale pamiętam intrygujący zapach księgarni i nowych książek. U nas w domu czytała nam głównie mama, bardzo lubiłem te wspólne chwile i myślę, że to wspaniały sposób na nawiązanie relacji z dzieckiem, też przez ojców czy dziadków. Sam z przyjemnością czytam wnukom kiedy tylko czas mi na to pozwala. Lubię to i serdecznie polecam wszystkim!
Łukasz Dominiak
Tata-instagramer "Who’s Your Daddy"
Bardzo się cieszę, że biorę udział w akcji #TataTeżCzyta, bo książka to ważna sprawa. Sam pochodzę z małej miejscowości, więc książki to było dla mnie okno na świat. Książka jest też opowieścią, czuję po każdej przeczytanej, że coś nowego wniosła do mojego życia i to jest super. Myślę, że czytanie dzieciom to też sposób na budowanie autorytetu w tym dobrym znaczeniu: Tata czyta, tata wie, tata jest osobą, którą widziałem, że czyta jak dorastałem. Poza tym, że czytanie rozbudza wyobraźnię, to daje przyczynek do wielu dyskusji z dziećmi i budowania bliskości.
Materiały do pobrania
Wspieraj akcję #TataTeżCzyta udostępniając ją na swoich social mediach. Sprawdź dostępne do udostępniania materiały.
kup teraz
Kolekcja #TataTeżCzyta
Koszulka Baśniowa kraina czy skarpetki Supermoc książek to idealny prezent, który czytający tata będzie nosił z dumą. Zapraszamy do zapoznania się z kolekcją ubrań i gadżetów, które nadwyraz.com przygotowało z okazji startu kampanii #TataTeżCzyta2024
Użyj kodu FPC20
#TataTeżCzyta w Bibliotece
Dziś w Polsce chłopcy i mężczyźni czytają dużo mniej niż dziewczynki i kobiety. Na pewno jedną z przyczyn jest brak męskiego wzorca czytelnika – warto to zmienić!
- Umieść plakat w swojej placówce
- Rozdawaj broszury Supermoc książek #TataTeżCzyta
- Wykorzystaj scenariusze zajęć dedykowanych na Dzień Ojca, zorganizuj spotkanie dla dzieci
Materiały można bezpłatnie pobierać z naszej strony.