Czytanie Rządzi w Katowicach

Czytanie to spojrzenie na świat z perspektywy innego człowieka – jego emocji i wartości. Jest to ważne dla mnie, jako prezydenta miasta, ale także dla każdego z nas – rodzica, brata, siostry, kolegi czy sąsiada. Dzięki czytaniu budujemy umiejętność pracy w grupie, bo lepiej rozumiemy innych ludzi. W Katowicach promujemy się hasłem „dla odmiany". Odmieniajmy swoje życie przez czytanie, bo #CzytanieRządzi! Marcin Krupa, prezydent Katowic.

pobierz materiały

Działalność proczytelnicza Katowic realizowana przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Katowicach

Miasto Katowice realizuje zadania służące promocji czytelnictwa daleko wykraczające poza wypożyczanie i udostępnianie zbiorów. Motto Miejskiej Biblioteki Publicznej w Katowicach brzmi Czytaj dla odmiany, i to właśnie pod tym hasłem odbywają się wszystkie organizowane w naszym mieście spotkania autorskie, warsztaty literackie i inne propozycje popularyzujące literaturę – zarówno dla dzieci i młodzieży, jak i dorosłych.

W 2021 r. w 2 192 wydarzeniach stacjonarnych wzięło udział 22 814 osób, w 8 842 wirtualnych działaniach proczytelniczych wzięło udział 1 204 966 osób.

Narodowe Czytanie – katowicka edycja ogólnopolskiej akcji promującej polską literaturę, odbywająca się w pierwszą sobotę września w Ogrodzie S(ł)ów przy Filii nr 14 na Osiedlu Tysiąclecia. Udział w uroczystym wydarzeniu biorą przedstawiciele władz miasta oraz mieszkańcy i czytelnicy. Odbywa się czytanie fragmentów lektury przewodniej, kiermasz książek antykwarycznych, warsztaty literackie dla dzieci, działa Czytelnia pod Sówką – Biblioteczna Poradnia Książkowa.
Głośno o książkach! – miejski happening organizowany z okazji Światowego Dnia Książki
i Praw Autorskich (23 kwietnia). Uczestnicy happeningu wybierają książkę z oferty przygotowanej przez bibliotekarzy, czytają jej fragment do mikrofonu i otrzymują ją w prezencie.
Katowicka Srebrna Książka dla Seniora – bezpłatna usługa dowozu książek do domu, kierowana do katowiczan w wieku powyżej 65 r.ż. oraz osób niepełnosprawnych, których stan zdrowia nie pozwala na osobistą wizytę w bibliotece.
Ferie z Książką, Lato z Książką – akcje promujące czytelnictwo i kulturę, kierowane do dzieci w wieku szkolnym, spędzających ferie i wakacje w mieście. Każda akcja odbywa się pod innym hasłem przewodnim, a wybrane filie MBP w Katowicach organizują m.in. spotkania autorskie i warsztaty literacko-artystyczne.
Czytanie na dywanie – cotygodniowe głośne czytanie bajek przez bibliotekarzy, z aktywnym udziałem rodziców lub dziadków. Spotkania kierowane do dzieci w wieku przedszkolnym odbywają się w wybranych filiach MBP w Katowicach.
3B. Bajtel – Bajka – Biblioteka – cykliczne spotkania dla rodziców i dzieci w wieku do lat trzech. W trakcie spotkań w Filii MBP w Katowicach nr 32 w Ligocie czytane i pokazywane są dzieciom książki, odpowiednie dla ich grupy wiekowej.
Dni Kultury Żydowskiej – organizowany co roku festiwal promujący historię, kulturę i sztukę żydowską, kierowany do dzieci, młodzieży i dorosłych. Gośćmi DKŻ są pisarze, dziennikarze, badacze historii oraz znawcy kultury żydowskiej. W ramach wydarzenia odbywają się spotkania autorskie, warsztaty literacko-artystyczne oraz zwiedzanie cmentarza żydowskiego z przewodnikiem.
Festiwal Góry-Literatura-Biblioteka – organizowany co roku festiwal, którego prelegentami są osoby związane tak z górami, jak i literaturą: pisarze, dziennikarze, utytułowani alpiniści
i himalaiści, podróżnicy, instruktorzy wspinaczki, przewodnicy górscy. W ramach festiwalu odbywają się spotkania oraz warsztaty, dla dzieci i dorosłych.
Miasto Katowice zaprasza na spotkania autorskie, prelekcje, warsztaty literacko-artystyczne, wystawy, spotkania Dyskusyjnych Klubów Książki oraz Bibliotecznego Klubu Seniora, warsztaty pod szyldem Laboratorium SZTUKI, spotkania w ramach cyklów Wielokulturowy Śląsk, Nie-zwykli, Czytelnicy-podróżnicy, Zdrowie w Bibliotece.

Share