Ashoka Changemaker Europe – wspieranie współpracy na rzecz demokracji

W dniach 12-14 listopada w Brukseli odbywa się spotkanie organizacji Ashoka – Changemaker Europe, poświęcone wspieraniu ponadnarodowej współpracy na rzecz demokracji uczestniczącej.

Podczas konferencji odbywają się sesje informacyjno-szkoleniowe. Wśród poruszonych tematów będzie zrozumienie instytucji europejskich, analiza przyszłych wyzwań na scenie UE. Celem spotkań jest także odkrywanie wspólnych projektów i partnerstw, w tym wkład organizacji społeczeństwa obywatelskiego (CSO) w strategie i najlepsze praktyki tworzenia i pielęgnowania społeczności zaangażowanych w rozwój innowacji demokratycznych. W ramach pracy odbędą się także sesje obejmujące przeprowadzenie burzy mózgów i opracowania wspólnych działań mających na celu promowanie demokracji uczestniczącej.

Jedną z uczestniczek Ashoka Changemaker Europe jest Maria Deskur, szefowa Fundacji Powszechnego Czytania, która działa na rzecz poprawy umiejętności czytania i pisania w Polsce. Od 2021 r. koordynuje proces współpracy z prawie 40 organizacjami w celu stworzenia rozwiązań dla wyzwań związanych z umiejętnością czytania i pisania.

Niedawno przemawiała na dużej konferencji gospodarczej w Polsce, podczas której FPC organizowała trzy spotkania pod hasłem: Literacy for Democracy & Business. Skupiła się na tym, w jaki sposób umiejętności czytania i pisania mogą pomóc w budowaniu integracyjnych miejsc pracy i wspierać krytyczne myślenie na rzecz demokracji. Celem Fundacji Powszechnego Czytania jest współpraca z firmami, aby te pomysły stały się częścią ich codziennych praktyk. Wyzwanie, o którym będzie mówić Maria Deskur to utrzymanie motywacji ludzi do współpracy w czasie. Społeczeństwo często szuka szybkich wygranych, uczestnictwo wymaga czasu. Podczas wydarzenia poruszony zostanie także kolejnych konferencji i rozwijania tematu: Literacy for Democracy.