KONKURSY i NAGRODY

Przyznane nagrody mogą być cenną wskazówką, czy warto kupić lub wypożyczyć książkę.

Mała książka - wielki człowiek

Kampania społeczna Instytutu Książki. Poprzez działania promocyjne w telewizji, radiu, internecie oraz przestrzeni miejskiej zachęcamy rodziców, dziadków i opiekunów do tzw. czytania generacyjnego i przypominamy o roli książki w życiu dziecka.

CZYTAJ

Kampania Cała Polska Czyta Dzieciom

Prowadzona od 15 lat w Polsce kampania promująca czytanie dzieciom. Hasło Czytaj dziecku 20 minut dziennie. Codziennie! znają dziś i dorośli, i dzieci. Fundacja ABCXXI Cała Polska Czyta Dzieciom podjęła także wiele innych projektów, o których warto wiedzieć.

CZYTAJ

Wielka Zbiórka Książek

Akcja prowadzona przez fundację Zaczytani.org. Wielka Zbiórka Książek jest organizowana w 7 miastach: Łodzi, Katowicach, Krakowie, Poznaniu, Trójmieście, Warszawie i Wrocławiu. Fundacja zbiera książki dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych. Zebrane książki przekazuje do placówek medycznych w całej Polsce.

CZYTAJ

Dyskusyjny Klub Książki

Dyskusyjny Klub Książki to ogólnopolska akcja prowadzona przez Instytut Książki. W ciągu ostatnich kilku lat kluby opanowały całą Polskę.

CZYTAJ

Ostry Dyżur Literacki

Akcja promująca czytelnictwo, prowadzona przez Fundację Czas Dzieci podczas Festiwalu Literatury dla Dzieci oraz targów książkowych.

CZYTAJ

PoczytajMY

W ramach projektu Centrum Edukacji Obywatelskiej młodzi ludzie przy wsparciu dorosłych opiekunów tworzą kluby czytelnicze i przygotowują regularne spotkania czytelnicze dla dzieci z przedszkoli, szkół podstawowych, świetlic lub domów dziecka.

RYMS - wortal o książkach dla dzieci i młodzieży

Codziennie nowe wieści ze świata literackiego i wydawniczego, informacje o konkursach z nagrodami i dobrych rabatach na książki, recenzje, zapowiedzi , dobre teksty krytyczno-literackie i wywiady i dużo więcej.

CZYTAJ

Qlturka.pl - dziecko i kultura

Portal opiniotwórczy o kulturze i sztuce dla dzieci. Dostrzeżony przez jurorów nagrody PIK-wy Laur (Polskiej Izby Książki) – nominacja za promowanie książek i czytelnictwa w mediach elektronicznych, oraz jury Polskiej Sekcji IBBY – nagroda za upowszechnianie czytelnictwa w 2011 roku.

CZYTAJ

Czasdzieci.pl - portal informacyjno-rozrywkowy

Portal CzasDzieci.pl powstał po to, by pokazać Najmłodszym, że Dzieciństwo to wspaniały czas, czas dzieci ale i Wasz wspólny… nieoceniony i zawsze zbyt szybko przemijający.

CZYTAJ

Polska ilustracja dla dzieci

Ilustratorzy, wydawnictwa, księgarnie - wszystko związane z polską ilustracją dla dzieci

CZYTAJ

Cała Polska Czyta Dziecom

Strona fundacji ABC XXI Cała Polska Czyta Dzieciom. Na stronie m. in. lista książek rekomendowanych przez radę literacką fundacji.

CZYTAJ

Lubimyczytać.pl

Bardzo popularny w sieci portal o książkach. Można tam znaleźć informacje o nowościach, wydarzeniach, recenzje i opinie czytelników. Portal umożliwia również zakładanie grup dyskusyjnych.

Komiksy dla dzieci

Pasjonaci komiksów dla dzieci wyszukują ciekawostki, nowości, recenzują, polecają lub doradzają.

CZYTAJ

ZORROBLOG

Blog Moniki Obuchow, dziennikarki, twórczyni i krytyka kultury dla dzieci.

CZYTAJ

Książka Roku - nagroda IBBY

Nagrody literacka i graficzna Polskiej Sekcji IBBY. Nagrody są przyznawane rokrocznie w grudniu.

CZYTAJ

Konkurs literacki im. Astrid Lindgren

Konkurs organizowany co 3 lata przez fundację ABCXXI Cała Polska Czyta Dzieciom. Jury czyta niepublikowane wcześniej, zakodowane prace.

CZYTAJ

Nagroda Literacka im. Kornela Makuszyńskiego

Nagroda przyznawana przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Oświęcimiu. Jury nagradza książki, które kontynuują ducha Makuszyńskiego w literaturze dziecięcej.

CZYTAJ

Przecinek i Kropka

Nagroda Empiku, przyznawana zwycięzcom plebiscytu przeprowadzonego wśród czytelników.

CZYTAJ

Konkurs Piórko

Czterokrotnie już został zorganizowany konkurs Piórko na książkę dla dzieci sieci handlowej Biedronka, dla autorów i ilustratorów debiutujących na rynku.

Lista skarbów Muzeum Książki Dziecięcej

Na listę wpisuje się rokrocznie najbardziej wartościowe według jury książki z danego roku.

CZYTAJ

Inne konkursy

Konkursów z roku na rok jest coraz więcej. W kategorii książek dla dzieci przyznaje się np. Nagrodę Literacką m.st. Warszawy - prestiżowe wyróżnienie warszawskie. W 2017 r. po raz pierwszy przyznano nagrodę Żółtej Ciżemki, organizowaną przez Bibliotekę Kraków. Warto śledzić lokalne inicjatywy związane z nagradzaniem i promowaniem wartościowych książek dla dzieci.

Złota Lista

Złota Lista to wybrane przez ekspertów współpracujących z fundacją Cała Polska Czyta Dzieciom książki, które w uczą dzieci czegoś dobrego, pobudzają do refleksji lub śmiechu, doskonalą język, rozwijają wyobraźnię, przynoszą dobre wzorce zachowań – życzliwości, uczciwości, mądrości, odwagi.

CZYTAJ

Świat Przyjazny Dziecku

Konkurs „Świat Przyjazny Dziecku” wychodzi naprzeciw potrzebom pracujących rodziców. Powstał z myślą o propagowaniu miejsc i produktów, które w pozytywny sposób wpływają na rozwój dziecka. Jednak cele konkursu są nie tylko edukacyjne, lecz również pomocowe.

Share

Subscribe to our newsletter