O NAS

Misja
Fundacji

Misja Fundacji

Fundacja Powszechnego Czytania jest organizacją non-profit, od 2018 roku działa na rzecz upowszechnienia czytania jako sposobu na niwelowanie wykluczenia – bo nieczytanie to problem społeczny.

Dziś Polacy czytają mało

Polaków sięga po minimum jedną książkę rocznie
%

(Jeszcze kilkanaście lat temu wskaźnik czytających nie spadał poniżej 50%)

Polaków czyta więcej niż 7 książek rocznie
%

Chcemy to zmienić. Chcemy, aby poziom ten rósł z każdym rokiem.

Marzymy, aby każde polskie dziecko mogło realizować swój pełen potencjał i miało równe szanse edukacyjne, a regularny kontakt z książką ma na to ogromny wpływ!

Czytanie to droga do zwiększenia szans życiowych młodych Polaków. Regularny kontakt z książką pozytywnie wpływa na rozwój językowy, emocjonalny i społeczny dzieci. Ułatwia osiągnięcie gotowości szkolnej, redukuje skłonności do agresji, umożliwia harmonijny rozwój osobowości. Wspierając czytelnictwo budujemy fundamenty życiowego sukcesu poszczególnych dzieci, a także wspieramy powstawanie świadomego obywatelskiego społeczeństwa.

Historia

Fundacja Powszechnego Czytania powstała dzięki woli współpracy konkurentów – wydawców. Zrzesza wiele firm, a jej działania wspierane są przez Darczyńców.

Początkiem działalności Fundacji był uruchomiony w 2019 roku program Książka na receptę. Recepta na sukces. Do współpracy zaproszony został pierwszy pediatra na świecie, który  w ponad 30 lat temu zaczął przepisywać czytanie jak witaminy, jako element profilaktyki zdrowia, praktykowany w gabinetach lekarskich. W 2020 roku, w dniu zamknięcia szkół, Fundacja stworzyła kampanię #TerazCzasNaCzytanie namawiając rodziców do odrywania dzieci od ekranów. W 2021 roku opublikowała pierwszy polski poradnik upowszechniania czytania Supermoc książek oraz Supermoc książek w przedszkolu, przeznaczony dla ekspertów. Od dnia wybuchu wojny w Ukrainie prowadzi akcję #KsiążkaChroni, której celem jest dostarczenie książek dzieciom uchodźcom i pomoc wydawcom ukraińskim, w czerwcu b.r. we współpracy z Unią Metropolii Polskich wystartowała z kampanią #CzytanieRządzi, w grudniu b.r. prowadzi świąteczną kampanię fundraisingową #UwolnijSupermocDobra. Jednym z szerzej znanych projektów Fundacji jest, realizowana od 2023 roku, ogólnopolska kampania #TataTeżCzyta, skierowana do mężczyzn, promująca czytanie sobie i dzieciom. W 2023 roku Fundacja Powszechnego Czytania została członkiem sieci EURead, zrzeszającej kilkadziesiąt europejskich organizacji działających na rzecz czytelnictwa.

Fundacja zaprasza do współpracy wszystkich ludzi zainteresowanych tematem podniesienia poziomu czytelnictwa w Polsce.

Informacje

Fundacja Powszechnego Czytania w 2019 roku otrzymała Nagrodę Zwyrtały za promocję czytelnictwa na Międzynarodowym Festiwalu Literatury Dziecięcej Rabka. Rok później zajęła trzecie miejsce w plebiscycie Książka Roku 2020 w kategorii „wydarzenie”, w którym też główną nagrodę w tej samej kategorii przyznano jej w 2022 roku. Wtedy też FPC została nominowana za upowszechnianie czytelnictwa w konkursie Polskiej Sekcji IBBY oraz w plebiscycie Lokomotywa. Nagrodę główną w XXI edycji konkursu „Świat Przyjazny Dziecku” zdobyła w tym samym roku książka-cegiełka „Świat jest piękny. Książka przeciw wojnie”, wydana przez FPC, przy współpracy kilkudziesięciu autorów i ilustratorów. W 2023 roku Fundacja uzyskała pozytywną opinię po weryfikacji due dilligence przeprowadzoną przed platformę crowdfundingową Global Giving.

Darczyńcy

Dzięki pomocy Darczyńców, Fundacja może realizować swoją misję. Dziękujemy wydawnictwom, które nas wspierają: