Ratownicy Czytelnictwa 2024/2025 – ruszyła kolejna edycja programu

Startuje 4. edycja programu Ratownicy Czytelnictwa: wspólnota edukatorów na rzecz upowszechniania czytania wśród dzieci, będzie działać pod hasłem: „Radość płynie z czytania”.

Wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego rusza kolejna edycja programu Ratownicy Czytelnictwa – ogólnopolskiej inicjatywy skupiającej nauczycieli i bibliotekarzy, którzy wspólnie działają na rzecz upowszechniania czytania wśród dzieci i młodzieży. To projekt Fundacji Powszechnego Czytania, której jedną z misji jest uczenie tego jak zachęcać do czytania oraz tworzenie środowiska eksperckiego.

Radość, która płynie z czytania…

Tegoroczna edycja programu będzie działać pod hasłem „Radość płynie z czytania”. Badania Biblioteki Narodowej (Raport z 2023 r.) pokazują, że czytanie wciąż jest czynnością, która kojarzy się przede wszystkim z czasem edukacji szkolnej, a zaraz po nim, często jest porzucana. Misją Ratowników Czytelnictwa jest to, aby wspierać zainteresowanie książką, chęć oraz nawyk regularnego czytania u dzieci.

Z badań PISA opublikowanych w 2011 roku wynika, że jeśli uczeń lubi czytać i czyta dla przyjemności, to ma to większy wpływ na jego sukces edukacyjny niż jego pochodzenie socjoekonomiczne. Udowodniono, tym samym, że czytanie książek ma niezwykłą moc wyrównywania szans, jeżeli tylko uczniowie lubią czytać.

„To co przyświeca całej inicjatywie, jaką są Ratownicy Czytelnictwa, to idea realizacji podstawy programowej w oparciu o upowszechnianie czytania oraz tworzenie przyjaznego środowiska w szkole służącego czytaniu książek. Ma to ogromny wpływ na zwiększanie szans dzieci na sukces edukacyjny. W tym roku szczególnie zależy nam, aby skojarzyć czytanie z przyjemnością – namówić do tworzenia szkolnych przestrzeni, w których książka jest na wyciągnięcie ręki – dostępna i bliska.” – mówi Krystyna Rózga, nauczycielka i współkoordynatora programu.

Czytam sobie z radością

W tegorocznej edycji programu Ratownicy Czytelnictwa, dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu promocji czytelnictwa, realizowanego przez Instytut Książki odbędzie się także akcja „Czytam sobie z radością”, przygotowana specjalnie z myślą o uczniach klas pierwszych. To inicjatywa, która powstała we współpracy FPC z wydawnictwem HarperKids oraz HarperCollins Polska, nawiązująca do serii książek dla dzieci do nauki czytania „Czytam sobie”. Partnerem akcji jest także wydawnictwo Nowa Era.

Nauczyciele klas pierwszych, którzy się do niej zgłoszą otrzymają bezpłatny pakiet 30 książek dla swojej klasy oraz materiały edukacyjne. Mają one posłużyć do zorganizowania w klasach stref czytania z łatwym dostępem do książek, a także czytelniczych aktywności wokół nich. Działania te mają wspierać budowanie szkolnych czytelniczych społeczności oraz ułatwiać sięganie po książki, które nie zawsze są lekturami. Realizacje tych zadań będą brały udział w konkursie, a najciekawsze z nich zostaną nagrodzone. Do wygrania będzie spotkanie z autorem, kolejne pakiety książek oraz mobilne biblioteczki i zestawy kreatywne. Pakiety czekają na 1000 pierwszych szkół. Zgłoszenia ruszają 4 września o godz. 18:00.

Pozostałe klasy, a także przedszkola, biblioteki i inne instytucje mogą zgłaszać się do programu Ratownicy Czytelnictwa już od początku września. Formuła programu wymaga włączenia się w realizację czytelniczych aktywności, a ich inicjatorzy oraz placówki biorące udział otrzymają certyfikaty wraz z końcem roku szkolnego. Wymagane zorganizowanie działań promujących czytanie wśród dzieci i młodzieży w kilku obszarach, wspierane jest jak zawsze dostępem do bezpłatnych materiałów, aktualnych badań, a także możliwością wymiany wiedzy i doświadczeń oraz udziału w grupie ekspertów wspierających się wzajemnie. W ramach programu organizowane są także bezpłatne webinaria dla uczestników oraz spotkania z cyklu „Kolacja z książką”, promujące dobrą literaturę dziecięcą i nie tylko.

Dotychczasowe edycje Ratowników Czytelnictwa cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród nauczycieli i bibliotekarzy z polskich placówek. W ciągu 3 lat powstało wiele angażujących inicjatyw czytelniczych, które dziś stają się inspiracją dla innych. Co roku do programu przystępuje coraz więcej uczestników – w poprzedniej edycji było ich już prawie 600, co w skali kraju jest bardzo dobrym wynikiem. Oprócz tego społeczność skupiona wokół Ratowników Czytelnictwa liczy już ponad 2,5 tysiąca członków, którzy należą do Grupy Na Facebooku.

„Ta ogromna ratownicza społeczność zbudowana w stosunkowo krótkim czasie – trzech dotychczasowych odsłon programu, jest niezwykle motywująca. To ludzie bardzo zaangażowani w upowszechnianie czytania wśród młodych osób, których pracę, a także jej efekty możemy podziwiać w każdej edycji. To nie tylko program, który realnie wspiera promowanie czytania wśród dzieci w wieku szkolnym, ale także pomaga budować wspólnotę ekspertów, którzy wkładają wiele wysiłku, aby to robić. Edukowanie i współpraca liderów to ważny obszar działań Fundacji Powszechnego Czytania ” – mówi Katarzyna Konopka, członkini zarządu FPC, odpowiedzialna za program Ratownicy Czytelnictwa.

Program zdobywa coraz większe uznanie wśród nauczycieli, stając się ważnym elementem wspierania rozwoju czytelnictwa w polskich szkołach. Ideę czytania dla przyjemności i tegoroczną edycje Ratowników Czytelnictwa wspiera również marka Lajkonik, która podkreśla, że jej motywacją jest radość życia. Dlatego razem z FPC chce przekonywać, że czytanie jest ważnym źródłem przyjemności. Firma łączy to jednak z braniem odpowiedzialności – zaangażowanie w czytelnictwo to coś więcej, bo bezpośrednio dotyczy wychowywania i przyszłości obywateli.

W trosce o Ludzi i Planetę to hasło strategii zrównoważonego rozwoju Lajkonika. Dla nas to ogromnie ważne. Cieszymy się, że możemy promować to, co przyjemne, co daje radość, której potrzebują ludzie w każdym wieku, a jednocześnie dbać o ludzi, zwłaszcza młodych – o ich rozwój, przyszłość i sukcesy w dorosłym życiu” – mówi Joanna Sterna Senior Brand Manager.

Zgłoszenia do programu Ratownicy Czytelnictwa trwają od 1 września do 31 października. Szczegóły oraz regulamin udziału znajduje się na stronie: www.ratownicyczytelnictwa.pl.

Zgłoszenia klas pierwszych do „Czytam sobie z radością” potrwają od 4 września (godz. 18:00) do 9 września. Szczegóły akcji skierowanej do nauczycieli klas pierwszy dostępne są na: www.ratownicyczytelnictwa.pl/czytamsobie

Fundacja Powszechnego Czytania od 6 lat działa na rzecz naprawy stanu polskiego czytelnictwa i walki z wykluczeniem obywateli. Nieczytanie traktuje jako dzisiejszy problem społeczny. Chce docierać do rodzin i środowisk ludzi nieczytających w ogóle. Celem Fundacji jest, aby każde polskie dziecko miało równe szanse edukacyjne, na co ogromny wpływ ma regularny kontakt z książką. Działania Fundacji skupiają się wokół pomocy wykluczonym dzieciom, edukowania liderów oraz wspierania rodziców. Do najważniejszych kampanii FPC należą Ratownicy Czytelnictwa, Książka Na Receptę. Recepta na Sukces, Książka Chroni oraz ogólnopolska kampania społeczna #TataTeżCzyta. FPC jest inicjatorem nieformalnej koalicji Czytająca Polska, w ramach której wypracowano publikacją „Czytająca szkoła – refleksje wokół funkcjonowania książki w szkole”.

Lajkonik – lider sprzedaż słonych wypieków w Polsce. Lajkonika „wszyscy znają” i jedzą „wszyscy, którzy mają zęby”. To marka tradycyjna, obecna na rynku od wielu lat – ludzie pamiętają ją z dzieciństwa, jej smak jest kochany od pokoleń – jest ekspertem w kategorii Słonego Pieczywa. W ofercie marki są paluszki, krakersy, talarki, precelki, Mini Krakersy, produkty Junior czy Dobry Chrup. Celem firmy jest dostarczać przekąski, które łączą Radość z Życia i Odpowiedzialność.