Z początkiem marca wystartowała strona internetowa Alternatywnej Listy Lektur https://alternatywnalistalektur.pl – projektu fundacji EDICO, który stawia na ideę lifelong learning i pokazuje, że czytanie wspiera rozwój kompetencji przyszłości. Na portalu dostępne są listy książek dobranych do potrzeb dzieci w różnych grupach wiekowych oraz praktyczne materiały edukacyjne dla nauczycieli i uczniów. Znajdują się tam również nowoczesny przewodnik o tym, jak skutecznie zachęcić dziecko do czytania, a także tematyczne podcasty.

Alternatywna Lista Lektur (ALL) jest projektem otwartym, podzielonym na kilka kategorii wiekowych obejmujących pozycje przeznaczone zarówno dla dzieci w wieku przedszkolnym, jak i młodzieży ze szkół średnich. Inauguracja portalu odbyła się 4 marca w  Nowym Teatrze w Warszawie, a w jej ramach zorganizowano ciekawą dyskusję o czytaniu oraz kompetencjach przyszłości. W spotkaniu udział wzięły specjalistki z różnych dziedzin – Olga Kozierowska – założycielka fundacji Sukces Pisany Szminką, Jowita Michalska – założycielka i CEO Digital University, Alicja Puścian – neuronaukowczyni z Instytutu Nenckiego Polskiej Akademii Nauk oraz Edyta Plich – prezeska Fundacji Wspierania Młodzieży w Nauce EDICO. Spotkanie poprowadziła Roma Gąsiorowska, aktorka i założycielka szkoły aktorskiej AktoRstudio.

Rozwój kompetencji przyszłości – za które uznawane są kreatywność, komunikatywność, krytyczne myślenie i kooperacja – jest szczególnie ważny w czasach gwałtownych przemian społeczno-gospodarczych i politycznych, a także w obliczu reform edukacyjnych. Literatura oraz czytanie to tani i powszechnie dostępny sposób, by wykształcić i doskonalić te umiejętności u młodych ludzi – w zgodzie z koncepcją lifelong learning, czyli ciągłego uczenia się. Dzięki temu młodzieży łatwiej o sukcesy w życiu prywatnym i zawodowym.

„W ramach ALL proponujemy książki, które wspierają rozwijanie kompetencji przyszłości, takich jak kreatywność, krytyczne myślenie, komunikatywność, sprawczość, pewność siebie, a nawet radzenie sobie ze stresem. To umiejętności, których młodzi ludzie będą potrzebować w dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości, by szybciej adaptować się do nowych warunków. Wierzymy, że regularne czytanie nie tylko pozwala dzieciom i młodzieży lepiej rozumieć literaturę, ale przynosi przewagę na wielu polach i inspiruje do działania” – mówi Edyta Plich, nauczycielka i prezeska fundacji EDICO, jedna z inicjatorek Alternatywnej Listy Lektur.

Pomysł stworzenia listy książek, które będą przemawiać do młodzieży odpowiednim dla niej językiem oraz odnosić się do zagadnień interesujących młodych powstał w 2021 r. Dziś projekt ten stał się samodzielnym portalem czytelniczo-edukacyjnym, otwartym, dynamicznym, uzupełnianym wciąż o nowe pozycje. Inicjatywa jest stale rozwijana, a oprócz inauguracji strony ALL rozpoczyna obecnie cykl spotkań Leaders are Readers, który organizuje we współpracy z Leadership Academy, jednym z najlepiej ocenianych programów rozwoju przywództwa w Europie.

„Na naszym portalu znajdują się pozycje dopasowane do wieku i zainteresowań współczesnej młodzieży, starannie wybrane przez nas, nauczycieli i literaturoznawców oraz samych młodych czytelników. Ich znajomość sprawi, że czytanie będzie sprawiać młodym ludziom przyjemność, może stać się ich pasją, codziennym nawykiem, co wesprze ich rozwój w szerszej perspektywie” – podkreśla Magdalena Siekierzyńska, wiceprezeska fundacji EDICO.

„To nasza propozycja także dla tych osób, których kanon lektur szkolnych nie zachęca do regularnego czytania” – mówią pomysłodawczynie z fundacji EDICO i portalu BukBuk. Autorki Alternatywnej Listy Lektur chcą bowiem, by ich projekt wywoływał dyskusję nad formułą listy lektur obowiązkowych. Uważają tę kwestię za ważną, szczególnie w kontekście zapowiadanych zmian w systemie edukacji.

 

O fundacji EDICO:

Fundacja EDICO działa od 2019 r., a jej celem jest edukacja, przekazywanie wiedzy oraz wychowanie dzieci i młodzieży poprzez sztukę. Fundacja chce pomagać uczniom rozwijać talenty i zainteresowania, a także wspierać ich w pokonywaniu szkolnych wyzwań zgodnie z ideą lifelong learning, czyli uczenia się przez całe życie. Organizacja stawia na doskonalenie u nich kluczowych umiejętności tj. krytycznego myślenia, samodzielności, aktywności społecznej.

https://fundacjaedico.pl
https://alternatywnalistalektur.pl

Źródło: Materiały prasowe EDICO

fb-share-icon