#CzytanieRządzi

Unia Metropolii Polskich, czyli 12 największych polskich miast i Fundacja Powszechnego Czytania pokazują, dlaczego czytanie ma moc polepszania świata.

Prezydenci dwunastu polskich metropolii występują w roli ambasadorów czytania – zapraszają do półprywatnej rozmowy, dzielą się swoimi upodobaniami literackimi, pokazują, że #CzytanieRządzi!

Kampania ma formułę otwartą. Zapraszamy wszystkich do włączania się.

Wspólne, osobiste zaangażowanie prezydentów największych polskich miast na rzecz upowszechnienia czytania, to wyraz troski o rozwój mieszkańców – bo czytanie to narzędzie rozwoju każdego z nas. A z filmów dowiesz się, kto zagina rogi w książkach, kto czyta w wannie, komu znajomi książek nie oddają, a kto zawdzięcza książkom morską przygodę. Sprawdź!

Kliknij i zobacz jak #CzytanieRządzi

#CzytanieRządzi o Poranku

Jesienią 2023 r. wraz z Dzielnicą Śródmieście m. st. Warszawy FPC organizuje cykl spotkań czytelniczych dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym.
To kolejne działania pod hasłem #CzytanieRządzi, które pokazuje konsekwentne zaangażowanie samorządu warszawskiego w istotną kwestię, jaką jawi się podnoszenie poziomu czytelnictwa.

Inicjatywa wpisuje się w pro-czytelnicze zaangażowanie Warszawy, pokazuje też metodyczność i celowość działań. Podejmowanie ich w stolicy ma szansę stać się wzorem i inspiracją dla innych samorządów.

Wspólne działania z lokalnymi władzami mają przyczyniać się do upowszechniania czytania, wskazywania na wartości płynące z codziennego czytania dzieciom, w kontakcie z ich rodzicami i opiekunami.

Czytaj więcej

Dlaczego #CzytanieRządzi?

Wspólnoty ludzi czytających tworzą silniejsze gospodarki i społeczeństwa obywatelskie, aktywnie kreują swoją przyszłość. Badania OECD udowodniły, że czytanie niweluje różnice statusowe, że jeśli dziecko chętnie czyta, to ten fakt będzie miał większy wpływ na jego sukces niż to z jakiego środowiska pochodzi. Udowodniono też, że wspólne czytanie z rodzicem pomaga w rozwoju społeczno-emocjonalnym dzieci, a czytanie literatury pięknej zwiększa naszą empatię. Dlatego czytanie jest dziś nazywane najistotniejszym pojedynczym czynnikiem wspierającym zrównoważony rozwój. Dlatego #CzytanieRządzi.

Pobierz materiały i promuj czytanie!
Onet Rano WIEM

Prezes Fundacji Powszechnego Czytania, Maria Deskur i prezydent Szczecina Piotr Krzystek rozmawiali o tym dlaczego #CzytanieRządzi. Zapraszamy do obejrzenia!

Zobacz
Share

Subscribe to our newsletter