Fundacja Powszechnego Czytania objęła patronat nad zorganizowanym przez zaprzyjaźnioną z nami Fundację Metropolia Dzieci projektem „Książka (nie) tylko od święta”. Po pierwszym bookstartowym projekcie Metropolii Dzieci „Z książką na start”, przyszła pora na wsparcie szkół polonijnych.

Po zakończeniu „Z książką na start” wróciły do nas książki projektowe, postanowiłyśmy zatem, przekazać je dalej. Pomysł współpracy ze szkołami polonijnymi kiełkował w naszych głowach już od dawna (w 2018 roku we współpracy z Konsulatem RP w Manchesterze stworzyłyśmy podręczną biblioteczkę dla dzieci). Kiedy zaczęły spływać zapytania z zagranicy dotyczące współpracy – wszystko było już jasne! – mówi Agnieszka Błażewicz, prezes Fundacji Metropolia Dzieci.

Do projektu „Książka (nie) tylko od święta” zgłosiło się 50 szkół polonijnych: z Wielkiej Brytanii, Włoch, Ukrainy, Turcji, Kazachstanu, Hiszpanii, Niemiec, Litwy, Holandii i Norwegii. Są to szkoły sobotnie i często wynajmują sale lekcyjne od lokalnych instytucji, zatem często brakuje im miejsca na zaplecze biblioteczne. Szczęśliwie wiele z nich takie miejsce ma, a my mamy przyjemność uzupełnić zasoby małych biblioteczek.
Wśród przekazanych tytułów są m.in. „O dzieciach, które kochają książki”, „Rikuś” czy „Różowa walizka” wydawnictwa Adamada, a także seria „Franklin” (wyd. Debit), czy „Tutlandia” (wyd. Media Rodzina).


Oprócz książek do biblioteczki przygotowaliśmy książki dla wszystkich uczniów w wieku 3-9 lat – w prezencie. W sumie do 50 szkół trafią książki dla ponad 4000 uczniów, a do każdej biblioteczki przekazaliśmy po 25 egzemplarzy różnych tytułów dla najmłodszych.

Wiemy, jak ważny jest kontakt z językiem ojczystym, a także zdajemy sobie sprawę z ograniczonej dostępności literatury w języku polskim za granicą. Dlatego przygotowaliśmy wspomniane książki, a także infografikę „10 kroków do czytania w języku ojczystym”. Wysyłki już się rozpoczęły, koordynatorzy już nie mogą się doczekać, a my trzymamy kciuki za pierwsze relacje z zajęć z naszymi książkami. 

Partnerem projektu „Książka (nie) tylko od święta” jest Fundacja PZU, a patronatem objęły go: Instytut Książki, Konsulat Generalny RP w Manchesterze oraz Fundacja Powszechnego Czytania.

fb-share-icon