19. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Opowiadania

W tym roku w dniach 20-24 listopada odbędzie się dziewiętnaste święto sztuki ustnego opowiadania w Warszawie, w Mazowieckim Instytucie Kultury. Wezmą w nich udział najwybitniejsi artyści światowej sceny storytellingu. Fundacja Powszechnego Czytania została patronem wydarzenia.

MFSO to obecnie najbardziej znaczące wydarzenie w dziedzinie sztuki opowiadania nie tylko w Polsce, ale i całej Europie Środkowej. Trzynaście dotychczasowych sezonów festiwalowych zgromadziło ok. 45 000 widzów, podczas nich zaprezentowano widowiska narracyjne z bardzo różnych tradycji, wszystkie o bardzo wysokim poziomie artystycznym i oryginalnej formie scenicznej. Organizatorem Festiwalu jest grupa artystów żywego słowa, edukatorzy i badacze tradycji oralnych – Stowarzyszenie „Grupa Studnia O.” To najdłużej działające w Polsce stowarzyszenie zajmujące się praktykowaniem i upowszechnianiem sztuki opowiadania.

Tegoroczna edycja festiwalu „Żywioły wyobraźni” będzie skupiona – używając formuły Olgi Tokarczuk – na „imaginacji, która to jest największym darem człowieka”. To chyba najsilniejszy żywioł, do którego odwołują się opowiadacze i opowiadaczki wszystkich czasów. Ten, kto opowiada, uruchamia wyobraźnię swoją i słuchaczy, za pomocą słów i gestów buduje obrazy, które wyświetlają się przed naszymi oczami.

Kolejny raz na Festiwalu wystąpi mistrz sztuki opowiadania – Jihad Darwiche z Libanu, na stałe związany z Francją. Tym razem towarzyszyć mu będzie młodsza córka Najoua Darwiche.
Gościem będzie także Nadine Walsh z Montrealu – opowiadaczka i performerka, a także walijscy opowiadacze – Daniela Mordena z niepokojącą, pełną makabrycznego humoru „Opowieścią złodzieja” z celtyckiej tradycji oraz Phila Okwedy’ego, który czerpie ze swojego podwójnego dziedzictwa przodków, z nigeryjskiej i walijskiej tradycji ustnej.
Wśród polskich opowiadaczy i opowiadaczek pojawią się m.in. Anna Woźniak, która wprowadzi w świat surrealistycznej wyobraźni Erny Rosenstein, Mirella Gliwińska. BabaBaya z kazachskim eposem lirycznym Kozy Korpesz i Bajan Sulu, Witold Vargas z Wariacjami Kolbergowskimi, a także Jerzy Szufa z autorskimi bajkami filozoficznymi. Noc Opowieści będzie w tym roku jak prawdziwy zbiorowy sen na jawie, do którego ukołyszą, ale też rozbudzą „Kołysanki z przeszłości” w wykonaniu artystek z SENJAWAZABAWA. Wydarzeniu towarzyszyć będzie wystawa światów wyobrażonych Barbary Wilińskiej.

Podczas Festiwalu odbędą się także dwa wydarzenia związane z Fundacją Powszechnego Czytania.

22 listopada Pan Tadeusz. Obrazy z Soplicowa / 14+
Fragmenty poematu Mickiewicza przeniesione w wymiary ustnej opowieści, performatywnego czytania i muzycznej improwizacji. Punktem wyjścia do pracy nad spektaklem była książka Jarosława Kaczmarka Pan Tadeusz. Obrazy z Soplicowa, wydana we współpracy z FPC w ramach projektu „Książka bez granic”.

23 listopada Czytanie ETR: Pan Tadeusz. Żywioły opowieści
Spotkanie wokół wspomnianej książki Pan Tadeusz. Obrazy Soplicowa, w której dwunastu polskich pisarzy przygotowało autorskie adaptacje znanych dzieł literackich o formie i treści dostosowanej dla osób, które doświadczają trudności w czytaniu i rozumieniu książek (spowodowane niepełnosprawnością, neuroróżnorodnością, podeszłym wiekiem lub sytuacją zdrowotną), a także z myślą o migrantach i migrantkach czytających w drugim, obcym dla siebie języku.

Szczegółowy program oraz bilety dostępne są na stronie www.festiwalopowiadania.pl. 

Organizatorzy: Stowarzyszenie „Grupa Studnia O”, Mazowiecki Instytut Kultury
Autorka identyfikacji wizualnej festiwalu: Wiola Pierzgalska

Festiwal dofinansowano ze środków m.st. Warszawy, ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.