nasze projekty

#DobraKsiążka
DobryPrezent

#DobraKsiążkadobryprezent

Dlaczego książka to dobry prezent?

Książki w domu to najbardziej udowodniony predyktor dobrego wykształcenia i sukcesu zawodowego. Dane z badań przeprowadzonych na 160 tysiącach osób z 31 krajów udowodniły szereg zależności. Po pierwsze, nastolatkowie, w których domu było minimum 80 książek osiągają w szkole lepsze wyniki niż dzieci z domów, gdzie książek nie ma.

„Korelacja między książkami w domu, a lepszymi wynikami w nauce to pewna oczywistość, bardziej zaskakuje inny element.” – mówi Maria Deskur, prezeska Fundacji Powszechnego Czytania, szefowa wydawnictwa Słowne. „Otóż badacze potwierdzili, iż ludzie wychowani w domach z książkami, którzy nie skończyli studiów, mają jako dorośli kompetencje czytelnicze, matematyczne i technologiczne na takim samym poziomie co absolwenci wyższych studiów pochodzący z domów gdzie było tylko trochę książek oraz mają te same kompetencje na wyższym poziomie od absolwentów uniwersytetów wychowanych w domach bez książek. To jednak mocno zaskakujące wyniki – pokazują one w sumie realną supermoc książek. Okazuje się, że biblioteczka w domu od dzieciństwa daje nam wyższe kompetencje (też matematyczne i techniczne!) niż dyplom uniwersytecki!” – mocno podkreśla Deskur.

Posiadanie minimum 80 woluminów w domu jawi się zatem jako prywatny uniwersytet. Tymczasem 30% polskich rodzin nie ma w domu żadnej książki do czytania. Powyższe dwa zdania zestawione ze sobą wzbudziły niepokój i reakcję. Stąd pomysł na akcję #DobraKsiążkaDobryPrezent.

POBIERZ LOGOTYP

#DobraKsiążkaDobry prezent na każdą okazję!

„Wychowywałem się wśród książek. Jednym z pierwszych prezentów, które pamiętam było dwutomowe wydanie „Krzyżaków”. – mówi Irek Piecuch, partner DGTL, członek Rady Powierniczej FPC. „Dla mnie domowa biblioteka jest synonimem domowego ciepła i relaksu. Dlatego święta są dobrym czasem na stworzenie lub powiększenie domowej biblioteki. Dotychczasowa współpraca DGTL i Fundacji zaowocowała już kilkoma inicjatywami. Wprowadziliśmy deputat książkowy dla całego zespołu: co kwartał każdy nasz pracownik może zamówić sobie książki o wartości 100 złotych. Jesteśmy już po trzeciej edycji i sami nie liczyliśmy na tak pozytywne przyjęcie. Na naszych stronach publikujemy #RecenzjeDGTL czyli krótkie osobiste komentarze do książek, które polecamy. Dzisiaj, dzięki inspiracji ze strony Fundacji idziemy krok dalej. Razem uruchamiamy akcję #DobraKsiążka_DobryPrezent. Chcemy namawiać Polaków, by dawali sobie książki; pod choinkę, ale także na inne okazje. Oczywiście akcja ma formułę otwartą, zapraszamy wszystkich do włączania się.” – dodaje.

DGTL Kibil Piecuch i Wspólnicy S.K.A. jest kancelarią prawną, która angażuje się w wiele projektów społecznych. Poczynając od adoptowania dział sztuki w Muzeum Narodowym i wspierania młodych polskich artystów, po współpracę pro bono z fundacjami pracującymi w obszarze edukacji (Fundacja Koźmińskich), w obszarze neuroróżnorodnosci (Fundacja a/typowi) czy też w obszarze upowszechniania czytania (Fundacja Powszechnego Czytania).

*podane dane pochodzą z artykułu:

Joanna Sikora, M.D.R.Evans, Jonathan Kelley, Scholarly Culture: How Books in Adolescence Enhance Adult Literacy, Numeracy and Technology Skills in 31 Societies, Social Science Research, , 2019 r, str 1-15.

oraz z raportu: Stan Czytelnictwa w Polsce, Biblioteka Narodowa, 2020 r.