13 listopada 2024 r. w Zabrzu odbędzie się Konferencja „Za zdrowie… Czytaj!”, dla przedstawicieli władz lokalnych, poruszająca istotę czytelnictwa i jego wpływu na rozwój społeczeństwa . Swoje prelekcja wygłoszą profesorowie i specjaliści: Jagoda Cieszyńska-Rożek, Katarzyna Konopka, Marek Kaczmarzyk, Wanda Matras-Mastalerz, Robert Piaskowski.

Szczegółowy program:
10.15-10.30 Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa – co się udało? Robert Piaskowski – Dyrektor Narodowego Centrum Kultury
10.30-11.00 Jak używać książek do rozwoju jednostki, społeczności i regionu? Maria Deskur – Prezeska Fundacji Powszechnego Czytania
11.00-11.30 Neurobiologia empatii – dlaczego warto czytać? prof. Marek Kaczmarzyk – neurodydaktyk
11.30-12.00 Książki na receptę z receptą na życie. Literatura narzędziem wsparcia zdrowia pacjentów dr Wanda Matras-Mastalerz – Prezes Zarządu Polskiego Towarzystwa Biblioterapeutycznego we Wrocławiu
12.00-12.30 Jak zmienia się mózg, gdy dziecko uczy się czytać? prof. dr hab. Jagoda Cieszyńska-Rożek – psycholog i logopeda

Prelegenci:

Jagoda Cieszyńska-Rożek
Prof. dr hab., psycholog i logopeda, pracuje w Katedrze Logopedii i Zaburzeń Rozwoju na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie oraz jest dyrektorką merytoryczną Centrum Metody Krakowskiej. Jej zainteresowania naukowe obejmują autyzm, dysleksję, dwu- i wielojęzyczność oraz rozwój systemu językowego dzieci z zaburzeniami komunikacji. Jest twórczynią Symultaniczno-Sekwencyjnej Nauki Czytania, wykorzystywanej w przedszkolach, szkołach i poradniach w Polsce oraz w Międzynarodowej Szkole CSI w Lyonie.

Katarzyna Konopka
Wydawca, marketingowiec, ekspertka upowszechniania czytania, absolwentka dziennikarstwa, wydawca, marketingowiec. Pracowała w działach marketingu wydawnictw Znak i Egmont. Przez kilka lat wspierała Polonię pracując w Konsulacie Generalnym w Nowym Jorku. Jako wydawca odpowiadała za książki dziecięce w wydawnictwie Słowne. Członkini Zarządu i kierownik projektów Fundacji Powszechnego Czytania.

Marek Kaczmarzyk
Profesor Uniwersytetu Śląskiego, biolog, neurodydaktyk i memetyk, nauczyciel, wykładowca, autor artykułów i książek z zakresu biologicznych i memetycznych kontekstów kształcenia. Specjalista w zakresie ewolucyjnego, neurobiologicznego oraz memetycznego podłoża procesów uczenia się, nauczania i wychowania.

Wanda Matras-Mastalerz
Doktor nauk humanistycznych, prezes Zarządu Polskiego Towarzystwa Biblioterapeutycznego we Wrocławiu, kierownik Zespołu ds. Badań nad Książką w ramach Ośrodka Badań nad Mediami UP w Krakowie, kierownik kursów z zakresu biblioterapii i bajkoterapii. Autorka publikacji z zakresu terapeutycznej funkcji książki, biblioterapii, pracy z uczniem o specjalnych potrzebach edukacyjnych, technik pracy umysłowej oraz edukacji medialnej i czytelniczej.

Robert Piaskowski
Dyrektor Narodowego Centrum Kultury, polonista, socjolog, menedżer i wykładowca akademicki, zaangażowany w rozwój kultury w Krakowie. Jako pełnomocnik prezydenta ds. kultury oraz dyrektor ds. rozwoju w Wydziale Kultury, koordynował Festiwal Muzyki Filmowej, Misteria Paschalia, Opera Rara i inne. Nadzorował politykę literacką miasta, współtworzył program Kraków Miasto Literatury UNESCO oraz strategię Kraków Culture.

Konferencja jest realizowane w ramach projektu „Na zdrowie… Czytaj!” dofinansowanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

fb-share-icon