our projects

Books
without Borders

Seria „Mosty” to zaproszenie do czytania. Została zaprojektowana z myślą o czytelnikach, dla których słowo drukowane, często stanowi barierę, dla których czytanie jest swoistym wyzwaniem.

Dorosłe osoby z neuroróżnorodnością np. w spektrum autyzmu, z dysleksją czy osoby słabiej widzące, są często wykluczone z kultury książki z powodu braku odpowiednio zaprojektowanych książek.

Seria „Mosty”, przygotowana w duchu projektowania uniwersalnego, pomaga w przełamywaniu barier, zaprasza do świat literatury, prezentuje różne gatunki literackie i różne formaty, od książki obrazkowej, przez komiks po powieść i zbiór poezji.

Anna Kamińska

Anna Kamińska

autorka bestsellerowych i wielokrotnie nagrodzonych biografii, takich jak: „Wanda. Opowieść o sile życia i śmierci”, „Simona. Opowieść o niezwyczajnym życiu Simony Kossak” czy „Kotański. Bóg Ojciec. Konfrontacja.” Jest też autorką książki „Białowieża szeptem. Historie z Puszczy Białowieskiej” i zbioru opowiadań „Odnalezieni. Prawdziwe historie adoptowanych.”

Spinterka. Biografia Ireny Szewińskiej

Spinterka. Biografia Ireny Szewińskiej

Biografia legendy polskiego sportu. „Sprinterka” to opowieść o Irenie Szewińskiej, lekkoatletce, wielokrotnej medalistce, światowej sławy sprinterce. Ta książka to niezwykle inspirująca historia sportsmenki oraz opowieść o pasji i determinacji.

Mroczne tajemnice Osiedla Chryzantem

Mroczne tajemnice Osiedla Chryzantem

Kryminał osadzony w polskich realiach. Akcja rozpoczyna się na Osiedlu Chryzantem, z pozoru spokojnym blokowisku, jakich wiele. Do czasu, gdy okazje się, że zwykli sąsiedzie często skrywają swoje mroczne sekrety. Wciągający kryminał Joanny Jagiełło myli tropy i wciąga czytelników w kolejne tajemnice.

Joanna Jagiełło

Joanna Jagiełło

autorka książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych (między innymi: Kawa z kardamonem, Jak ziarnka piasku, Zielone martensy), a także wierszy i opowiadań. Ukończyła Wydział Anglistyki na Uniwersytecie Warszawskim.

Jarosław Kaczmarek

Jarosław Kaczmarek

opowiadacz, pisarz, polonista, animator kultury. Współtwórca i założyciel Stowarzyszenia „Grupa Studnia O” zajmującego się profesjonalnie sztuką opowiadania , storytellingiem w różnorodnych formach. Autor wielu książek dla dorosłych, młodzieży i dzieci.

Pan Tadeusz. Obrazy z Soplicowa

Pan Tadeusz. Obrazy z Soplicowa

Klasyki polskiej literatury w niezwykłej interpretacji. „Pan Tadeusz. Obrazy z Soplicowa” to malownicza wersja epopei narodowej, z którą zetkną się każdy uczeń w polskiej szkole. Autorska interpretacja Jarosława Kaczmarka wiernie opowiada nam o losach bohaterów znanych z powieści Mickiewicza, ich konfliktach i miłościach.

Rodzinne sekrety

Rodzinne sekrety

Powieść obyczajowa autorstwa doskonałej Justyny Bednarek ma potencjał na prawdziwą sagę rodzinną. Uporządkowany świat Uli nagle legł w gruzach z powodu zdrady jej narzeczonego. Młoda kobieta jedzie do swojej ukochanej babci Luli, kobiety o wyjątkowej przenikliwości i intuicji. Babcia opowiada załamanej wnuczce niesamowite historie rodzinne. Autorka zaprasza do niezwykle wciągającego świata nieszczęśliwych, silnych, namiętnych i intrygujących kobiet.

Justyna Bednarek

Justyna Bednarek

z wykształcenia romanistka, pisarka dla dzieci, autorka ponad 80 książek, w tym Niesamowitych przygód dziesięciu skarpetek, Maryjek i Babcochy. Laureatka wielu nagród literackich.

Katarzyna Majgier

Katarzyna Majgier

absolwentka psychologii UJ i autorka ponad 20 książek dla dzieci i dorosłych. Laureatka Nagrody im. K. Makuszyńskiego oraz I Nagrody i 3 wyróżnień w konkursie im. Astrid Lindgren.

Duma i uprzedzenie. Nie wierzcie plotkom

Duma i uprzedzenie. Nie wierzcie plotkom

Światowa klasyka opowiedziana na nowo. Katarzyna Majgier w znakomity sposób opowiedziała historię, której akcja rozgrywa się na angielskiej prowincji na początku XIX wieku. Na kartach książki poznajemy między innymi Elizabeth Bennet, błyskotliwą młodą kobietę, która zmaga się z presją społeczną. Bohaterka stawia czoła własnej dumie i uprzedzeniom wobec tajemniczego mężczyzny – pana Darcy’ego. Lektura mimo upływu czasu nie traci na aktualności, a autorka świetnie przybliżyła ten pełen humoru i celnych obserwacji tekst współczesnym czytelnikom.

Przystanek miłość

Przystanek miłość

Powieść obyczajowa, napisana w stylu komedii romantycznej. Opowiada historie dwojga młodych ludzi, którzy podróżując tym samym autobusem, w zupełnie przypadkowy i nieoczekiwany sposób łączą swoje losy. Każde z nich zmaga się z rzeczywistością i swoimi problemami i jak wielu ludzi szuka szczęścia i wsparcia od drugiego człowiek.

Barbara Kwinta

Barbara Kwinta

z wykształcenia lingwistka, autorka powieści obyczajowych, książek dla dzieci i poradników.Mama, żona i opiekunka psa - Kawy. Kolekcjonuje notesy i wspomnienia. Uwielbia zapach papieru.

Aleksandra Cieślak

Aleksandra Cieślak

autorka tekstów, ilustratorka, projektantka. Tworzy m. in. autorskie książki obrazkowe. Od 2008 roku prowadzi warsztaty twórcze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Fascynuje ją praca z poszerzonymi stanami świadomości oraz ekspresja.

Podwieczorek 17:05

Podwieczorek 17:05

to poruszająca opowieść obrazkowa, w której przeplatają się dwie historie: przerwany podwieczorek w mieszczańskim domu na przedmieściach i dramatyczna podróż wojownika ninja, który uwięziony w ciemności walczy o powrót do swojej ukochanej Hikari. Ilustracje tworzą pełną emocji narrację o miłości, oddaniu i uwadze potrzebnej w każdej relacji z drugim człowiekiem. Pozornie odległe światy przenikają się odkrywając przed odbiorcą nowe znaczenia. Kolażowy słownik obrazkowy zaprasza do poszukiwania słów i tworzy dodatkowy kontekst opowieści, w którym czytający sami mogą stać się narratorami rozbudowując historię o własne skojarzenia i wspomnienia.

Niusiek. Wojenne losy dzieci maharadży

Niusiek. Wojenne losy dzieci maharadży

Komiks, który opowiada prawdziwą historię Franciszka Herzoga oraz dzieje kilkuset polskich dzieci, które w czasie II wojny światowej przeżył wywózkę na Syberię, głód, strach i tułaczkę, a często też śmierć najbliższych. Jedynie dzięki hojności indyjskiego maharadży dzieci przeżyły wojnę i odzyskały dzieciństwo. Ta historia to dowód, że pomimo różnic kulturowych, wielkiej polityki i szaleństwa wojny były miejsca gdzie zwyciężyło człowieczeństwo i szacunek do drugiego człowieka.

Monika Kowaleczko-Szumowska / Urmas Viik

Monika Kowaleczko-Szumowska / Urmas Viik

Monika Kowaleczko-Szumowska – pisarka, tłumaczka, scenarzystka, producentka filmowa. Autorka m.in. serii „Gupikowo” i książek historycznych jak „Galop 44”, czy „Fajna Ferajna. Ukończyła studia archeologiczna oraz filologię angielską, zajmuje się edukacją historyczną dzieci i młodzieży. Urmas Viik ukończył Estońską Akademię Sztuk Pięknych w 1991 roku. Jest estońskim artystą grafikiem, ilustratorem, twórcą instalacji i profesorem Estońskiej Akademii Sztuk Pięknych. Prace Urmasa zdobyły liczne krajowe i międzynarodowe nagrody i były pokazywane na wystawach w ponad 30 krajach. Urmas zaprojektował ponad 40 książek.

The aim of the Books without Borders project is to support adults who experience difficulties in reading books due to disability, neurodiversity, old age or health conditions, as well as people reading in a second language that is foreign to them (in particular migrants).

We develop books adapted in their form and content to the widest possible audience (in accordance with the idea of universal design) and prepare librarians to work with them. We implement the project in partnership: Information Society Development Foundation (Poland, leader), Universal Reading Foundation (Poland), Stadt Köln (Germany), Leser søker bok (Norway), Trøndelag fylkebibliotek (Norway), Ukrainian Library Association (Ukraine) – associate partner.

#Bookswithoutborders

książki bez granic
logo-of-all-Partners-BwBUE-2-1024x85