Czytanie nie jest elitarne - wyrównuje szanse dzieci na sukces, niweluje różnice kompetencyjne między ludźmi; nie jest zabawą humanistów czy artystów, jest demokratycznym, bezpłatnie dostępnym i prostym sposobem na zwiększanie potencjału każdego z nas, nie tylko na rynku pracy. Wszyscy mamy bezpłatny dostęp do książek dzięki gęstej sieci bibliotek publicznych – chciałbym, wszystkich (nie tylko) warszawiaków gorąco zachęcić do czytania Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.
pobierz materiałyWarszawa od wielu lat wspiera inicjatywy związane z czytelnictwem i promujące książki. Doceniamy autorki i autorów wyróżniając prozę, poezję, książki dla dzieci, poświęcone tematyce warszawskiej, reportaże i książki historyczne. Współorganizujemy i dofinansowujemy literackie festiwale, plenery i spotkania autorskie. Bardzo zależy nam też na popularyzacji bibliotek i niezależnych księgarń, czyli miejsc, gdzie warszawianki i warszawiacy chętnie sięgają po literaturę.
Wydarzenia organizowane i wspierane przez m.st. Warszawę: Nagroda Literacka m.st. Warszawy, Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego, akcja „Wiersze w mieście”, międzynarodowy festiwal literacki Big Book Festival, Plener Literacki w Ogrodzie Saskim, Warszawskie Targi Książki, konkurs na „Ulubioną Księgarnię Warszawy”.
Wiosną w Warszawie gościły „Wiersze w mieście” – akcja, która zachęcała do czytania poezji. W przestrzeni miejskiej oraz wirtualnej prezentowana była poezja autorów z 19 krajów. Akcji przyświecało w tym roku hasło „początek”.
W stolicy działa około stu lokalnych księgarń. Miejsca te organizują spotkania autorskie, kiermasze i wystawy, jednak bardzo ucierpiały w wyniku pandemii, dlatego miasto stara się je wspierać. Na przykład przez plebiscyt Ulubiona Księgarnia Warszawy, który w tym roku odbędzie się po raz trzeci.
Warto odwiedzić też warszawskie biblioteki publiczne – miejsca najbliższe czytelnikom, bo zlokalizowane w dzielnicach, w których mieszkają. Oprócz wypożyczania książek, audiobooków czy czasopism, można tam także wziąć udział w ciekawych wydarzeniach np. spotkaniach autorskich, warsztatach i pokazach filmów. Informacje na ten temat są zamieszczane na stronie bibliotekiwarszawy.pl, na stronach bibliotek i na ich profilach w mediach społecznościowych.
W tym roku już po raz 15. zostanie wręczona Nagroda Literacka m.st. Warszawy. Po raz pierwszy uhonorowani zostaną twórcy w nowej kategorii – komiks i powieść graficzna. Tradycyjnie wyróżnienia zostaną przyznane także w kategoriach: proza, poezja, literatura dziecięca, książka o tematyce warszawskiej (dawniej edycja warszawska) oraz dla Warszawskiego Twórcy.
W maju rozstrzygnięto konkurs na najlepszy reportaż, a jego autor otrzymał Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego. Wyróżnienie to zostało przyznane już po raz 13.
Warszawa funduje także Nagrodę Historyczną im. Kazimierza Moczarskiego, przyznawaną za książki poświęcone najnowszej historii Polski. W ubiegłym roku laureatem został Grzegorz Piątek, nagrodzony za książkę „Najlepsze miasto świata. Warszawa w odbudowie 1944-1949”.
Jesienią 2023 r. wraz z Dzielnicą Śródmieście m. st. Warszawy FPC organizuje cykl spotkań czytelniczych dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym.
To kolejne działania pod hasłem #CzytanieRządzi, które pokazuje konsekwentne zaangażowanie samorządu warszawskiego w istotną kwestię, jaką jawi się podnoszenie poziomu czytelnictwa.
Inicjatywa wpisuje się w pro-czytelnicze zaangażowanie Warszawy, pokazuje też metodyczność i celowość działań. Podejmowanie ich w stolicy ma szansę stać się wzorem i inspiracją dla innych samorządów.
Wspólne działania z lokalnymi władzami mają przyczyniać się do upowszechniania czytania, wskazywania na wartości płynące z codziennego czytania dzieciom, w kontakcie z ich rodzicami i opiekunami.
Czytaj więcej