Każde dziecko może być czytelnikiem – tak brzmi hasło serii „To się czyta”, Wydawnictwa Dwukropek, która powstała z myślą o ułatwianiu czytania dzieciom doświadczających w tym trudności.
Seria pozwala najmłodszym odkryć pasję do czytania. Wydawane tytuły to wciągające historie uznanych i nagradzanych autorów, a jednocześnie książki zaprojektowane z uwzględnieniem specjalistycznych wytycznych, aby wspierać dzieci mające trudności w czytaniu i niechętnie czytające. Świetnie sprawdzą się też jako lektura dla początkujących czytelników.
Niewątpliwie jednym z głównym atrybutów serii jest wysoki poziom literacki – interesujące treści, przy jednoczesnym dopasowaniu poziomu językowego. Książki są także zróżnicowane pod względem wieku odbiorców, rekomendowane czytelnikom w dwóch przedziałach wiekowych: 6-8 i 9-12 lat. Różnorodność widać także szerzej – w ramach serii pisarze i ilustratorzy tworzą specjalnie w różnych gatunkach i stylach. Wśród twórców nie zabraknie znanych i popularnych nazwisk.
Książki z logo „To się czyta” zostały zaprojektowane z uwzględnieniem konkretnych elementów, które ułatwiają skupienie i czytanie ze zrozumieniem. Są to m.in. większe marginesy, dodatkowe interlinie, niejustowany układ tekstu, proste zdania i krótkie akapity. Oprócz tego uwzględniono odpowiedni papier, przyjazny krój pisma oraz właściwe dostosowanie ilustracji.
Dotychczas z logo akcji dostępne były: „Motyle dla dziadka” autorstwa Nicoli Davis, oraz „Jak czkawka przejęła kontrolę” pióra Jo Simmons. 12 marca premierę mają kolejne dwie pozycje: „Wszystko by grać” Eve Ainsworth, „Kiedy moja rodzina zniknęła”.
Wydawnictwo Dwukropek postanowiło przeznaczyć 1% ze sprzedaży książek z serii „To się czyta” na wsparcie działań Fundacji Powszechnego Czytania. FPC w swoich projektach niejednokrotnie podkreśla, że czytanie jest dla wszystkich, czytanie nie wyklucza. Fundacja aktywnie działa na rzecz upowszechniania czytania oraz docierania do osób z wielu powodów nieczytających. Zajmuje się także pokonywaniem istotnej bariery w rozwoju czytelnictwa, jaką wciąż stanowi brak dostępu do książek.
Środki, które dzięki Wydawnictwu Dwukropek zostaną przekazane Fundacji Powszechnego Czytania, będą ogromnym wsparciem i przyczynią się do realizacji tych celów.
