nasze projekty

#Czytanie
Rządzi

Unia Metropolii Polskich, czyli 12 największych polskich miast i Fundacja Powszechnego Czytania pokazują, dlaczego czytanie ma moc polepszania świata.

Prezydenci dwunastu polskich metropolii występują w roli ambasadorów czytania – zapraszają do półprywatnej rozmowy, dzielą się swoimi upodobaniami literackimi, pokazują, że #CzytanieRządzi!

Kampania ma formułę otwartą. Zapraszamy wszystkich do włączania się.

#CZYTANIERZĄDZI

Czytanie ma moc polepszania świata

Dlaczego #CzytanieRządzi?

Wspólnoty ludzi czytających tworzą silniejsze gospodarki i społeczeństwa obywatelskie, aktywnie kreują swoją przyszłość. Badania OECD udowodniły, że czytanie niweluje różnice statusowe, że jeśli dziecko chętnie czyta, to ten fakt będzie miał większy wpływ na jego sukces niż to z jakiego środowiska pochodzi. Udowodniono też, że wspólne czytanie z rodzicem pomaga w rozwoju społeczno-emocjonalnym dzieci, a czytanie literatury pięknej zwiększa naszą empatię. Dlatego czytanie jest dziś nazywane najistotniejszym pojedynczym czynnikiem wspierającym zrównoważony rozwój. Dlatego #CzytanieRządzi.

#CZYTANIERZĄDZI

#CzytanieRządzi o Poranku

Jesienią 2023 r. wraz z Dzielnicą Śródmieście m. st. Warszawy FPC organizuje cykl spotkań czytelniczych dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym.
To kolejne działania pod hasłem #CzytanieRządzi, które pokazuje konsekwentne zaangażowanie samorządu warszawskiego w istotną kwestię, jaką jawi się podnoszenie poziomu czytelnictwa.

Inicjatywa wpisuje się w pro-czytelnicze zaangażowanie Warszawy, pokazuje też metodyczność i celowość działań. Podejmowanie ich w stolicy ma szansę stać się wzorem i inspiracją dla innych samorządów.

Wspólne działania z lokalnymi władzami mają przyczyniać się do upowszechniania czytania, wskazywania na wartości płynące z codziennego czytania dzieciom, w kontakcie z ich rodzicami i opiekunami.

Onet radio wiem

Zobacz dlaczego #CzytanieRządzi!

Prezes Fundacji Powszechnego Czytania, Maria Deskur i prezydent Szczecina Piotr Krzystek rozmawiali o tym dlaczego #CzytanieRządzi. Zapraszamy do obejrzenia!

Wspólne, osobiste zaangażowanie prezydentów największych polskich miast na rzecz upowszechnienia czytania, to wyraz troski o rozwój mieszkańców – bo czytanie to narzędzie rozwoju każdego z nas. Dowiedz się, kto zagina rogi w książkach, kto czyta w wannie, komu znajomi książek nie oddają, a kto zawdzięcza książkom morską przygodę.

Tadeusz Truskolaski

Tadeusz Truskolaski

prezydent Białegostoku, Prezes Zarządu Unii Metropolii Polskich

W świetle wydarzeń ostatnich miesięcy doszliśmy do wniosku, że dziś jak nigdy musimy oprócz koniecznych działań doraźnych wprowadzać mocne długofalowe działania budujące fundamenty społeczeństwa otwartego, demokratycznego i kompetentnego – a badania pokazują, że ludzie czytający tworzą właśnie takie społeczeństwa. Dlatego z tym większym zaangażowaniem jako grono dwunastu prezydentów namawiamy jednym wspólnym głosem do czytania. Nie dla pięknoduchostwa, lecz dla demokracji, nauki i rozwoju społecznego naszych obywateli, miast i kraju. Bo #CzytanieRządzi!

Rafał Bruski

Rafał Bruski

prezydent Bydgoszczy

Czytanie to narzędzie. Trzeba najpierw nauczyć się czytać, by potem uczyć się, czytając. Dlatego jest to narzędzie niezbędne. Bez czytania edukacja jest niemożliwa. Więcej: bez płynnego doskonałego czytania ze zrozumieniem edukacja jest niemożliwa. Dla mnie osobiście czytanie było i jest sprawą fundamentalną. Dało mi pierwszy zawód, uczy mnie wytrwałości, pokazuje wzorce jak radzić sobie w sytuacjach trudnych, książki są tematem moich rozmów i porozumienia z dziećmi. Dlatego Bydgoszcz z entuzjazmem i zaangażowaniem włącza się w kampanię #CzytanieRządzi!

Aleksandra Dulkiewicz

Aleksandra Dulkiewicz

prezydent Gdańska

Nasi obywatele mają „prawo do czytania”; to oznacza, że my jako włodarze mamy obowiązek sprawić, by każdy obywatel został nauczony i zachęcony do czytania – by potrafił nas oceniać i aktywnie uczestniczyć w społeczeństwie obywatelskim, by miał kompetencje do wchodzenia w dialog, byśmy wszyscy potrafili się wzajemnie słuchać i rozumieć, to arcyważne – dziś jak nigdy za naszej pamięci.

Marcin Krupa

Marcin Krupa

prezydent Katowic

Czytanie to spojrzenie na świat z perspektywy innego człowieka – jego emocji i wartości. Jest to ważne dla mnie, jako prezydenta miasta, ale także dla każdego z nas – rodzica, brata, siostry, kolegi czy sąsiada. Dzięki czytaniu budujemy umiejętność pracy w grupie, bo lepiej rozumiemy innych ludzi. W Katowicach promujemy się hasłem „dla odmiany". Odmieniajmy swoje życie przez czytanie, bo #CzytanieRządzi!

Jacek Majchrowski

Jacek Majchrowski

prezydent Krakowa, Miasta Literatury UNESCO

Czytanie daje nam niezliczone kompetencje. Warto podkreślać, szczególnie w czasach kiedy tyle badań wskazuje na obniżone poziomy koncentracji dzieci i młodzieży, że czytanie jest czynnością stabilizującą. Badania wskazują na olbrzymi pozytywny wpływ czytania na umiejętność koncentracji, skupienia myśli, rozumienia bardziej skomplikowanych tekstów. To wszystko niezmiernie ważne kompetencje dla każdego i każdej z nas; jestem przekonany, czytanie bardzo pomaga nam po prostu lepiej wykonywać naszą pracę. Dlatego Kraków, szczególnie jako Miasto Literatury UNESCO z pełnym przekonaniem angażuje się w kampanię #CzytanieRządzi

Krzysztof Żuk

Krzysztof Żuk

prezydent Lublina

Jako wykładowca akademicki od wielu lat obserwujący studentów wiem, że czytanie buduje ciekawość, zachęca umysł do poszukiwania informacji, odkrywania prawdy historycznej. Czytanie ćwiczy nasze kompetencje logicznego myślenia, jest fundamentem nauk zarówno humanistycznych, jak i techniczno-matematycznych. Głęboko wierzę, że wzrost czytelnictwa przełoży się na osobisty sukces każdego człowieka, ale także na wyższy poziom naszej nauki. Dlatego Lublin chętnie dołącza do kampanii #CzytanieRządzi.

Hanna Zdanowska

Hanna Zdanowska

prezydent Łodzi

Chcemy, by obywatele naszych miast rozwijali się, by budowali swoje kompetencje, byli samodzielni, myślący, krytyczni. Podkreślajmy: badania wykazały, że czytanie jest fundamentem rozwoju nauk technicznych i innowacji. Zachęcamy obywateli do czytania dla ich własnego rozwoju, ale też ze względu na rozwój gospodarczy. Czytanie rozwija innowacyjność, a bez innowacyjności nie ma rozwoju.

Jacek Jaśkowiak

Jacek Jaśkowiak

prezydent Poznania

Duże wrażenie robią badania PISA OECD, które pokazały, że czytanie dla przyjemności ma większy wpływ na nasz sukces edukacyjny i życiowy niż to z jakiego środowiska się wywodzimy – czytając wyrównujemy własne szanse. W kontekście współczesnej debaty o roli elit w dawnej Polsce wydaje się postawą jedynie słuszną, chciałoby się wręcz rzec – imperatywem moralnym, intensywne namawianie wszystkich obywateli do czytania. Bo to jest przecież udowodniony i darmowy sposób na wyrównywanie szans i niwelowanie ryzyka wykluczenia każdego i każdej z nas! Poznań dostrzega mocne uzasadnienie merytoryczne kampanii i włącza się intensywnie w #CzytanieRządzi!

Konrad Fijołek

Konrad Fijołek

prezydent Rzeszowa

Czytanie od małego jest niesłychanie ważne dla potencjału naszego mózgu. Warto głośno o tym mówić : badania pokazały, że czytanie i rozmowa namnażają połączenia synaptyczne w naszym mózgu, czyli realnie rozwijają potencjał mózgu człowieka! To fundamentalne, dlatego Rzeszów włącza się w akcję #CzytanieRządzi.

Piotr Krzystek

Piotr Krzystek

prezydent Szczecina

Czytanie jest ważne z bardzo wielu względów. Mówiąc o tym powinniśmy zwracać uwagę na elementy, o których tak często się nie wspomina – np. na fakt, że czytanie literatury pięknej podnosi naszą empatię. Inteligencja emocjonalna, gotowość podjęcia próby zrozumienia drugiego człowieka, kompetencje rozumienia jego emocji – to przecież w czasach wojny, konfliktów, sprawa niewypowiedzianie ważna. Szczecinianie jako obywatele miast na granicy kultur doceniają ten walor być może jak nikt inny. Czytajmy – jeśli nie dla wiedzy – to po to by się lepiej wzajemnie rozumieć! Szczecin z pełnym przekonaniem włącza się w kampanię #CzytanieRządzi. ze względu na rozwój gospodarczy. Czytanie rozwija innowacyjność, a bez innowacyjności nie ma rozwoju.

Rafał Trzaskowski

Rafał Trzaskowski

prezydent Warszawy

Czytanie nie jest elitarne - wyrównuje szanse dzieci na sukces, niweluje różnice kompetencyjne między ludźmi; nie jest zabawą humanistów czy artystów, jest demokratycznym, bezpłatnie dostępnym i prostym sposobem na zwiększanie potencjału każdego z nas, nie tylko na rynku pracy. Wszyscy mamy bezpłatny dostęp do książek dzięki gęstej sieci bibliotek publicznych – chciałbym, wszystkich (nie tylko) warszawiaków gorąco zachęcić do czytania!

Jacek Sutryk

Jacek Sutryk

prezydent Wrocławia Miasta Literatury UNESCO

Czytanie to jedna z najważniejszych części krwiobiegu Wrocławia Miasta Literatury UNESCO. Powody, dla których powinniśmy wszyscy czytać są bardzo liczne; często wspomina się rozwój mózgu, analizy krytycznej, lepsze szanse edukacyjne. To oczywiście wszystko bardzo ważne. Warto jednak przy okazji tak potężnej akcji sięgnąć głębiej. Czytanie fundamentalnie umożliwia nam lepsze i zdrowsze życie. Już 6 minut czytania obniża poziom naszego stresu o 60%: rytm naszego serca się uspokaja, poziom stresu maleje. Działa lepiej niż niejedno lekarstwo! Czytanie z dzieckiem buduje całą jego emocjonalno-społeczno-profesjonalną przyszłość. Nie ma nic co by tak nam w życiu pomagało! Dlatego Wrocław z absolutnym przekonaniem włącza się w kampanię #CzytanieRządzi