nasze projekty

Książki
bez granic

Seria „Mosty” to zaproszenie do czytania. Została zaprojektowana z myślą o czytelnikach, dla których słowo drukowane, często stanowi barierę, dla których czytanie jest swoistym wyzwaniem.

Dorosłe osoby z neuroróżnorodnością np. w spektrum autyzmu, z dysleksją czy osoby słabiej widzące, są często wykluczone z kultury książki z powodu braku odpowiednio zaprojektowanych książek.

Seria „Mosty”, przygotowana w duchu projektowania uniwersalnego, pomaga w przełamywaniu barier, zaprasza do świat literatury, prezentuje różne gatunki literackie i różne formaty, od książki obrazkowej, przez komiks po powieść i zbiór poezji.

Anna Kamińska

Anna Kamińska

autorka bestsellerowych i wielokrotnie nagrodzonych biografii, takich jak: „Wanda. Opowieść o sile życia i śmierci”, „Simona. Opowieść o niezwyczajnym życiu Simony Kossak” czy „Kotański. Bóg Ojciec. Konfrontacja.” Jest też autorką książki „Białowieża szeptem. Historie z Puszczy Białowieskiej” i zbioru opowiadań „Odnalezieni. Prawdziwe historie adoptowanych.”

Spinterka. Biografia Ireny Szewińskiej

Spinterka. Biografia Ireny Szewińskiej

Biografia legendy polskiego sportu. „Sprinterka” to opowieść o Irenie Szewińskiej, lekkoatletce, wielokrotnej medalistce, światowej sławy sprinterce. Ta książka to niezwykle inspirująca historia sportsmenki oraz opowieść o pasji i determinacji.

Mroczne tajemnice Osiedla Chryzantem

Mroczne tajemnice Osiedla Chryzantem

Kryminał osadzony w polskich realiach. Akcja rozpoczyna się na Osiedlu Chryzantem, z pozoru spokojnym blokowisku, jakich wiele. Do czasu, gdy okazje się, że zwykli sąsiedzie często skrywają swoje mroczne sekrety. Wciągający kryminał Joanny Jagiełło myli tropy i wciąga czytelników w kolejne tajemnice.

Joanna Jagiełło

Joanna Jagiełło

autorka książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych (między innymi: Kawa z kardamonem, Jak ziarnka piasku, Zielone martensy), a także wierszy i opowiadań. Ukończyła Wydział Anglistyki na Uniwersytecie Warszawskim.

Jarosław Kaczmarek

Jarosław Kaczmarek

opowiadacz, pisarz, polonista, animator kultury. Współtwórca i założyciel Stowarzyszenia „Grupa Studnia O” zajmującego się profesjonalnie sztuką opowiadania , storytellingiem w różnorodnych formach. Autor wielu książek dla dorosłych, młodzieży i dzieci.

Pan Tadeusz. Obrazy z Soplicowa

Pan Tadeusz. Obrazy z Soplicowa

Klasyki polskiej literatury w niezwykłej interpretacji. „Pan Tadeusz. Obrazy z Soplicowa” to malownicza wersja epopei narodowej, z którą zetkną się każdy uczeń w polskiej szkole. Autorska interpretacja Jarosława Kaczmarka wiernie opowiada nam o losach bohaterów znanych z powieści Mickiewicza, ich konfliktach i miłościach.

Rodzinne sekrety

Rodzinne sekrety

Powieść obyczajowa autorstwa doskonałej Justyny Bednarek ma potencjał na prawdziwą sagę rodzinną. Uporządkowany świat Uli nagle legł w gruzach z powodu zdrady jej narzeczonego. Młoda kobieta jedzie do swojej ukochanej babci Luli, kobiety o wyjątkowej przenikliwości i intuicji. Babcia opowiada załamanej wnuczce niesamowite historie rodzinne. Autorka zaprasza do niezwykle wciągającego świata nieszczęśliwych, silnych, namiętnych i intrygujących kobiet.

Justyna Bednarek

Justyna Bednarek

z wykształcenia romanistka, pisarka dla dzieci, autorka ponad 80 książek, w tym Niesamowitych przygód dziesięciu skarpetek, Maryjek i Babcochy. Laureatka wielu nagród literackich.

Katarzyna Majgier

Katarzyna Majgier

absolwentka psychologii UJ i autorka ponad 20 książek dla dzieci i dorosłych. Laureatka Nagrody im. K. Makuszyńskiego oraz I Nagrody i 3 wyróżnień w konkursie im. Astrid Lindgren.

Duma i uprzedzenie. Nie wierzcie plotkom

Duma i uprzedzenie. Nie wierzcie plotkom

Światowa klasyka opowiedziana na nowo. Katarzyna Majgier w znakomity sposób opowiedziała historię, której akcja rozgrywa się na angielskiej prowincji na początku XIX wieku. Na kartach książki poznajemy między innymi Elizabeth Bennet, błyskotliwą młodą kobietę, która zmaga się z presją społeczną. Bohaterka stawia czoła własnej dumie i uprzedzeniom wobec tajemniczego mężczyzny – pana Darcy’ego. Lektura mimo upływu czasu nie traci na aktualności, a autorka świetnie przybliżyła ten pełen humoru i celnych obserwacji tekst współczesnym czytelnikom.

Przystanek miłość

Przystanek miłość

Powieść obyczajowa, napisana w stylu komedii romantycznej. Opowiada historie dwojga młodych ludzi, którzy podróżując tym samym autobusem, w zupełnie przypadkowy i nieoczekiwany sposób łączą swoje losy. Każde z nich zmaga się z rzeczywistością i swoimi problemami i jak wielu ludzi szuka szczęścia i wsparcia od drugiego człowiek.

Barbara Kwinta

Barbara Kwinta

z wykształcenia lingwistka, autorka powieści obyczajowych, książek dla dzieci i poradników.Mama, żona i opiekunka psa - Kawy. Kolekcjonuje notesy i wspomnienia. Uwielbia zapach papieru.

Aleksandra Cieślak

Aleksandra Cieślak

autorka tekstów, ilustratorka, projektantka. Tworzy m. in. autorskie książki obrazkowe. Od 2008 roku prowadzi warsztaty twórcze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Fascynuje ją praca z poszerzonymi stanami świadomości oraz ekspresja.

Podwieczorek 17:05

Podwieczorek 17:05

to poruszająca opowieść obrazkowa, w której przeplatają się dwie historie: przerwany podwieczorek w mieszczańskim domu na przedmieściach i dramatyczna podróż wojownika ninja, który uwięziony w ciemności walczy o powrót do swojej ukochanej Hikari. Ilustracje tworzą pełną emocji narrację o miłości, oddaniu i uwadze potrzebnej w każdej relacji z drugim człowiekiem. Pozornie odległe światy przenikają się odkrywając przed odbiorcą nowe znaczenia. Kolażowy słownik obrazkowy zaprasza do poszukiwania słów i tworzy dodatkowy kontekst opowieści, w którym czytający sami mogą stać się narratorami rozbudowując historię o własne skojarzenia i wspomnienia.

Niusiek. Wojenne losy dzieci maharadży

Niusiek. Wojenne losy dzieci maharadży

Komiks, który opowiada prawdziwą historię Franciszka Herzoga oraz dzieje kilkuset polskich dzieci, które w czasie II wojny światowej przeżył wywózkę na Syberię, głód, strach i tułaczkę, a często też śmierć najbliższych. Jedynie dzięki hojności indyjskiego maharadży dzieci przeżyły wojnę i odzyskały dzieciństwo. Ta historia to dowód, że pomimo różnic kulturowych, wielkiej polityki i szaleństwa wojny były miejsca gdzie zwyciężyło człowieczeństwo i szacunek do drugiego człowieka.

Monika Kowaleczko-Szumowska / Urmas Viik

Monika Kowaleczko-Szumowska / Urmas Viik

Monika Kowaleczko-Szumowska – pisarka, tłumaczka, scenarzystka, producentka filmowa. Autorka m.in. serii „Gupikowo” i książek historycznych jak „Galop 44”, czy „Fajna Ferajna. Ukończyła studia archeologiczna oraz filologię angielską, zajmuje się edukacją historyczną dzieci i młodzieży. Urmas Viik ukończył Estońską Akademię Sztuk Pięknych w 1991 roku. Jest estońskim artystą grafikiem, ilustratorem, twórcą instalacji i profesorem Estońskiej Akademii Sztuk Pięknych. Prace Urmasa zdobyły liczne krajowe i międzynarodowe nagrody i były pokazywane na wystawach w ponad 30 krajach. Urmas zaprojektował ponad 40 książek.

Celem projektu Książki bez granic (Books without Borders) jest wspieranie osób dorosłych, które doświadczają trudności w czytaniu książek spowodowane niepełnosprawnością, neuroróżnorodnością, podeszłym wiekiem lub sytuacją zdrowotną, a także osób czytających w drugim, obcym dla siebie języku (w szczególności migrantów i migrantek).

Opracowujemy książki dostosowanie w swojej formie i treści do możliwie szerokiego grona odbiorców (zgodnie z ideą uniwersalnego projektowania) i przygotowujemy bibliotekarki i bibliotekarzy do pracy z nimi. Projekt realizujemy w partnerstwie: Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego (Polska, lider), Fundacja Powszechnego Czytania (Polska), Stadt Köln (Niemcy), Leser søker bok (Norwegia), Trøndelag fylkebibliotek (Norwegia), Українська бібліотечна асоціація (Ukraina) – partner stowarzyszony.

#Książkibezgranic

książki bez granic
logo-of-all-Partners-BwBUE-2-1024x85